داخلی آرشيو خبر صفحه ورزشی
امتیاز مثبت 
۰
 
مجمع عمومی فدراسیون فوتبال| موافقت حداکثری اعضای مجمع با اساسنامه جدید/ وقتی کارشکنی‌ها شکست خورد!
کد مطلب: ۷۲۳۰۹
تاریخ انتشار:شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۳
نخستین مجمع عمومی فدراسیون فوتبال پس ۲۰ ماه به منظور تصویب اساسنامه جدید این فدراسیون با حضور وزیر ورزش و جوانان، به صورت آنلاین آغاز شد.
مجمع عمومی فدراسیون فوتبال| موافقت حداکثری اعضای مجمع با اساسنامه جدید/ وقتی کارشکنی‌ها شکست خورد!

به گزارش اوشیدا به نقل از راه دانا؛ پس از ماه‌ها تعطیلی و تعلل در برگزاری روند مجمع عمومی و سالانه فدراسیون فوتبال، مجمع این فدراسیون به‌منظور تایید اساسنامه جدید از ساعت 10 صبح امروز (شنبه، 8 آذر) در محل هتل آکادمی به صورت آنلاین آغاز شد. افراد حاضر در مجمع فدراسیون فوتبال 66 نفر هستند که به صورت آنلاین در این مجمع حضور پیدا کرده‌اند.

پیش از شروع رسمی مجمع توسط دبیرکل فدراسیون فوتبال به عنوان دبیر مجمع، مسعود سلطانی‌فر و مهدی علی‌نژاد، وزیر ورزش و جوانان و معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در سالن حضور یافتند تا مجمع را به صورت مجازی برگزاری کنند.

سلطانی‌فر: اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال یک سند متقن و محکم است

وزیر ورزش در خصوص برگزاری مجمع آنلاین فدراسیون فوتبال عنوان کرد: امروز یک روز تاریخی و مهم برای ورزش و فوتبال کشور است. بحث اساسنامه سال‌ها در کش و قوس بود و مسائل مختلفی پیرامونش وجود داشت که امروز ان‌شاالله در مجمع فدراسیون مطرح می شوند. با عنایت به تغییراتی که داده شده و به‌روزسازی که با آخرین استانداردهای فیفا به عمل آمده یک سند محکم خواهد شد که به رشد و توسعه فوتبال کشور کمک کند.

وی تصریح کرد: با این اساسنامه و همت این مجمع و مجمع بعدی، آینده بسیار خوبی در فوتبال کشور خواهیم داشت. با حمایت‌های وزارت ورزش و حفظ استقلال فدراسیون و مجمع آینده تلاش می کنیم روزهای خوشی را که در چند سال گذشته مانند حضور مقتدرانه در جام جهانی 2018 و موفقیت های باشگاه‌هایمان در لیگ قهرمانان آسیا که دوبار به فینال رسیدند و ان‌شاالله قهرمانی یکی را امسال خواهیم دید، داشته باشیم. ان شاالله این روزهای خوب استمرار پیدا خواهد کرد.

مسعود سلطانی‌فر سپس با تقدیر از عملکرد فدراسیون فوتبال در پنج سال گذشته، اشاره به سالگرد تاریخی 8 آذر و صعود تیم ملی به جام جهانی 1998 فرانسه، تشریح عملکرد تیم ملی و صعود به جام‌های جهانی بعدی و تقدیر از عملکرد تیم ملی در جام جهانی 2018 و همچنین اشاره به عملکرد تیم ملی در جام ملت‌ها گفت: خوشبختانه اقدامات خوبی در اساسنامه رخ داده و این اساسنامه چند ویژگی دارد که ابتدا حضور نفرات بیشتر در مجمع است که اهالی فوتبال حضور پررنگ‌تری خواهند داشت‌. همچنین برای کاندیداتوری در انتخابات فدراسیون فوتبال تسهیلات بیشتری پیش‌بینی شده تا نفرات بیشتری بتوانند در انتخابات حضور پیدا کنند. شرایط بسیار خوبی در اساسنامه پیش‌بینی شده که با تصویب آن آینده بهتری در انتظار فدراسیون فوتبال است.

وزیر ورزش و جوانان گفت: در بحث استقلال فدراسیون فوتبال که فیفا آن را دنبال می‌کرد با نگاهی اجمالی به گذشته می‌بینید که پیش بردن این بحث چقدر سخت بود و در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که اگر بخواهیم با مسئولان جهانی فوتبال این مشکل را حل کنیم، باید راهکاری بیندیشیم. از طرفی بحث حضور مسئولان وزارت ورزش در مجمع مطرح بود که بسیاری از کارشناسان معتقد بودند می‌توان با پافشاری بیشتر این حضور را رقم زد اما بررسی دقیقی در این خصوص انجام دادم که مشخص شد اگر بخواهیم پافشاری بیشتری کنیم، فدراسیون دچار مشکل خواهد شد، در بلاتکلیفی مواجه خواهیم شد و از همین‌رو در این خصوص پافشاری نکردیم. حالا اعلام می‌کنم برای شادی هر چه بیشتر فوتبال و شور و شعف میان جوانان، حمایت خود را از فوتبال ادامه خواهیم داد.

او درباره حذف کرسی وزیر ورزش و معاونش در این جلسه گفت: این موضوع با چالش‌های زیادی از سوی فیفا همراه بود. در جلسات‌مان با دست‌اندرکاران برای این که بتوانیم اساسنامه‌ای با تایید مسوولان ذی‌ربط فوتبال در برابر رعایت استانداردهای فیفا داشته باشیم و برای این که نظمی به فوتبال کشور بدهیم و مشکلات جاری را به واسطه به‌روزرسانی اساسنامه برطرف کنیم و اساسنامه را به عنوان سند محکم به تایید مراجع داخلی و خارجی برسانیم، به این نتیجه رسیدم اگر پافشاری کنیم ممکن است دچار محدودیت‌هایی شویم و ورزش و ابزاری که موجبات شور و شادی ده‌ها میلیون جوان را فراهم می‌کند، دچار بلاتکلیفی شود و باید کوتاه بیاییم.

سلطانی‌فر گفت: در حضور اعضای مجمع و اصحاب ورزش اعلام می‌کنم که با وجود حذف کرسی وزارت ورزش، بیش از گذشته کمک‌های ما با حفظ استقلال فدراسیون ادامه پیدا خواهد کرد برای این که بتوانیم با فوتبال شادی و شعف مردم را ببینیم و عزت کشور را با غرور مردم و نواخته شدن سرود ملی کشور را داشته باشیم.

علی‌نژاد: امروز باید روزی تاریخی برای فوتبال ایران باشد

مهدی علی‌نژاد در حاشیه برگزاری مجمع آنلاین عمومی فدراسیون فوتبال اظهار داشت: خیلی خوشحالم که امروز بعد از مدت‌ها توانستیم مجمع فدراسیون فوتبال را برگزار کنیم. موضوع اساسنامه موضوعی بود که فیفا به آن ایراداتی گرفته بود و بعد از رفت و آمدهای متعددی که انجام شد و در نقطه نظراتی که ارائه شد نهایتا فیفا اساسنامه فدراسیون فوتبال را تایید کرد و امروز توانستیم مجمع را برگزار کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور چاره‌ای نبود که مجمع را به صورت وبینار برگزار کنیم. انشالله که امروز، روز تاریخی برای فوتبال ایران باشد و اساسنامه فدراسیون توسط مجمع عمومی تایید شود.

در ابتدای کار، مهدی محمدنبی صحبت‌هایی را در خصوص روند مجمع انجام داد که طبق آن ابتدا گزارش عملکرد فدراسیون فوتبال، سخنرانی سرپرست فدراسیون، حسابرس مستقل فدراسیون و همچنین وزیر ورزش و جوانان در برنامه گنجانده شده است.

عملکرد فدراسیون فوتبال در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به تأیید اعضای مجمع رسید

دبیر مجمع فدراسیون فوتبال گفت: مجمع امروز با توجه به شرایط کنونی کشور و رعایت پروتکل‌ها به شکل وبینار برگزار می‌شود و اسامی حاضران که در خدمت‌شان هم هستیم که در حال حاضر به وبینار وصل شدند ۶۶ نفر هستند. این تعداد برای شروع مجمع کافی است و من دستور جلسه را قرائت می‌کنم. با توجه به این که حاضران به تعداد ۶۶ نفر هستند، خوشبختانه توانستیم این مجمع را با حداکثر آرا شروع کنیم. ما تمام مدارک را برای اعضا فرستادیم و اعضا نظرات خود را درباره ناظران و شمارش کنندگان اعلام کردند.

به گفته نبی و طبق نظرات اعضا که پیش از این برای فدراسیون ارسال شده، محمدرضا غفاری، آبختی سنجابی و سعید عباسی به عنوان ناظرها  و صمد نوتاش، محمد جواهری و اکبر محمدی به عنوان شمارش کنندگان آرا در سالن برگزاری مجمع حاضر شدند.

با اعلام محمدنبی، اعضای مجمع با ۶۸ رای موافق، صورت جلسه مجمع قبلی در سال ۹۷ را تصویب کردند.

در گزارش عملکرد فدراسیون فوتبال از مجمع سال ۹۷ تا این مجمع به صورت ویدیو از پیش ساخته شده، حضور بانوان در دیدار ایران و کامبوج به عنوان یکی از دستاوردهای این فدراسیون عنوان شد. به طور کلی در این گزارش هیچ گزارشی از ناکامی‌های تیم‌های ملی و شکست در پرونده‌های مختلف از جمله شکست در دادگاه کی‌روش و ویلموتس نشد و برخی از اقدامات فدراسیون فوتبال در قالب موفقیت‌ها برای حاضران اعلام شد.

هم‌چنین فدراسیون فوتبال در این ویدئو اشاره‌ای به پرداخت نشدن حق‌پخش تلویزیونی از سوی صداوسیما و همین طور تاثیر تحریم‌های آمریکا بر پرداخت نشدن حقوق فدراسیون از سوی فیفا و AFC کرد.

محمدنبی در ادامه این جلسه گفت: عملکرد فدراسیون فوتبال در خصوص سال ۹۷ و ۹۸، با اعلام ۶۶ رای موافق به تصویب اعضای محترم مجمع رسید.

در ادامه روند برگزاری مجمع عمومی فدراسیون فوتبال تعداد اعضای حاضر در این مجمع به 73 نفر از 75 نفر ممکن رسید و همچنین باید خاطرنشان کرد که نمایندگان فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا هم به عنوان ناظران مجمع حضور دارند.
 

بهاروند: مهدی تاج در مقابل کارشکنی‌های AFC ایستادگی کرد!

سپس نوبت به حیدر بهاروند، سرپرست فدراسیون فوتبال رسید و گفت: درباره تهیه و تدوین اساسنامه که کار بسیار سختی بود، خوشبختانه حمایت اعضای محترم را داشتیم و وزارت ورزش به خصوص آقای سلطانی‌فر در کنار ما بودند. ما سال‌ها دیده بودیم که وزارت ورزش تلاش کرده در مجمع حضور داشته باشد اما با درایت وزیر ورزش و مجموعه، اعتقاد داشتند برای آسیب ندیدن فوتبال، غیبت‌شان به نفع فوتبال است.

او ادامه داد: همه در چارچوب بحث اساسنامه از جمله آقای تاج به عنوان نایب رییس AFC  تلاش کردند تا اساسنامه برخلاف میل بعضی‌ها که دنبال کارشکنی بودند، تایید شد. در این مسیر فیفا و AFC برای تدوین و تصحیح اساسنامه کمک کردند تا مراحل بعد انتخابات را داشته باشیم. ما در این مسیر حمایت قاطع اساسنامه را هم داشتیم. با این آمار، تا به حال شاهد تایید اساسنامه نبودیم. بیش از ۹۵ درصد با تایید اساسنامه موافقت کردند. این موضوع نشان از کیفیت بالای اساسنامه دارد که برای فوتبال کشور ماندگار است. امیدوارم تمام بندهای اساسنامه را با کمک دولت و بخش‌های دیگر اجرا کنیم.

او به برگزاری مسابقات فوتبال در دوران شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: ما جزو معدود کشورهای منطقه بودیم که با همکاری ستاد مقابله با کرونا، توانستیم فوتبال را در تمام سطوح برگزار کنیم. در فصل جاری هم خوشبختانه با حمایت وزیران و ستاد ملی کرونا، این مسابقات را شروع کردیم. مشخص شد که فوتبال به عنوان یک الگو برای تمام ورزش‌ها انتخاب شد. همه دیدند که هیچ فدراسیونی نتوانست مسابقاتش را برگزار کند اما الان همه فدراسیون‌ها به تبعیت از فوتبال برگزار می‌کنند. به امید خدا در ادامه مسیر همه مسابقات را برگزار خواهیم کرد. در هفته اول، بیش از ۱۵۰۰ تست کرونا از ارکان مسابقات اخذ شده بود. ما فقط ۱۵ نمونه مثبت داشتیم که حال‌شان وخیم نبود.

رییس سازمان لیگ هم‌چنین با تشکر از باشگاه‌ها، هیات‌های فوتبال، ادارات کل ورزش و جوانان و شورای تامین استان‌ها در برگزاری مسابقات گفت: به جز این مسابقات ملی را هم داشتم و تیم‌ملی ایران در فیفا دی چند مسابقه را برگزار کرد و ان‌شاء‌الله این روند ادامه خواهد داشت. در سایر سطوح دنبال برگزاری بازی‌های ملی هستیم تا تیم‌های خوبی را راهی مسابقات کنیم. خوشبختانه دوستان با نظارت آقای نبی، کارها را خوب پیش بردند.

بهاروند با اشاره به پیگیری وصول مطالبات فدراسیون فوتبال از فیفا و AFC گفت: تلاش‌های ما تاکنون موثر نبوده و انتظار داریم این دو نهاد که مستقل هستند، مطالبات ما را در جهت کمک به فوتبال کشور پرداخت کنند. در آینده انتخابات فدراسیون فوتبال را خواهیم داشت. همه مقدمات را هم انجام دادیم. بعد از این مجمع هیات رییسه جلسه خواهد داشت و تاریخ و زمان برگزاری انتخابات را اعلام می‌کند. فقط اساسنامه معیار و ملاک برگزاری انتخابات است. موظفیم براساس اساسنامه انتخابات را برگزار کنیم ولاغیر.


این خبر به‌روزرسانی خواهد شد...

Share/Save/Bookmark