داخلی آرشيو خبر صفحه 
امتیاز مثبت 
۲
 
اوشیدا از روزهای بحرانی در سیستان گزارش می دهد،
روزهای بحرانی در سیستان همچنان ادامه دارد/ نوازش تازیانه طوفان بر چهره سیستانی ها
کد مطلب: ۳۹۱۶۲
تاریخ انتشار:شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۱
گرد و غبار شديد همراه با كاهش ديد افقي آسمان سيستان را در بر گرفت.
روزهای بحرانی در سیستان همچنان ادامه دارد/ نوازش تازیانه طوفان  بر چهره سیستانی ها
به گزارش پايگاه خبري اوشيدا :گرد و غبار شديد همراه با كاهش ديد افقي آسمان سيستان را در بر گرفت. شدت طوفان كه از روز گذشته در منطقه سيستان آغاز شده است، رفت و آمد شهروندان را در سطح شهر با مشكل مواجه نموده است. تازيانه طوفان هر روز صورت مردان و زنان سیستانی را نوازش می دهد و گرد و غبار فقر و مشکلات معیشتی همچنان بر سر این مردمان سایه افکنده است.
خشکسالی 16 ساله اخیر در سیستان که منجر به خشک شدن تالاب بین المللی هامون گردید زندگی را بر مردمان این دیار سخت و طاقت فرسا نموده است.
در طی سالیان گذشته کوتاهی برخی از مسئولین و عدم توجه به این شریان حیاتی در سیستان،سرانجامی ناخوشایند را نصیب این سرزمین و مردمان صبور آن کرده است .
دیار سیستان همان که روزگاری نعمت به وفور در آن یافت می شد و چه بسا کانونی مهم و اثر گذار در تامین غلات کشور به حساب می آمد.


اما به راستی اکنون چه بر سر سیستان و روزگار پر افتخارش آمده است؟ تالاب پر خروش و روزی رسانش را چه شده است که تور صیادان و قایق ماهیگیری آنها سر خمیده شده اند.
امروز دیگر از شادابی گذشته خبری نیست و مردمان دیار سیستان گرفتار سختی روزگار شده اند ،سختی که اگر همتی جهادی بدنبال داشته باشد به بارقه های امید تبدیل خواهد شد.
سیستان در طی هفته گذشته و امروز شنبه سوم مرداد ماه با اوج شدت طوفان گرد و خاک دست و پنجه نرم می کند و شدت ریزگردها در سیستان شهروندان را با مشکلات تنفسی شدیدی مواجه نموده است ،غلضت گرد و غبار 13 برابر حد مجاز گزارش شده است و این به معنای اوج آلودگی هوا است که در این میان تدبیر مسئولان را برای کاهش اثرات غلضت آلودگی  هوا بر سلامتی مردم را می طلبد.

رضا اربابی مدیرکل دفتر ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان هفته گذشته در خصوص شدت طوفان در شمال استان اظهار کرد: میزان ذرات معلق در هوای سیستان ۱۹۸۵ میکروگرم بر متر مکعب است که ۱۳ برابر حد مجاز و هوای ناسالم را نشان می‌دهد.


این مسئول ادامه داد: تمامی دستگاه‌های امدادی در آماده باش کامل به سر می‌برند، هیچ یک از ادارات شهرستان‌های شمال سیستان و بلوچستان نیز امروز تعطیل نشد تا به روند خدمت‌رسانی به مردم خللی وارد نشود.
دانشگاه علوم پزشکی زابل نیز در همین راستا اعلام کرد که کلیه بیمارستان ها و مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه به منظور خدمات دهی مناسب به بیماران تنفسی احتمالی به حالت آماده باش در آمدند.

این دانشگاه اعلام کرد: همچنین توزیع ماسک رایگان در مناطق بحرانی و آلوده نیز در دستور کار قرار دارد و کلیه تلاش خود را برای حفظ سلامت مردم بکار خواهیم گرفت.

همچنین هلال احمر سیستان و بلوچستان از آمادگی تیم های امدادی به حادثه دیدگان احتمالی در منطقه سیستان خبر داد.
 
Share/Save/Bookmark