داخلی آرشيو خبر صفحه فرهنگی
امتیاز مثبت 
۴
 
در میزگرد یلدایی عصرهامون مطرح شد؛
فعالیت اصناف ویژه شب یلدا زیر ذره بین قرار گرفت/ کمبودی در عرضه میوه، آجیل و شیرینی نداریم
کد مطلب: ۷۴۸۰۲
تاریخ انتشار:شنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۸
برنامه‌ریزی برای اجرای طرح‌ نظارتی شب یلدا به منظور جلوگیری از سوء استفاده افراد سودجو در عرضه و قیمت گذاری کالا اجرا شده و مباحث مربوط به تامین، توزیع و نرخ اقلام‌ میوه، آجیل و شیرینی در دستور کار متولیان است.
فعالیت اصناف ویژه شب یلدا زیر ذره بین قرار گرفت/ کمبودی در عرضه میوه، آجیل و شیرینی نداریم
به گزارش اوشیدا،به مناسبت فرارسیدن بلندترین شب سال "یلدا" با هدف نحوه تامین، کنترل قیمت و نظارت بر بازار آجیل، شیرینی و میوه میزگردی در تحریریه خبر عصرهامون با حضور "محمود صابر، مسئول اداره بازرسی اداره کل صمت" و "منصور عدل، مدیر بازرسی و نظارت بر بازار سازمان جهاد کشاورزی" سیستان وبلوچستان برگزار شد.

محمود صابر، مسئول اداره بازرسی اداره کل صمت سیستان وبلوچستان با اشاره به اینکه سه اتحادیه آجیل و خشکبار، قنادی و شیرینی و میوه و تره بار در شب یلدا زیر ذره بین نظارتی قرار دارند، گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما و شب یلدا اداره کل صمت بنا بر رسالتی که دارد موظف به نظارت ویژه بر کالاهای پرمصرف نظیر آجیل و خشکبار، قنادی و شیرینی است که در این زمینه هماهنگی های لازم برای ورود کالا از مبادی ها صورت گرفته تا کالای مناسب، باکیفیت و با قیمت مطلوب در اختیار مصرف کننده قرار گیرد.

به گفته وی؛ تمام هماهنگی ها از اتاق اصناف با عمده فروشان و کسبه صورت گرفته و همه ملزم به ارائه خدمات به مطلوب به مردم شده اند.

منصور عدل، مدیر بازرسی و نظارت بر بازار سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تمام مردم ناظر افتخاری ما هستند، گفت: در بحث نظارت اگر علمی و منطقی تر به آن بنگریم باید هم منافع واحدهای صنفی را در نظر گرفت هم اینکه منافع مردم مورد توجه قرار گیرد؛ در این زمینه در بحث دورهمی شب یلدا که پایه آن آجیل، شیرینی و میوه است نظارت هایی در دستور کار است.
 

 
به گفته وی؛ تامین شکر و آرد برای قنادان و شیرینی فروشی ها در دستور کار جهاد کشاورزی است، همچنین جلسه خاص شب یلدا مبنی بر بازار میوه تشکیل شده چرا که هر چه نزدیکتر می شویم تقاضا بیشتر می شود، در این بین هر چه تقاضا بیشتر باشد سودجویی محتمل تر خواهد بود.

نظارت بر بازار شب یلدا تشدید شد

این مسئول در تکمیل مطلب فوق با بیان اینکه صنوف و کسبه استان منصف هستند، افزود: آن چیزی که در حوزه بازرسی برای مردم ملموس است وجود برخی اقلام و کالاهای با دو قیمت است و این امر دلیلی بر انجام تخلف نیست چرا که کیفیت ها متفاوت بوده و در بازار میوه هم این مهم مشهود می باشد و سطح کیفی میوه ملاک قیمت گذاری است.

صابر در ادامه سخنان خود خطاب به شهروندان تقاضا کرد تا اگر تخلفی مبنی بر قیمت های گزاف مشاهده کردند با مراجعه به اداره صمت و یا سامانه پاسخگویی ۱۲۴ برای احقاق حق خود موضوع را دنبال کنند، چرا که وظیفه ذاتی ناظرین پاسخگویی و پیگیری موارد است، ما نیز در بازرسی هایی که داریم کل سطح شهرهای استان را پوشش می دهیم و هم به شکایات رسیدگی می کنیم، که رسیدگی به شکایات از اولویت های اداره صمت به شمار می رود.

عدل با اشاره به اینکه نظارت بر بازار شب یلدا تشدید خواهد شد تا افزایش قیمت میوه کام مردم را تلخ نکند، تاکید کرد: سود فروشندگان برای فروش میوه بین ۲۰ تا ۳۰ درصد است که بستگی به کیفیت محصول دارد، در حین بازرسی ها از واحد خرده اگر به عمده برسیم باید فاکتور خرده فروشی چک و درصد سود مجازی که اعمال می کند را بررسی کنیم اگر در فاکتور افزایش قیمتی رخ داده باشد به زنجیره قبلی آن رجوع خواهیم کرد.

این مسئول با بیان اینکه مردم باید به حقوق خود مطلع و به نوعی هر کدام یک بازرس باشند، ادامه داد: مردم باید مطالبه گر شوند اگر اجحافی مشاهده می کنند یا از حیث صنفی اقدام غیرقانونی رخ می دهد آن را با شماره ۱۲۴ در جریان بگذارند.

نصب برچسب قیمت بر روی کالاها الزامی است

صابر در تکمیل این مطلب با اشاره به اینکه هر گرانی دلیل بر گران فروشی نیست، افزود: کیفیت حرف اول را می زند، مردم گزارشات خود را اطلاع دهند تا با بررسی به موقع شفاف سازی صورت گیرد.
 

 
وی با بیان اینکه حدود ۱۰ اکیپ نظارت بر بازار شب یلدا در زاهدان را بر عهده دارند، اظهار کرد: در صورت نیاز از ظرفیت نیروهای بسیجی برای کنترل بازار استفاده خواهیم کرد.

مسئول اداره بازرسی اداره کل صمت استان خاطر نشان کرد: با توجه به احتمال ورود کالا و اقلامی که شاید از مواد شیمیایی و یا رنگ مصنوعی در خشکبار استفاده شود می طلبد همکاران مرکز بهداشت نیز در این زمینه یاریگر ما باشند و در گشت های مشترکی که با تعزیرات برگزار می شود حضور داشته باشند.

صابر با بیان اینکه عمده نظارت ها بر نصب درج قیمت ها است، اضافه کرد: معتقد هستیم نصب برچسب قیمت اولین قدم و احترام به مشتری است و واحدهای صنفی بر اساس قانون موظف به انجام آن هستند، تا هم کار نظارت به نحو احسنت انجام شود و هم رعایت حقوق مصرف کننده مدنظر قرار گیرد؛ افزون بر آن صدور فاکتور در صورت درخواست مشتری الزامی است.

مسئول اداره بازرسی اداره کل صمت استان افزود: در سوم خرداد ۱۴۰۱ آخرین نرخ نامه مصوب شد که بر اساس آن قیمت هر کیلو کیک یزدی ۶۹ هزار تومان، شیرینی کره ای و گل محمدی ۸۵ هزار تومان، شیرینی کشمشی و برنجی و زنجبیلی ۷۵ هزار تومان، و سایر شیرینی های خاص هم با توافق قیمت گذاری می شوند.

این مسئول تصریح کرد: قیمت آجیل هم بر اساس درصد سود ارزیابی می شود، اگر در فاکتورهای فروشی که به ما ارائه می شود از ۱۴ درصد سود بدون هزینه حمل بیشتر بر روی محصول کشیده شود با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.
 
نگرانی در مورد کمبود میوه و آجیل شب یلدا در میدان و بازار ها نداریم
 
مدیر بازرسی و نظارت بر بازار سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه کمبودی پیرامون بازار میوه شب یلدا در سیستان وبلوچستان وجود ندارد، گفت: با مسئولین میادین و رئیس اتحادیه میوه و تره بار هماهنگی صورت گرفته، مشکلی از حیث تامین نخواهیم داشت امید که مردم توان و قدرت خرید داشته باشند.

مسئول اداره بازرسی اداره کل صمت استان افزود: طبق هماهنگی های صورت گرفته مشکلی در بازار آجیل و شیرینی وجود نخواهد داشت و کالا به وفور وارد شده و تنوع بسیار زیادی دارد.

بنا بر گفته میهمانان میزگرد یلدایی تحریریه عصرهامون؛ بازرسان در این طرح بر نحوه ارایه خدمات، قیمت گذاری کالاها و کیفیت آنها به صورت تخصصی ورود کرده و با هرگونه گران فروشی، کم فروشی یا عرضه کالای کم کیفیت برخورد می کنند.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark