داخلی آرشيو خبر صفحه فرهنگی
امتیاز مثبت 
۱
 
وقتی علم به کمک اشتغال می آید؛
کتابخانه ها کسب و کار می آفرینند/راه اندازی کارگاه های کوچک اقتصادی در فضای کتابخانه ها
کد مطلب: ۷۴۷۰۳
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۲
با توجه به رسالت نهاد کتابخانه ها در راستای گسترش ارائه خدمات به اقشار مردم کارگاه های کوچک کسب و کار خانگی در کتابخانه های سیستان و بلوچستان راه اندازی شد.
کتابخانه ها کسب و کار می آفرینند/راه اندازی کارگاه های کوچک اقتصادی در فضای کتابخانه ها
به گزارش اوشیدا به نقل از عصرهامون، با تغییرات جوامع، توجه به توسعه اقتصادی، به ویژه کسب و کارهای کوچک، بسیار حائز اهمیت است. کتابخانه های عمومی با گستره فعالیت محلی می توانند نقش پررنگی در توسعه کسب و کارهای محلی داشته باشند.

چراکه هیچ مرکزی به اندازه کتابخانه های عمومی، نمی تواند شناخت خوبی از وضعیت محیط و منطقه خود داشته باشد. این مراکز با امکاناتی همچون، منابع، فضا، رایانه و ... می توانند به خوبی از کسانی که مشتاق راه اندازی کسب و کاری محلی هستند، حمایت کنند.

علاوه بر این، کتابخانه های عمومی نقش مهمی در آموزش و توانمندسازی افراد دارند؛ ایجاد، توسعه و حفظ کسب و کارهای محلی، نیازمند اتصال متقاضیان به حرفه مندان و منابع مورد نیاز است و کتابخانه ها می توانند مانند پلی عمل کنند و نقش اثرگذاری در این زمینه داشته باشند.

وجود کارآفرینان در کتابخانه ها به توسعه محله نیز می انجامد؛ چراکه همه ما دوست داریم اقتصاد محلی پررونقی داشته باشیم و کتابخانه می تواند در پیشرفت اقتصاد محلی نقش آفرین باشد و محیط زندگی شما را به مکانی فوق‌العاده تبدیل کند. این موضوع همچنین به نفع کتابخانه ها است؛ هرچه کتابخانه ها بیشتر نشان دهند که منابعشان به اقتصاد محلی کمک می کند و مردم از طریق کتابخانه به راه اندازی کسب و کار بپردازند، عموم به ضرورت وجود کتابخانه پی برده و حمایت آنان از کتابخانه و متعاقبا موفقیت این مراکز در اجرای برنامه های خود را تضمین می کند.

حامد زارعی، مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: با توجه به رسالت نهاد کتابخانه ها در راستای گسترش ارائه خدمات به اقشار مردم در اکثر کتابخانه های استان به منظور آماده سازی خانواده ها و اعضای کتابخانه ها به سمت ایجاد کسب وکارهای کوچک خانگی کارگاه های کوچک در فضای کتابخانه ها راه اندازی شده است.

وی افزود: کتابخانه مهتاب روستای قاسم اباد شهرستان بمپور کتابخانه پیشرو در این زمینه است که آموزش سوزن دوزی توسط کتابدار این کتابخانه به اهالی روستا انجام می شود.

زارعی ادامه داد: به دنبال شناسایی خدمات و کسب و کارهای ویژه هر منطقه با امکان درآمد زایی با حدقل امکانات برای اعضای کتابخانه ها هستیم، که در حوزه سراوان هنر سفال گری و در حوزه راسک و سرباز نیز در مباحث اکولوژیکی در خصوص گاندو در حال پیگری هستیم.

وی با بیان اینکه سعی داریم خدمات کتابخانه های عمومی را برای همه اقشار جامعه فراهم کنیم، از راه اندازی بخش مجزای ویژه ناشنوایان در کتابخانه آیت الله کفعمی در هفته کتاب خبر داد و تصریح کرد: در این بخش کتابدار مخصوص ناشنوایان حضور دارد و خدمات لازم را ارائه می کند.

مدیر کتابخانه های عمومی استان گفت: همچنین از ۱۰ سال گذشته بخش ویژه نابینایان در کتابخانه مخصوص نابینایان در زاهدان راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: بخش نابینایان به کل استان ارائه خدمات می دهد و براساس تعاملی که با وزرات ارتباطات برقرار شده و تعاملی که با اداره پست انجام شده همه نابینایان سراسر استان با تعاملی که می توانند با کتابدار بخش نابینایان داشته باشند کتا بها را به صورت رایگان در سراسر استان تحویل بگیرند و از طریق پست و یا کتابخانه عودت بدهند.

مدیر کل نها کتابخانه های عمومی استان گفت: ۶۳ کتابخانه نهادی با بیش از ۲۵ هزار عضو در سطح استان فعال است که بیش از ۱۳۰ کتابدار در این کتابخانه ها مشغول فعالیت هستند.

زارعی بیان کرد: ۱۸ باب کتابخانه مشارکتی در سطح استان و یک سالن مطالعه هم مجوزه گرفته است که به توسعه فضاهای کتابخانه ای استان افزوده شده است.

این مسئول همچنین از کسب مجوز راه اندازی ۴ باب کتابخانه پیشخوان درسطح استان خبر داد و خاطر نشان کرد: در حال پیگیری کارهای اداری برای دریافت ساختمان و جذب نیروی انسانی برای این بخش هستیم.

زارعی در خصوص راه اندازی کتابخانه های سیار در استان افزود: ۲ باب کتابخانه سیار در شهرستان های زابل و ایرانشهر در حال پیگیری و راه اندازی هستیم.

وی ادامه داد: بخش مجزا و بخش کنار مجموعه نیز برای کودکان و نوجوانان در این کتابخانه های نهادی سطح استان فعال است.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark