داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
کارشناس ارشد حوزه خانواده:
بالا رفتن سن جوانان دستاورد چشم و هم چشمی است/ ترویج ازدواج آسان راهکار آغاز زندگی مشترک
کد مطلب: ۷۴۴۰۶
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۵:۵۵
فریبا قدرتی گفت:در سبک زندگی اسلامی، قالب زندگی خانواده است وترویج ازدواج آسان در بین جوانان بهترین راهکار برای آغاز زندگی و تشکیل خانواده است.
بالا رفتن سن جوانان دستاورد چشم و هم چشمی است/ ترویج ازدواج آسان راهکار آغاز زندگی مشترک
فریبا قدرتی کارشناس ارشد مشاوره در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد:در سبک زندگی اسلامی، قالب زندگی خانواده است و همان طور که می دانیم ازدواج در حقیقت دروازه ورود به تشکیل خانواده است، خانواده ای که مایه ی آرامش زن و مرد و مایه ی کمال شخصیت آن است
وی افزود:به نظر می رسد یکی از مهمترین مسائل زندگی تشکیل خانواده است همان کانونی که اساس تربیت های اجتماعی و انسانی است و همه مسائل دیگر فرع بر این مسئله است در هر جامعه که کانون خانواده سالم و پایدار باشد آینده ی درخشان شامل حال آن جامعه خواهد بود و همچنین آن جامعه از لحظه حال با آرامش گذر خواهند کرد.

قدرتی ادامه داد: در واقع ازدواج عمل به دستورات خداوند است و اجرای سنت رسول الله (ص) عاملی است که فرد و جامعه را از خطرات جسمی و روحی و روانی حفظ کرده و برای همه ایجاد امنیت می نماید پایه گذاری ازدواج درست در هر جامعه و میزان اندیشه و تدبر در آن عمیقا در میزان پیشرفت یا انحطاط، سقوط یا صعود جامعه موثر می باشد.

وی خاطرنشان کرد: تشکیل خانواده در دین مبین اسلام بسیار مورد تاکید است و روایات زیادی از مقوله ازدواج وجود دارد که اهمیت این موضوع را در زندگی هر جوانی نشان می دهد اما گاهی تجملات و مشکلات عدیده ای بر سر راه ازدواج جوانان ایجاد می شود که ترجیح می دهند تشکیل خانواده را به زمان دیگری موکول کنند.

کارشناس ارشد حوزه خانواده تصریح کرد: بهترین شکل این امر مقدس آن است که دو فرد متفاوت به نقطه‌ای برسند که حداکثر تفاهم را با هم داشته باشند به قولی دو خط موازی که در بی نهایت یکی می شوند، همدلی فراوان عامل ثبات خانواده است مگر نه این است که حیات انسان برپایه ی محبت استوار است و بشر در تمام طول عمر به محبت کردن و محبت دیدن نیازمند است پس وظیفه ی تک تک ما است که جوانانمان را به سمت و سوی منبع تامین نیاز های عاطفی آنان که همان ازدواج است سوق دهیم.

وی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مانع ازدواج جوانان مسائل فرهنگی است ادامه داد: در حالی که می‌توان با وسایل کمتر و خانه‌ای کوچک‌تر نیز یک زندگی را تشکیل داد، هنوز خانواده‌ها نتوانسته‌اند در ذهن خود با این مسائل کنار بیایند و عموما آرمانی فکر می‌کنند.

فریبا قدرتی با بیان اینکه با گذشت زمان، تشکیل زندگی تفاوت های زیادی پیدا کرده تا جایی که در زمان های نه چندان دور زوجی که قصد تشکیل خانواده را داشتند پس از برگزاری مراسم خواستگاری و آشنایی، یک مراسم ساده را برگزار می کردند و راهی خانه بخت می شدند، یادآورشد: اما به مرور آغاز زندگی مشترک دستخوش تغییراتی بود و تجملات و چشم و هم چشمی در ازدواج رخنه کرد و امروزه آغاز یک زندگی مشترک آنقدر هزینه بر و سنیگن شده که بسیاری از جوانان توان پرداخت این هزینه ها را ندارند و نتیجه بالا رفتن سن ازدواج می شود.

وی بیان داشت: ترویج ازدواج آسان در بین جوانان بهترین راهکار برای آغاز زندگی مشترک است،جوانانی که می توانند بسیار ساده و با یک مراسم به رنگ سادگی اما توام با همدلی زیر یک سقف بروند و سالها در کنار هم خوشبخت باشند.

وی با طرح این سوال که آیا هزینه های گزاف و بی مورد آرامش روحی را برای زن و مرد به همراه دارد گفت: فرزندان صالح درخانواده های متعادل به بار می آورد حقیقت این است که جامعه نیازمند گرفتن آرامش از کانون خانواده میباشد پس ترویج فرهنگ ازدواج آسان راهی بسوی نیک بختی یک جامعه است.

وی رفتار و اعتقادات و باورهای زن در خانواده را نکته مهم در ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی عنوان و تصریح کرد: هرچقدر زن در خانواده اعتقادات معنوی، رفتاری و اخلاقی قوی تری داشته باشد به طور طبیعی زندگی آرامش بخش تر است به گونه ای که همه موارد انسانی در آن لحاظ می شود؛ اگر خانواده از نظر بضاعت مالی ضعیف باشند این روحیه مادر باعث می شود که اعضای خانواده چندان آسیب نبینند و اگر غنی باشند تلاش می شود که به دیگران کمک کنند ومحبت و مهربانی در زندگی نهادینه می شود.

قدرتی افزود:خوشبختی به عوامل مختلفی بستگی دارد اما به نظر می‌آید یکی از مهمترین عوامل خوشبختی یک خانواده وجود همسر سازگار است که زمینه سعادت را در سطح وسیع فراهم کرده و در خوشبختی را به روی آنان می گشاید خانواده هایی که در مسائل مالی و اجرای ازدواج سخت گیری نمی کنند و مدام در پی تلاش برای کم کم موانع می باشند مشفقانه فرزندان خود را در مسیر برنامه ریزی آگاهانه قرار می دهند، پرچمداران نیکبختی در جامعه می باشند.

این کارشناس ادامه داد: تاکیدات اولیای دین راهگشای ترویج ازدواج اسلامی و به هنگام است، اخلاق، بردباری، ایجاد تفاهم، توافق، تعاون و ساده زیستی که در دین مبین اسلام برای تشکیل یک زندگی مشترک موفق بسیار تاکید شده است، کارها را اصلاح و مشکلات زندگی را می کنند، بنابراین ما نباید منتظر دولت ها باشیم، بزرگترها باید جوانان را در امر ازدواج کمک کنند و از چشم به هم چشمی و تجملات بپرهیزند و بدانند که با این اقدام هم در عبادت بزرگی سهیم شده اند و هم از مشکلات بسیاری از جوانان درآغاز زندگی کاسته اند.
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark