داخلی آرشيو گزارش صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
امام جمعه زابل:
مسئولین باید تقوای سیاسی داشته باشند
کد مطلب: ۷۶۳۹۶
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۱۱
امام‌جمعه زابل گفت: تقوای سیاسی باید در روند کار سیاسی افراد حاکم باشد و مسئولین باید دارای تقوای سیاسی بوده و به هر بهانه‌ای باعث فریب نشوند.
مسئولین باید تقوای سیاسی داشته باشند
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجید پوران‌دخت، در اولین نشست خبری با اصحاب رسانه سیستان بیان کرد: انسان باید در همه امور تقوا داشته باشد و خداوند را ناظر بر امورش ببیند، انسانی که این‌گونه باشد قطعاً در کارها با شکست مواجه نخواهد شد و به بن‌بست نمی‌رسد، اما اگر تقوای الهی نداشته باشد و دروغ و تهمت به افراد برایش عادی بشود و آبروی افراد برایش معنایی نداشته باشد، نه‌تنها راه به جایی نخواهد برد؛ بلکه گرفتار رفتار ناشایست خود خواهد شد.

وی ادامه داد: گاهی برخی از افراد که وارد سیاست می‌شوند تصور می‌کنند می‌توان هر حرفی را زد و یا هر طوری که بخواهند عمل کنند و هر وعده‌ای که می‌خواهند بدهند، درحالی‌که، همان مواردی که در زندگی فردی و اجتماعی حاکم است در سیاست هم جاری است؛ یعنی اگر دروغ و تهمت در زندگی فردی گناه و معصیت است در سیاست هم همین‌گونه است، تقوای سیاسی باید در روند کار سیاسی فرد حاکم باشد و نباید به هر بهانه‌ای باعث فریب مردم بشود، برخی‌ها وارد سیاست که می‌شوند به‌دروغ وعده می‌دهند و به‌دروغ به افراد تهمت می‌زنند که این حرام است و انسان باید مراقبت لازم را در این زمینه داشته باشد.

امام‌جمعه زابل با اشاره به تقوای رسانه‌ای هم افزود: در رسانه هم تقوای رسانه‌ای بسیار مهم است، در گزارش‌هایی که در رسانه تهیه می‌کنیم باید واقعیت‌ها را بیان کنیم، اگر در واقعیت یک چیز و در هنگام انتشار چیزی دیگر باشد، اشکال دارد و باید به آن توجه شود. اگر اطلاع نداریم خبری را منتشر نکنیم، گاهی در فضای مجازی متأسفانه بدون اینکه از واقعیت مطلع باشند اقدام به انتشار می‌کنند که این‌گونه عمل‌کردن کار درستی نیست، هدف در رسانه باید پیشگیری از اتفاقات و آسیب‌ها باشد، در مرحله بعدی اگر اتفاق افتاد و نتوانستید پیشگیری کنید باید به دنبال راهکار و کنترل باشید.

وی ادامه داد: در رسانه نیز تقوا داشته باشیم و در اخبار ابتدا بررسی کنیم و سپس منتشر کنیم و تقوای رسانه‌ای رعایت شود. هدفی که رسانه دارد اگر این هدف برای ما نباشد بی‌فایده است، اولین هدف پیشگیری از موانع و... است، فقط مشکلات را نبینیم و پیشرفت‌ها و دستاوردها را هم بگوییم. ابتدا اقدامات خوب گفته شود و سپس عیب و ایرادات بیان شود. واقع‌بین باشیم؛ یعنی هم سیاه‌نمایی مردود است و هم لاپوشانی، پرده‌پوشی. هم در جهت بیان دستاوردها و هم مشکلات باید واقع‌بینانه بودن و منصف بودن و بی‌طرفی رعایت شود. دومین قدم اگر پیشگیری نشد کنترل باید شود.

امام‌جمعه زابل تصریح کرد: قدم سوم رفتن به سراغ بحث تغییر است و باید انحرافات باید پیگیری و تغییر رویه انجام شود. در بحث مشکلات و آسیب‌ها اولویت‌بندی کنیم و سپس به دنبال حل آن پیگیری شود. چون صدای واحد نداشتیم، مطالبه‌گری نداشتیم، همبستگی و اتحاد نداشتیم، مشکلات ما در سیستان زیاد شده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین پوران‌دخت با بیان اینکه تا زمانی که مشکلات منطقه اولویت‌بندی نشود، کاری از پیش نخواهیم برد، به طرح رزاق در منطقه سیستان اشاره کرد و افزود: پیش‌ازاین از طرح به‌عنوان طرح ساماندهی مافیای سوخت نام بردیم. ما در خطبه‌ها این‌گونه گفتیم که قبلاً فرد با ترس‌ولرز از استان‌های مجاور سوخت می‌آورد و منتظر فرصتی بود تا این سوخت را رد کند؛ اما اکنون با خیال راحت این کار انجام می‌شود که خوشبختانه این افراد ساماندهی شده‌اند.

وی گفت: در بحث طرح رزاق بیشترین حرف‌ها در خطبه‌ها زده شده و در یک بازه زمانی این طرح تعطیل شد و مجدد شروع به کار کرد، هنوز به این طرح در نحوه تخصیص جایگاه به افراد و مواردی مشابه، زمان پرداخت پول حاصل از فروش، به اینکه چه کسانی واجد شرایط در این طرح هستند آیا افراد عادی هم می‌توانند سوخت تحویل دهند یا فقط افراد خاص هستند و...، انتقاد داریم، باتوجه‌به اینکه این طرح قید مکانی دارد و مختص سیستان است این سؤال مطرح می‌شود که درآمد حاصله در کجا هزینه شده؟ دردآور است که درآمد طرح رزاق در سیستان باشد و در جاهای دیگر هزینه شود و مردم سیستان هیچ سودی از این طرح نبینند.

امام‌جمعه زابل تصریح کرد: اگر این استان تقسیم شود سهم سیستان از درآمدهای حاصله کجاست؟ چرا باید درآمدی که از منطقه حاصل می‌شود در سایر شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان، مصرف شود و مردم سیستان نتوانند سودی از این طرح ببرند.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark