روزشماری برای تماشای «ارباب حلقه‌ها»/ همه چیز درباره داستان، تعداد فصل‌ها و بازیگران سریال

3 مرداد 1400 ساعت 0:46

تصویربرداری فصل اول سریال «ارباب حلقه‌ها» به پایان رسیده و همه دوستداران داستان‌های تالکین منتظر پخش این سریال از آمازون پرایم هستند.


به گزارش  اوشیدا به نقل از دانا؛ در حالی که کمپانی آمازون با سریال‌های موفقی مثل «فلیبگ» و «خانم میزل شگفت انگیز» به استودویی موفق در کسب جوایز امی تبدیل شده است، اما این تمام برنامه آمازون در بخش سریالی نیست و عوامل این کمپانی به دنبال ساخت چند فصل سریال از کتاب «ارباب حلقه ها» به نوشته جی. آر. آر تالکین هستند.

«ارباب حلقه‌ها» نوشته «جی.آر.آر. تالکین» از معروف‌ترین مجموعه رمان‌های ادبیات انگلیسی‌ است. «پیتر جکسون» با روی پرده آوردن دنیای «تالکین» به شهرت بین‌المللی این نویسنده افزود .

مجموعه رمان‌های ارباب حلقه‌ها شامل کتاب «یاران حلقه» منتشر شده در سال ۱۹۵۴، «دو برج» در سال ۱۹۵۴ و «بازگشت پادشاه» در سال ۱۹۵۴ می‌شود. هر دوی این سری کتاب‌ها در دنیای موجودات افسانه‌ای مثل جادوگرها، دورف ها، اِلف‌ها و هابیت‌ها می‌گذرد. کتاب «هابیت» داستان شخصی به نام بیلبو بگینز است که یک ماجراجویی خطرناک را آغاز می‌کند. او طی این ماجراجویی حلقه معروف داستان را پیدا می‌کند و با خود به خانه می‌برد. این حلقه بعد از مدت‌ها به کاراکتری دیگر به نام فرودو می‌رسد که ماموریت پیدا کرده آن را در کوه موردور نابود کند. فیلم‌های ذکر شده همگی به کارگردانی پیتر جکسون ساخته شده اند.

سه‌گانه ارباب حلقه ها به کارگردانی پیتر جکسون (Peter Jackson) را می‌توان جز بهترین فیلم‌های تاریخ دانست و به همین خاطر خیلی‌ها به شدت منتظر سریال آن از آمازون هستند.

سه گانه سینمایی «ارباب حلقه ها» شامل سه فیلم «ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه» (۲۰۰۱)، «ارباب حلقه‌ها: دو برج» (۲۰۰۲) و «ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه» (۲۰۰۳) در مجموع با هزینه ۲۸۱ میلیون دلاری به کارگردانی «پیتر جکسون» در مجموع به فروشی بالغ بر دو میلیارد دلار در گیشه جهانی سینما دست یافت کتاب ارباب حلقه‌ها یکی از مشهورترین و تأثیرگذارترین کتاب‌های ادبیات در قرن ۲۱ به‌شمار می‌رود و به زبان های مختلف ترجمه شده است. فیلم های سه گانه ارباب حلقه ها و هابیت هم به محبوبیت جهانی رسیدند. از سه گانه ارباب حلقه ها «یاران حلقه۲۰۰۱» برنده ۴ جایزه اسکار و یک بفتا، «دو برج۲۰۰۲» برنده 2 جایزه اسکار و «بازگشت پادشاه۲۰۰۳» برنده ۱۰ جایزه اسکار شد.

حلا قرار است سریال «ارباب حلقه ها» در پنج فصل ساخته شود و احتمال ساخت دنباله های بیشتری برای آن نیز وجود دارد. استودیو آمازون که تهیه‌کنندگی این سریال را بر عهده دارد،‌ پیشتر در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود، امیدوار است اولین قسمت از این مجموعه در سال ۲۰۲۱ پخش شود.

 

ساخت سریال به «آمازون» رسید؛ بودجه ای باورنکردنی برای تولید

پس از رقابت «نتفلیکس»، «آمازون» و «اچ. بی . او» بر سر خرید حق پخش این سریال، در نهایت در سال 2017 استودیو فیلمسازی آمازون حق اقتباس مجموعه رمان‌های ارباب حلقه‌ها را از آن خود کرد. آمازون برای تولید دو فصل اول سریال ارباب حلقه ها 500 میلیون دلار بودجه در نظر گرفته است! این مبلغ علاوه بر 250 میلیون دلاری است که برای خرید حقوق ساخت سریال پرداخت کرده است. در مقام مقایسه HBO برای هر فصل از سریال Game of Thrones به طور متوسط ۱۰۰ میلیون دلار هزینه کرده است.

بی‌تردید سریال ارباب حلقه‌ها چشم‌گیرترین و مهم‌ترین مجموعه‌ی در حال ساخت شبکه‌ی آمازون است که می‌تواند به برگ برنده‌ی این سرویس در رقابت با دیزنی پلاس و نتفلیکس تبدیل شود.

 

سریال  ارباب حلقه‌ها (Lord of the Rings) چند فصل است؟

برخی منابع خبری اعتقاد دارند ارباب حلقه‌ها حداقل تا ۵ فصل ادامه پیدا خواهد کرد و برای آمازون کیفیت بیش از سقف بودجه و هزینه‌ها اهمیت دارد.

سرویس آمازون برای ساخت ۵ فصل از سریال ارباب حلقه‌ها Lord of the Rings نزدیک به ۱ میلیارد دلار بودجه در نظر گرفته و این به معنی خواهد بود که سریال ارباب حلقه‌ها  یکی از پرهزینه ترین سریال های تمام دوران خواهد بود.

در حال حاضر فیلم‌های هابیت با بودجه‌ی ساخت ۷۴۵ میلیون دلاری در مجموع گران‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما هستند تا پرهزینه‌ترین‌های دنیای فیلم و سریال مربوط به آثار اقتباس شده از کتاب‌های جی. آر. آر. تالکین باشد. این سه‌گانه با فروشی بالغ‌ بر ۲ میلیارد و ۹۳۱ میلیون دلار موفق به بازگشت سرمایه و سودآوری شده‌اند و آمازون امیدوار است چنین اتفاقی برای سریال در حال تولید آن‌ها هم رخ بدهد.

مجموع خالص دارایی شرکت آمازون در سال ۲۰۲۰ بیش از ۳۲۱ میلیارد دلار اعلام شده و با توجه به گزارش‌ها، فقط سرویس آمازون پرایم در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار درآمد داشته که این آمار و ارقام به‌خوبی نشان می‌دهند صرف ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار برای ساخت یک سریال توسط چنین شرکتی چندان دشوار نیست. باید این نکته را هم مد نظر داشت که هزینه‌های ساخت فصل‌های بعدی ارباب حلقه‌ها به مراتب کاهش خواهد یافت؛ زیرا برخی از لباس‌ها، لوکیشن‌ها و بناهای ساخته شده در ادامه‌ی داستان هم استفاده می‌شوند و آمازون لازم نیست برای آن‌ها هزینه‌ای پرداخت کند.

 

داستان سریال

در خلاصه داستان رسمی سریال آمده است :

«این درام حماسی هزاران سال پیش از «هابیت» و «ارباب حلقه‌ها» تالکین روی می‌دهد و بینندگان را به دورانی می‌برد که قدرت‌های بزرگ شکل گرفتند، حکومت‌هایی ظهور و سقوط کردند، قهرمانان غیرمنتظره آزموده شدند، امید در آستانه فروپاشی بود و بزرگ‌ترین شخصیت شروری که بر قلم تالکین جاری شده دنیا را تهدید به فرو غلطیدن در ظلمت می‌کرد.

سریال که با آرامشی نسبی آغاز می‌شود، شخصیت‌های پرشمار جدید و آشنایی را دنبال می‌کند که با ظهور دوباره‌ی "شر" در سرزمین میانه که از مدت‌ها قبل بیم آن می‌رفت مواجه می‌شوند. از اعماق تاریک‌ترین کوهستان‌های مه‌آلود، تا جنگل‌های باشکوه لیندن پایتخت الف‌ها، تا جزیره‌ی نفس‌گیر پادشاهی نومنور، تا دورترین نقاط نقشه، این قلمروها و شخصیت‌ها میراثی را حک می‌کنند که تا مدت‌ها پس از آنان به جا می‌ماند.»

محصول جدید کمپانی آمازون برای اولین بار قرار است داستان اتفاقات و حوادث رخ داده در عصر دوم سرزمین میانه را برای مخاطبان تعریف کند. این سریال درام حماسی از لحاظ زمانی به چیزی در حدود ۱۰۰۰ سال پیش از ماجرا‌های ارباب حلقه‌ها و هابیت مربوط است.

این مجموعه برگرفته از مجموعه داستان‌های فانتزی جی. آر. آر. تالکین  است. در واقع داستان از دوران دوم سرزمین میانه اقتباس شده است.

تام شیپی، پژوهشگر و استاد ادبیات انگلیس قدیم که یکی از برجسته ترین محققان دانشگاهی جهان در زمینه آثار J. R. R. Tolkien است، درخصوص داستان این سریال می گوید: «از موضوعات جزئی سریال می‌توان به تسلیم شدن سائورون در مقابل نومنوریایی‌های قدرتمند، گذراندن دوران اسارت در جزیره‌ی نومنور، به تباهی کشاندن جامعه‌ی آنان از درون، متقاعد کردن پادشاه به لشکرکشی به سرزمین ممنوعه‌ی الف‌ها که موجب مداخله‌ی "خود خداوند" و واژگونی کشتی‌های نومنوریایی‌ها شد، غرق شدن جزیره‌ی نومنور و نابودی "سرزمین‌های نامیرا" اشاره کرد»

شیپی تاکید می کند:« سریال ممکن است به رویدادهایی هم اشاره کند که در دوره نخست به وقوع می‌پیوندند، اما داستان باید در دوره دوم قرار بگیرد این بدان معناست که مخاطبین شخصیت‌های فرودو، گندالف و آراگورن را هم نخواهند دید چرا که آنها در دوره سوم پا به عرصه‌ی هستی می‌گذارند»

 

پایان فصل اول فیلمبرداری و زمان پخش

مانند سه گانه «ارباب حلقه ها» و هابیت، سریال «ارباب حلقه ها» نیز در نیوزیلند فیلمبرداری شده است. یکی از عوامل اصلی این سریال می‌گوید: در جست و جوی مکانی جادویی بودیم که زیبایی‌های عصر دوم کتاب تالکین را به تصویر بکشد. این محل باید دارای کوهستان، جنگل‌ها و ساحل‌های متنوعی می‌بود و از طرفی هم امکانات و استودیو‌های مناسب برای فیلمبرداری داشته باشد. با این اوصاف ممکن است فضایی را مثل فضا‌های فیلم سینمایی «ارباب حلقه ها» ساخته پیتر جکسون شاهد باشیم.

تصویربرداری این سریال که از اواخر تابستان 2020 آغاز شده بود، بعد از حدود 4 ماه در کشور نیوزیلند به پایان می رسد. استوارت نش، وزیر توسعه اقتصادی و توریسم کشور نیوزیلند اعلام کرده است که سرویس آمازون واجد شرایط کاهش مالیات فیلمبرداری در این کشور به مبلغ ۱۱۶ میلیون دلار خواهد بود. وزیر توسعه اقتصادی و توریسم نیوزیلند که در ساخت این سریال با سرویس آمازون همکاری کاملی دارد، در مورد این موضوع گفته : «این پروژه عظیم باعث ایجاد موج جدیدی از برندسازی و ترویج توریسم به کشور در مقیاسی بین المللی است.»

انتظار می‌رود سریال «ارباب حلقه‌ها» در سال ۲۰۲۱ از آمازون پرایم پخش شود.

 

تیم ساخت و بازیگران

آمازون برای ساخت این سریال از افراد حرفه‌ای زیادی استفاده کرده که هر کدام آن‌ها پروژه‌های مختلفی را دنبال کرده‌اند. سازندگان این سریال «جی دی وین» و «پاتریک مک‌کی» هستند که نقش نویسنده‌های سریال را هم ایفا می‌کنند.

بیشتر افرادی که در ساخت این سریال نقش داشته‌اند، روی پروژه‌های بزرگ شبکه HBO کار می‌کرده‌اند. مثلا تهیه‌کننده‌های اجرایی این سریال که «بروس ریچموند»، «جین کلی» و «جیسون کیهیل» هستند روی سریال‌هایی مانند «بازی تاج و تخت»، «امپراتوری بوردواک» و «سوپرانوز» کار کرده‌اند. تهیه‌کننده مشاور سریال هم «بریان کاگمن» است که او هم در پروژه بازی تاج و تخت حضور داشت. «جنیفر هاتچیسون» هم نقش تهیه‌کننده این سریال را ایفا می‌کند که نقش تهیه‌کننده اجرایی در سریال‌های «برکینگ بد» و «چیزهای عجیب» را داشته است.

کارگردانی این سریال برعهده شارلوت برندستروم (Charlotte Brändström)، یا بایونا  (JA Bayona) و وین چه ییپ (Wayne Che Yip) قرار دارد.

فصل اول مجموعهٔ تلویزیونی ارباب حلقه ها شامل ۲۰ قسمت خواهد بود و کارگردانی دو اپیزود اول آن را خوان آنتونیو بایونا، کارگردان فیلم‌های یتیم‌خانه، هیولایی فرا می‌خواند و دنیای ژوراسیک۲، انجام خواهد داد. شارلوت برندستروم، کارگردان فرانسوی سریال «ویچر» نیز دو قسمت از ارباب حلقه‌ها را کارگردانی خواهد کرد. همچنین وین ییپ که سابقه کارگردانی چند قسمت از سریال محبوب دکتر هو را در کارنامه دارد، قرار است چهار قسمت از فصل اول سریال ارباب حلقه‌ها را کارگردانی کند. وین ییپ بریتانیایی، علاوه بر ۲ سریال دکتر هو و چرخ زمان، قسمت‌هایی از سریال‌هایی چون دووم پاترول (Doom Patrol) و شکارچیان (Hunters) را نیز کارگردانی کرده است.

گروه بازیگران بزرگی شامل رابرت آرمایو، اوین آرتور، نازنین بنیادی، تام بادج، مرفید کلارک، اسماعیل کروز کردووا، اما هوروات، مارکلا کاوانا، جوزف ماول، تایرو ماهافیدن، سوفینا نامویت، مگان ریچاردز، دیلان اسمیت، چارلی ویکرز و دنیل ویمن در این مجموعه ایفای نقش کرده‌اند.

انتهای پیام/


کد مطلب: 73952

آدرس مطلب: https://www.oshida.ir/vdcf01de.w6dmtagiiw.html

اوشیدا
  https://www.oshida.ir