داخلی آرشيو خبر صفحه 
امتیاز مثبت 
۰
 
استاندار سیستان‌وبلوچستان:
ساماندهی گذرهای مرزی و رونق اشتغال از اقدامات مهم دولت سیزدهم
کد مطلب: ۷۴۵۰۵
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۳ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۴
حسین مدرس خیابانی با اشاره به اینکه رتبه سیستان و بلوچستان در حوزه ایجاد اشتغال ششم کشوری است، گفت: تعهد اشتغال ایجاد شده برای استان 28 هزار نفر بوده که بر اساس سامانه رصد ثبت اشتغال کشوری تاکنون 13 هزار و 838 نفر در سامانه رصد ثبتنام کرده اند.
ساماندهی گذرهای مرزی و رونق اشتغال از اقدامات مهم دولت سیزدهم
به گزارش اوشیدا، به نقل از عصرهامون، حسین مدرس خیابانی، استاندار سیستان وبلوچستان شامگاه گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته دولت برگزار شد با اشاره به اینکه جنگ رسانه بسیار پررنگتر، پرحجم تر و شدیدتر از جنگ اقتصادی است، بیان کرد: علیرغم همه تحریم‌های شدید و مشکلاتی که مردم با آن دست و پنجه نرم می کردند توانستیم با خودباوری و خوداتکایی کشور را از گردنه های سخت عبور دهیم و خواب دشمنان را آشفته کنیم.

وی تصریح کرد: این در حالی است که بسیاری از دشمنان قسم خورده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با تشدید تحریم ها به دنبال فروپاشی اقتصادی و آسیب رساندن به کیان این مرز و بوم بودند که از طریق تحریم های اقتصادی موفق نشدند و از طریق جنگ ترکیبی یا شناختی(جنگ رسانه ای) که تاثیر بر باورها و اعتقادات مردم و افکار جوانان دارد ورود کردند، که در این عرصه اصحاب رسانه طلایه‌دار و پیش قراول بوده و هستند، چرا که هم باید بیانگر واقعیت های مردم باشند و هم به بیان کاستی ها، معایب و نقض های کاری مسئولان استانی پرداخته و در چارچوب جهاد تبیین دستاوردهای دولت را نیز به سمع و بصر مردم برسانند.

این مقام مسئول ضمن تقدیر از همراهی مردم سیستان و بلوچستان و صبوری آنها در تمامی مراحل، افزود: در اجرای برنامه ها مرهون همراهی مردم، بخش خصوصی، حضور سرمایه‌گذاران و نیروهای مسلح و انقلابی هستیم؛ آن چیزی که باعث شد جرأت پیدا کرده و به توسعه استان دست بزنیم حضور پر قدرت و باصلابت نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی بود که توانست اشتغال، آبادانی و امنیت پایدار را رقم بزند.

دستاوردهای عمر یکساله دولت سیزدهم در سیستان وبلوچستان

وی در ادامه به دستاوردها و اقدامات انجام شده در طول عمر یکساله دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: ماحصل این اقدامات بهره برداری از حدود یک هزار پروژه در ایام هفته دولت می باشد که از لحاظ اعتباری نسبت به پروژه های هفته دولت در سال گذشته نزدیک به ۴ برابر رشد داشته است.

مدرس خیابانی تشریح کرد: انجام عملیات اجرایی نزدیک به ۲۰۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان، افتتاح کلان پروژه راه آهن زاهدان – خاش و ترمینال مسافربری خاش به طول ۱۵۵ کیلومتر با اعتبار هزینه شده ۲۲۳۰ میلیارد تومان در حوزه راهسازی، افتتاح قریب به ۱۵۰ کیلومتر راه اصلی و بزرگراه با حجم سرمایه گذاری ۱۸۰۰ میلیارد تومان، انجام۲۸۰ کیلومتر راه روستایی با حجم سرمایه گذاری ۱۹۶۰ میلیارد تومان در حوزه احداث راه روستایی، بهره برداری بیش از ۴هزار واحد مسکن روستایی و شهری و آغاز عملیات اجرایی احداث ۸ هزار و ۳۰۰ واحد مسکن طرح نهضت ملی، پروژه های جهاد آبرسانی، تجهیز ۲۲۰۰ کلاس به سیستم گرمایشی و ۲۴۰۰ کلاس به سیستم سرمایشی و گرمایشی استاندارد و بهره برداری بیش از ۷۰ فضای ورزشی روباز در سطح استان تنها بخشی از برنامه های هفت دولت و اقدامات انجام شده در طول یکسال اخیر است.

به گفته وی؛ در طی یکساله گذشته ۲۵۹ مسابقه در سطح بین المللی و کشوری در استان انجام گرفته و حضور فعال ۲۳۳ قهرمان ملی و بین المللی در استان در رشته های مختلف ورزشی را داشته ایم.

قاچاق سوخت واقعیتی غیر قابل انکار در سیستان وبلوچستان

استاندار در ادامه این نشست در پاسخ به سوال چرایی کاهش سهمیه سوخت و اقدامات پیرامون آن گفت: قاچاق سوخت واقعیتی غیر قابل انکار است به دلیل فاصله قیمتی که در کشور همسایه وجود دارد معمولا سیستان و بلوچستان را به عنوان استانی که زمینه‌های سوخت در آن مطرح است می شناسند، در این راستا باید از چندین نقطه پدیده قاچاق سوخت را مدیریت کرد تا بتوانیم از منافع سوخت و فراورده ها به عنوان ثروت ملی بین همه مردم خصوصاً مرزنشینان توزیع کنیم.

وی ادامه داد: اخیراً شاهد ساماندهی گذرهای مرزی در منطقه بلوچستان بودیم مدتهاست قرارگاه قدس این کار را برعهده دارد و در قالب سوخت مازادی که مردم دارد آنها را صادرات می کند؛ خواسته مردم سیستان از زمان روی کار آمدن بنده این بود که مشابه گذرهای مرزی جنوب، در شمال سیستان و بلوچستان هم اجرا شود کما اینکه اثبات گذر های مرزی در سیستان به دلیل خشکسالی و اینکه معیشت مردم کشاورزی و دامپروری می باشد دو چندان بیشتر است که خوشبختانه با مصوبه شورای امنیت کشور، مصوبه کارگروه مرز و کمیسیون اصل ۹۰ طرح ساماندهی گذرهای مرزی در منطقه سیستان راه‌اندازی شده و با مدیریت قرارگاه قدس، ارتش، مرزبانی و دستگاه های ذیربط انجام می شود.

وی اذعان کرد: اگر بتوانیم در قالب رسمی صادرات سوخت را انجام دهیم علاوه بر اینکه منافع ملی حاصل می شود می توانیم مرز را ساماندهی کنیم.

مدرس خیابانی در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: یکی از اقدامات دیگر در این زمینه پیگیری احداث جایگاه‌های عرضه سوخت جدید است که در این راستا مجوز احداث ۴ جایگاه برای زاهدان اخذ شده، همچنین احداث ۳۰ جایگاه جدید مورد تصویب قرار گرفته که در حال طی کردن فرایند است.

وی با اشاره به اینکه یکی از راه هایی که می تواند جلوی قاچاق سوخت را بگیرد تکمیل خطوط گازرسانی است، گفت: سیستان و بلوچستان در حال حاضر ۱۲۵ جایگاه عرضه سوخت دارد این در حالی است که استان های دیگر با وسعت و جمعیت مشابه ۲۸۵ جایگاه عرضه سوخت دارند.

نماینده ولی فقیه مصادیق مدیران ضعیف را معرفی کند

این مقام مسئول در پاسخ به سوال خبرنگار عصرهامون مبنی بر گلایه اخیر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان مبنی بر ابقا یا انتخاب مدیران ضعیف در حوزه استان، بیان کرد: تلاش ما بر این بوده تا طبق فرامین رهبر انقلاب در انتصابات استان از مدیران جوان انقلابی استفاده کنیم، به زعم بنده در این خصوص موفقیت های خوبی کسب کرده ایم؛ اگر غیر از این بود یا مدیریت ضعیف، دستاوردهای متعدد در حوزه‌های مختلف از جمله آبرسانی، مسکن ملی، راهسازی و سایر موارد را کسب نمی کردیم.

به گفته وی؛ باید مشخص شود شاخص ها برای تشخیص کیفیت عملکرد مدیران چه بوده و نماینده ولی فقیه در استان چنانچه مصادیقی دارند باید اعلام کنند تا بررسی شود؛ به عنوان نماینده عالی دولت معتقد هستم از شایستگان و مدیران متعهد استفاده کنیم که در این عرصه تاکنون موفق بوده ام.

کسب رتبه ششم در حوزه اشتغال برای سیستان و بلوچستان

استاندار سیستان وبلوچستان با اشاره به اینکه رتبه استان در حوزه ایجاد اشتغال ششم کشوری است، گفت: تعهد اشتغال ایجاد شده برای سیستان وبلوچستان ۲۸ هزار نفر اعلام و ابلاغ شده که بر اساس سامانه رصد ثبت اشتغال کشوری تاکنون ۱۳ هزار و ۸۳۸ نفر ثبت در سامانه رصد داریم که رتبه ششم کشور را به خود اختصاص داده ایم این در حالیست که ما در این استان از معادن و صنایع بزرگ محروم هستیم.

به گفته وی؛ با توجه به شرایط خاص در منطقه سیستان بسته اشتغال این خطه در کنار قرارگاه غدیر شکل گرفته و تاکنون هدف گذاری ما ایجاد اشتغال ۳۰ هزار نفری در حوزه سیستان است که دستاورد آن مهاجرت معکوس می باشد، در این راستا۱۰ هزار نفر تا امروز اشتغال در حوزه سیستان ثبت شده است.

این مقام مسئول گفت: مبنای بیمه شدگان سال گذشته بر اساس اعلام سازمان تامین اجتماعی در استان ۹ هزار بیمه شده است که اشتغال ۱۰۰ درصد پایدار ایجاد کرده، آمار سال ۱۴۰۱ نیز تا ۶ شهریورماه جاری به روز رسانی و اطلاع رسانی خواهد شد.

با کمبود نیروی انسانی ماهر مواجه هستیم

وی با بیان اینکه با کمبود نیروی انسانی ماهر در استان مواجه هستیم، ادامه داد: برای ایجاد اشتغال ویژه منطقه سیستان که با خشکسالی مواجه است شورای اشتغال را در ۱۳ بسته تعریف و منتشر کرده ایم، همچنین از طریق سرمایه گذاری بر روی پروژه های بزرگ مانند طرح جهاد آبرسانی، کارخانجات سیمان، صنعت و غیره به دنبال ایجاد اشتغال هستیم، افزون بر آن تمرکز ما بر روی مشاغل خرد و خانگی است.

این مقام مسئول با بیان اینکه به دلایل مختلف برخی دستگاه ها آمار اشتغال را در سامانه ثبت نمی کنند، گفت: تمام دستگاه‌های اجرایی صنعت و معدن، جهاد کشاورزی، کمیته امداد امام خمینی و نهادهای حمایتی در کنار سازمان رصد ۴۰ هزار اشتغال در استان سیستان و بلوچستان ایجاد کردند که بر اساس آن هم اینک ۱۳ هزار نفر در سامانه و ۴۰ هزار نفر در خارج سامانه ثبت شده اند که بیشتر آنان پیمانکاران پروژه‌های عمرانی هستند، اشتغال هزار و۷۴۱ نفر توسط کمیته امداد تنها بخشی از اقدامات انجام شده در این زمینه است، که تمامی آنها در پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۱ به وقوع پیوسته است.

ورود مرحله سوم آب از افغانستان به جریکه سیستان

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر ورود آب از افغانستان به سمت جریکه سیستان، گفت: تا امروز در دو مرحله آب از افغانستان به سمت جریکه آمده است در مرحله اول حدود چهار میلیون مترمکعب و در مرحله دوم ۶ میلیون مترمکعب ورودی آب داشتیم، هم اینک آبی با دبی ۹ متر مکعب در جریان است و ورود آب مرحله سوم از افغانستان به سمت جریکه سیستان هم انجام خواهد شد.


روند اجرای ۱۲۷ مصوبه سفر رییس جمهور به سیستان و بلوچستان

مدرس خیابانی در پاسخ به سوال دیگری با اشاره به اقدامات مطلوب حوزه دانش بنیان در سیستان و بلوچستان،گفت: به زودی ۱۳ هزار مترمربع به زیربنای پارک علم و فناوری استان اضافه خواهد شد.

وی در بخش دیگر سخنان خود به ۱۲۷ مصوبه سفر آیت الله رئیسی به سیستان و بلوچستان اشاره کرد و ادامه داد: از این تعداد ۳۰ مصوبه کاملا اجرا و به بهره برداری رسیده، ۱۲ مصوبه در حال طی کردن مقدمات اجرایی و۸۵ پروژه هم با پیشرفت های مختلف در حال اجرا است، که در مجموع ۲۲ هزار میلیارد تومان اعتبارات این سفر می باشد.

رونق اشتغال در بازارچه های مرزی

استاندار در بخش دیگر سوالات خبرنگاران به طرح رزاق اشاره داشت و اظهار کرد: تنها استانی که با پاکستان مرز دارد سیستان و بلوچستان است، یکی از محورهای توافق نامه وزیر راه به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی با پاکستان موضوع بازارچه‌ها بود؛ ما در استان ۱۵ بازارچه مرزی داریم که از این تعداد ۶ مورد فعال است و الباقی بدون توافق با کشورهای همسایه به صورت یک طرفه از جانب ایران ایجاد شده است، در این مسیر با هدف بهره‌گیری هرچه بیشتر از ظرفیت مرزهای استان برای اشتغال‌زایی، برای نخستین بار برای ایجاد سه بازارچه مرزی مشترک با کشور پاکستان توافق رسمی داریم که یکی از آنها به زودی ظرف ماه‌های آینده افتتاح می‌شود و زیرساخت‌های دو بازارچه دیگر نیز در حال اجرا است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر حدود سه هزار نفر در حوزه تجارت خرد در پایانه مرزی میرجاوه مشغول به کار هستند و در حوزه منطقه سیستان هم با توجه به مصوبه اخیر که کامیون‌های ایرانی و افغانستانی بار خود را در مرز میلک تخلیه کنند و به رانندگان کشور مقابل تحویل دهند، اشتغال خوبی ایجاد شده و هم‌اکنون ۵۰۰ نفر در مرز میلک اشتغال دارند.

انتقال آب از تهلاب در دستور کار قرار دارد

این مقام مسئول در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر نظام الویت بندی در حوزه سیستان پیرامون موضوع آب و پیشنهاد استفاده از آب تهلاب به عنوان آب پدافندی، بیان کرد: هزینه های هنگفتی برای انتقال آب دریای عمان صورت می گیرد که در کنار آن برای استفاده و انتقال آب های تهلاب هم تدابیری در دستور کار قرار دارد که به منزله رها کردن دو پروژه انتقال آب از دریا و آبهای ژرف نیست؛ بلکه رئیس جمهور قول دادند از محل ماده ۵۶ ،تهاتر نفت و صندوق توسعه ملی در این زمینه کمک کند.

بخش خصوصی، تنها راه نجات پروژه های نیمه تمام

وی در ادامه با بیان اینکه امسال به شدت مشکل کمبود منابع مالی وجود دارد، گفت: به برکت حضور آیت الله رئیسی منابع خوبی از محل های سفر استانی اختصاص یافته و باعث شد پروژه های راکد مجددا وارد مدار شوند؛ تنها راه نجات اجرای پروژه‌های نیمه تمام واگذاری آنها به بخش خصوصی است چرا که با منابع اعتباری دولت نمی‌توان بیش از این کار کرد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark