داخلی آرشيو گزارش صفحه سیاسی
امتیاز مثبت 
۰
 
امام جمعه زابل:
هیأت دولت در خصوص حق آبه تصمیم قاطع بگیرد
کد مطلب: ۷۵۳۸۸
تاریخ انتشار:جمعه ۳۰ تير ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۳۹
امام جمعه زابل گفت: هیأت دولت باید در سیستان جلسه تشکیل دهد و در خصوص حق‌آبه تصمیم قاطع بگیرد.
هیأت دولت در خصوص حق آبه تصمیم قاطع بگیرد
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجتبی عزیزی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته نماز پس از سفارش به تقوای الهی بیان کرد: ما برای حل مسائل سیستان اولا چشم ما به عنایت خداست و از ذات اقدس الهی استمداد می‌کنیم که خدای متعال سبب‌ساز و حضرت حق است که همه عالم امکان را خودش به سرپنجه تدبیر عنایت و مرحمت دارد.

وی خطاب به رئیس‌جمهور افزود: مخاطب اول من رئیس جمهور عزیزمان است، منتخب مردم که خدمت ایشان عرض می‌کنیم که شما در ابتدای کار دولت آمدید و گفتید که مشکل آب حل می‌شود و ما امروز شاهد هستیم که دستگاه های مختلفی در درون استان جهت منابع آب داخلی زحمت می‌کشند و از این بابت تشکر می‌کنیم.

حجت‌الاسلام عزیزی تصریح کرد: ما می‌دانیم با همه صعوبتی که دارد شبانه‌روز دارند کار می‌کنند، اما هم جنابعالی م‌یدانید و هم دیگران می‌دانند هیچ چیز دراین سیستان جای حق‌آبه را نمی‌گیرد و احساس می‌کنیم که مسئولینما نسبت به حق‌آبه یک موجی رسانه‌ای شد و آقای رییس جمهور هم خدا خیرشان بدهد جمله محکمی فرمودند ولی به نظر می‌رسد که در لایه‌های پایین تر مسئله دارد عادی انگاری می‌شود و این عادی انگاری سم است.

امام جمعه زابل تاکید کرد: ما قرار نیست از حق‌آبه صرف نظرکنیم، مگر آن‌ها از دشت ناامید گذشتند که ما از حقمان صرف نظر کنیم وهیچ مسئولی در این نظام اجازه ندارد حق ندارد از حق این مردم ولو یک قطره بخواهد باشد بگذرد مال آن‌ها نیست بلکه عرضه به خرج بدهند حق مردم را بگیرند این‌که چطور خودشان می‍‌دانند.

وی ادامه داد: این‌که افغانستان آب نمی‌دهد، این حرف درستی نیست که آدم بخواهد بپذیرد، آب نمی‌دهد آب را بگیرید، بله معلوم است آب نمی‌دهد وقتی می‌گوید آب نمی‌دهیم آب را بگیرید روشش به خودتان مربوط است.

وی خاطرنشان کرد: من در چند هفته قبل هم عرض کردم حسب مصوبات ملل متحد اتفاقی که در سیستان دارد می‌افتد مصداق جنایت علیه بشریت است، ماده را هم خواندم و گفتم برای شما و همین الان با همین بندی که زدن کشت خشخاش را چه توسعه ای دادند، این ضرر و دودش به چشم همه مردم دنیا خواهد رفت.

حجت‌الاسلام عزیزی تاکید کرد: لذا ما از رییس جمهور دوتا درخواست داریم اول اینکه مسئله حق آبه از وعده درمانی به طور کامل خارج شود و ایشان خودشان شخصا پیگیری کنند و شخص ایشان جوابگو باشند ضمن احترامی که من برای ایشان قائلم وبرای ما عزیز هستند.

وی افزود: بله اینجا دارد زحمت کشیده می‌شود، چاه‌هایی حفر شده خبرهای خوبی در مورد آب شرب داریم، همه دارند همت می‌کنند همه دارند زحمت می‌کشند کسی هم کوتاهی امروز در اینجا نمی‌کند، من مسئولین استان و بومی را می‌گویم با کشوری فعلا کاری نداریم.

وی ادامه داد: به نظر می‌آید یک عادی انگاری در مورد حق‌آبه اتفاق می‌افتد و این باید جلویش گرفته شود و من موکدا عرض می‌کنم و از رسانه‌ها هم میخواهم این را موکدا رسانه‌ای کنند، و این حرف مردم سیستان است و هیچ مسئولی در هیچ جایگاهی به هیچ وجه حق ندارد از حق این مردم بگذرد این خطاست، خطای راهبردی است.

خطیب نمازجمعه زابل تصریح کرد: ببینید امروز نفس کشیدن در سیستان ساده نیست، امروز نفس کشیدن در سیستان سخت است به خدا سخت است، امروز در سیستان نفس کشیدن مسئله است اگر جاهای دیگر آب کم است امکانات کم است، هوا نیست، ما امروز واقعیتش را عرض کنم خدمت شما روز گذشته در دوراهی مونده بودیم که نمازهای جمعه سیستان را امروز به خاطر گرد و خاک تعطیل کنیم یا برقرار کنیم اینقدر اوضاع سنگین است و مردم اذیت می‌شوند.

نفس کشیدن در سیستان سخت است

وی ادامه داد: درخواست ما از نمایندگان عزیزمان این است می‌خواهیم به جد پیگیری کنند، از استاندار می‌خواهیم به جد پیگیر باشند، همه پیگیر این مسئله باشند که هئیت دولت حتما در سیستان تشکیل جلسه بدهند و ما پای این خواسته خواهیم ماند، مکاتبه هم خواهیم کرد در خطبه ها هم خواهیم گفت حرف بنده نیست، همه ائمه جمعه نظرشان این است و پیگیری خواهیم کرد.

وی افزود: باید هیأت دولت بیاید این هوا را ببیند اینجا جلسه برگزار کند تصمیم قاطع بگیرند بالاخره تا کی این مردم نفس کشیدن برایشان سخت باشد، آب که نیامد هوا هم نیست، ریه ها هم پر خاک شده، مردم به چه امیدی بمانند؟ بعدم اگر کسی حرفی بزند می‌گویند دارد سیاه نمایی می‌کند، کسی اعتراض می‌کند، ده نفر بیست نفر می‌گویند این دارد سو استفاده میکند، سیاسی می‌کند.

امام جمعه زابل تاکید کرد: بالاخره باید فکری کنید نجابت مردم سیستان دلیل تنبلی مسئولین که صاحب تصمیم هستند نمی‌شود، لذا ما درخواست میکنیم شخص اقای رییس جمهور که هفت بار انگونه که خودشان گفتند چند بار زحمت کشیدند و مشکلات خوزستان ایشان را به خوزستان خدا خیرشان بدهد، خیلی از مشکلات خوزستان حل شد، آیا مسائل سیستان انقدر ارزش نداشت که شما دو بار بیایید اینجا، واقعا این هوای سیستان نمی‌طلبد که رییس جمهور ما و وزرای مسئول بلند شوند بیایند اینجا آیا این حق مردم نیست؟

وعده درمانی کارساز نیست

وی افزود: بله اقای وزیر خارجه ما پا می‌شود می‌آید چابهار راجع به آب هیرمند حرف می‌زند، ما درخواست می‌کنیم و حتما پیگیری می‌کنیم به نیابت از این مردم عزیز که دولت نه تنها در تهران که ما صدا از تهران زیاد شنیدیم، شما پیش هر مسئولی بروی اقا مسئله درجه یک ما سیستان است، وزارت خارجه بروی همین را می‌گوید، وزارت نیرو همین را می‌شنوید وزارت کشور بروید این را می‌شنوید، وقتی می‌آیید سیستان اصلا خبری نیست.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین ادامه داد: یک کوره راهی را باز کرده‌اند مردم تجارتی کنند هفته‌ای چهارصد دلارمثلا خرید و فروشی کنند، یک وقت گمرک می‌آید، وسط میدان شرمنده من نمی‌گذارم، فلان ماده سال ۵۲،۵۳،۵۴ داشتیم توی قانون که نباید اینکاررا بکنید، هیأت دولت تصویب کرده است.

وی ادامه داد: اقای رییس جمهور بیایید سیستان، تکلیف‌مان را روشن کنید ما بمانیم یا برویم، حرف و مصاحبه و وعده‌درمانی و این‌ها بخدا کار ساز نیست،اصلا نگویند بهتر است من خواهش می‌کنم نگویند مسئله اول ما سیستان است.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark