پخش تلویزیونی و اکران آنلاین؛ راه نجات سینمای یخ زده

23 فروردين 1400 ساعت 15:29

با قرمز شدن شرایط کرونایی و تعطیلی چندباره سینماها و از طرفی رضایت تهیه کنندگان «یدو» از پخش تلویزیونی، شاید تلویزیون و اکران آنلاین تنها راه نجات این روزهای سینمای کرونا زده باشند.


به گزارش اوشیدا به نقل از دانا؛ فیلم سینمایی «یدو» به کارگردانی مهدی جعفری که در ایام تعطیلات نوروزی ۲ بار از تلویزیون پخش شد، به تازگی به شکل غیرقانونی در فضای مجازی منتشر شده است.

با اینکه در زمان پخش این فیلم از تلویزیون، پخش اینترنتی و ماهواره‌ای شبکه‌های پخش‌کننده قطع شد، در نهایت پس از حدود ۲ هفته از نخستین پخش تلویزیونی، «یدو» نیز قاچاق شد. پیشتر فیلم سینمایی «تک تیرانداز» نیز با گذشت ۳ روز از نمایش تلویزیونی، به صورت غیرقانونی در اینترنت منتشر شده بود.

«یدو» که در سی‌ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر، رونمایی و برنده ۲ جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم شد، همراه با «تک‌تیرانداز» و «مهران» از جمله ۳ اثر دفاع مقدسی بودند که بدون اکران روی پرده سینماها، در ایام نوروز از قاب تلویزیون به نمایش درآمدند.

محمدرضا مصباح، تهیه کننده «یدو» در گفت و گویی اعلام کرده بود که برای پخش دو نوبت فیلم «یدو» از تلویزیون، حداقل 2 میلیارد تومان دریافت کرده است. به گفته مصباح با این رقم تقریبا بیش از 50 درصد از هزینه تولید فیلم تامین شده است. بنیاد سینمایی فارابی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان سرمایه گذاران اصلی این فیلم نقش داشتند.

شاید بتوان گفت که در شرایط خاص کرونایی که هر چند وقت یک بار سینماها به تعطیلی کشیده می شود و عدم استقبال مخاطبان از فیلم های روی پرده حتی در زمان بازگشایی، پخش تلویزیونی در صورت پرداخت حداقل 50 درصد هزینه فیلم و یا اکران آنلاین بهترین گزینه های روی میز سینماگران باشند.

این ادعا را می شود از ارقامی که برای اکران نوروزی به دست آمده به خوبی درک کرد؛ آمار فروش فیلم‌های در حال اکران سینماهای کشور در ایام نوروز، در سمفا نشان می‌دهد که فروش و توجه مخاطبین سینما به شدت ضعیف بوده و سینماها نتوانستند آن طور که انتظار می‌رفت مردم را به سینما بازگردانند.  بر اساس آمار سمفا فروش 5 فیلم نوروزی «هفته ای یک بار آدم باش، خورشید، تک خال، خون شد و لاله» برای دو هفته فروردین کمی بیشتر از 500 میلیون تومان شد.

البته این در شرایطی است که سینماها در شهرهای قرمز و نارنجی تعطیل بوده و به تازگی که سینماها از گروه مشاغل 3 به 2 تغییر گروه پیدا کرده است، سینماهای بیشتری باز شدند؛ ولی طول عمر این تصمیم بسیار کوتاه بود و با قرمز شدن وضعیت کرونایی در اکثر شهرهای کشور و تعطیلی ده روزه تمامی گروه های شغلی به جز گروه یک، عملا مجددا همه سینماها به تعطیلی کشیده شده است.

به دلیل عدم استقبال مخاطبان از اکران نوروزی و تعطیلی دوباره سینماها، بر اساس تصمیم شورای اکران، در صورت بازگشایی سینماها در شرایط بهتر شدن اوضاع کرونا، همان فیلم های ویژه اکران نوروز برای عیاد فطر نیز به روی پرده باقی خواهند ماند.

انتهای پیام/


کد مطلب: 73388

آدرس مطلب: https://www.oshida.ir/vdcivpay.t1apv2bcct.html

اوشیدا
  https://www.oshida.ir