جمجمه چند هزارساله راز ژنتیک انسان‌های ماقبل تاریخ را فاش کرد

27 دی 1401 ساعت 10:20

یک مطالعه ژنتیکی وجود یک گروه شکارچی ناشناخته را نشان داد که بیش از ۱۰۰۰۰ سال پیش در سیبری زندگی می‌کردند.


به گزارش پایگاه خبری اوشیدا به نقل از ایلنا، محققانی که DNA ماقبل تاریخ را بررسی می‌کنند، گروهی مرموز از شکارچیان را کشف کرده‌اند که شاید بیش از ۱۰۰۰۰ سال پیش در سیبری زندگی می‌کردند. جمجمه یکی از افراد مورد تجزیه و تحلیل در مطالعات اخیر، وجود گروهی از شکارچیان ناشناخته را که بیش از ۱۰۰۰۰ سال پیش در سیبری زندگی می‌کردند، آشکار کرد. 

این یافته در طی تحقیقات ژنتیکی بقایای انسان در شمال آسیا که قدمتی در حدود ۷۵۰۰ سال قبل دارند، محقق شده است. این مطالعه همچنین نشان داد که جریان ژنی DNA انسان نه تنها از آسیا به قاره آمریکا - همانطور که قبلاً شناخته شده بود – منتقل شده است، بلکه در جهت مخالف نیز انتقال یافته، به این معنی که مردم مانند توپ‌های پینگ پنگ در امتداد پل برینگ لند در رفت و آمد بودند. 

علاوه بر این، این تیم بقایای یک شمن باستانی را که حدود ۶۵۰۰ سال پیش در غرب سیبری زندگی می‌کرد، بررسی کردند. بر اساس تجزیه و تحلیل ژنتیکی، این شمن در نقطه‌ای غربی‌تر حدود ۱۵۰۰ کیلومتر آنطرف‌تر از گروهی است که او با آن‌ها پیوندهای ژنتیکی داشت. 

شمال آسیا، به ویژه منطقه‌ای که از غرب تا شمال شرق سیبری امتداد دارد، در حرکت و سفر بشریت در سراسر جهان بسیار مهم بود. تحقیقات گذشته نشان داده است که اولین افرادی که حداقل از ۱۳۰۰۰ سال پیش به قاره آمریکا وارد شدند، احتمالاً یا در کنار یا در امتداد ساحلی بودند که زمانی شمال آسیا را به آمریکای شمالی متصل می‌کرد. این گذرگاه اکنون توسط تنگه برینگ پر شده است. 

با این حال، در مورد ساختار ژنتیکی افرادی که در آن زمان در این منطقه کلیدی زندگی می‌کردند، چیزهای زیادی ناشناخته باقی مانده است. کوزیمو پست (مدیر ارشد این مطالعات و استادیار باستان‌شناسی و دیرینه‌شناسی در دانشگاه توبینگن آلمان) معتقد است: نبود اطلاعات در این خصوص از آن جهت است که بقایای انسانی ماقبل تاریخ با DNA کافی برای بررسی این منطقه بسیار نادر و به سختی یافت می‌شوند. 

در مطالعه جدید، دانشمندان ۱۰ ژنوم انسان ماقبل تاریخ را از افراد کشف شده قبلی که در ۷۵۰۰ سال پیش در شمال آسیا زندگی می‌کردند، تجزیه و تحلیل کردند. بسیاری از این افراد در منطقه‌ای به نام آلتای یافت شدند، چهارراهی برای مهاجرت بین شمال سیبری، آسیای مرکزی و آسیای شرقی که برای هزاران سال مورد استفاده بود. این تحقیقات وجود انسان دنیسووا را نشان داد که همراه با نئاندرتال‌ها نزدیک‌ترین خویشاوندان منقرض شده انسان‌های امروزی هستند.

پست گفت: دانشمندان کشف کردند که DNA گروهی از شکارچیان که در آخرین عصر یخبندان در سیبری زندگی می‌کردند در بسیاری از جوامع بعدی در سراسر آسیای شمالی، از عصر برنز (حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد تا ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد) تا امروز یافت شد. این یافته نشان می‌دهد که تحرک آن جوامع جستجوگر چقدر بزرگ بوده است. 

علاوه بر این، محققان چندین قسمت از جریان ژنی از آمریکای شمالی به آسیا را در طول ۵۰۰۰ سال گذشته کشف کردند که ژن‌هایی از دنیای جدید به شبه جزیره کامچاتکا روسیه در اقیانوس آرام و سیبری مرکزی رسیدند. به طور کلی، این مطالعه نشان می‌دهد که گروه‌های ماقبل تاریخ بیش از آنچه قبلاً تصور می‌شد به هم مرتبط بودند.انتهای خبر/


کد مطلب: 74883

آدرس مطلب: https://www.oshida.ir/vdcjtoea.uqexozsffu.html

اوشیدا
  https://www.oshida.ir