داخلی آرشيو گزارش صفحه 
امتیاز مثبت 
۲
 
گزارشی از تلخی دو عید در کام مسلمانان با کشتار حجاج در منا،
فاجعه منا مایه ننگ رژیم آل سعود است/ عربستان صلاحیت برگزاری مناسک حج را ندارد
کد مطلب: ۴۰۰۵۲
تاریخ انتشار:يکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۲۵
کشته، زخمی و مفقود شدن مسلمانان در حادثه منا در مراسم حج امسال شیرینی عید را به کام مردم تلخ کرد.
فاجعه منا مایه ننگ رژیم آل سعود است/ عربستان صلاحیت برگزاری مناسک حج را ندارد
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: عید قربان امسال برای مسلمان تبدیل به روز عزا شد و هنوز روشن نیست پشت پرده ماجرا چه بوده است؛ برخی مسئولان آن را عمدی دانسته‌اند اما برخی دیگر فاجعه منا را ناشی از بی‌کفایتی دولت عربستان ارزیابی می‌کنند. کشته، زخمی و مفقود شدن مسلمانان در حادثه منا در مراسم حج امسال شیرینی عید را به کام مردم تلخ کرد.

مولوی عبدالله حسن زهی امام جمعه اهل سنت شهرستان هامون در گفت و گو با اوشیدا در خصوص جنایت دردناک فاجعه منا در حج امسال گفت: قصور و کوتاهی رژیم آل سعود در مدیریت حج، قصور طبیعی نیست و این کوتاهی پذیرفتنی نیست ،عربستان با جان هزاران زائر بازی کرد.

مولوی حسن زهی حادثه غم انگیز منا را نتیجه بی تدبیری و سوء مدیریت آل سعود دانست و اظهار داشت: رژیم آل سعود باید در قبال این فاجعه دردناک پاسخگو باشد.

وی با بیان اینکه بی تدبیری و بی کفایتی آل سعود؛ حادثه مکه و منا را رقم زده است؛ این فاجعه را مایه ننگ رژیم آل سعود عنوان کرد.

امام جمعه اهل سنت هامون خاطر نشان کردند: باید تدابیری اندیشیده شود تا حجاج بیت الله الحرام در این مناسک واجب الهی احساس امنیت و آرامش داشته باشند.

مولوی حافظ شه بخش امام جمعه اهل سنت زابل نیز با تسلیت این حادثه دردآور برای جهان اسلام و ضمن محکوم نمودن این جنایت با بیان اینکه بی تدبیری آل سعود؛منا را قربانگاه و قتلگاه حجاج بیت الله الحرام کرد و اظهار داشت: سوء مدیریت حاکمان سعودی در برگزاری حج؛ نماد بی کفایتی آنان در اداره حرمین شرفین و مناسک حج است.


شه بخش با اشاره به شهادت افراد زیادی در فاجعه منا، تصریح کرد: آل‎سعود برای اثبات قدرتمندی خود، بسیاری از زائرین بیت‎الله‎ الحرام را که با دست خالی برای انجام مناسک حج آمده ‎بودند از بین برده و موجب شهادت افراد زیادی شدند و این کار دولت عربستان سبب سرافکندگی آنها شده و با انجام چنین جنایتی، ریشه آل‎سعود سوزانده شده ‎است.

وی فاجعه منا را حادثه بسیار ناگوار در دنیا دانست و تصریح کرد: غم بزرگی تمام مسلمانان چه شیعه و سنی را را فرا گرفته‎ است و جهان ‎اسلام را در ایام عید قربان و عید سعید غدیر عزادار کرد.

امام جمعه اهل سنت زابل گفت: رژیم آل‌سعود مایه تفرقه و ننگ در جهان اسلام است و این جنایت را همه مسلمانان محکوم می کنند.

مولوی یارمحمد آزارنیا براهوئی امام جمعه اهل سنت شهرستان هیرمند همچنین با اشاره به کشته‌شدن تعداد زیادی از مسلمانان در این حادثه، گفت: رژیم آل سعود با دخالت‌های خود باعث ایجاد تفرقه و جنایت‌های زیادی در سطح جهان اسلام شده است.

مولوی یار محمد با اشاره به سوء مدیریت رژیم آل‌سعود در بروز حادثه تأسف‌بار کشته شدن زائران خانه خدا در منا، خاطرنشان کرد: مهمترین عامل در بروز این حادثه بی‌کفایتی و بی‌مسئولیتی رژیم آل سعود بود.

وی ادامه داد: بی‌کفایتی آل‌سعود باعث بروز مشکلات زیادی برای شده است و جهان اسلام باید فکری اساسی برای این مهم داشته باشد.

امام جمعه اهل سنت هیرمند با بیان اینکه این حادثه جهان اسلام را در اندوه و ماتم فرو برده است،افزود: خون برادر مسلمان در کنار خانه خدا بر زمین ریخته می شود و عربستان منکر این حادثه شده و حتی تقصیر بر گردن نیز نمی گیرد.
مولوی یارمحمد بیان کرد: هزینه‌های بسیار زیادی از سوی زائران برای سفر حج پرداخت می‌شود ولی آل سعود هیچ امکاناتی را برای زائران فراهم نمی‌سازد و باید شاهد بروز چنین مشکلاتی نیز باشیم والله این کفر است که در خانه خدا خون برادر مسلمان با لباس احرام ریخته شود،این جنایت عظیم در کارنامه عربستان سعودی ثبت گردید.

خدانور براهویی بزرگ طایفه اهل سنت براهویی در سیستان با محکوم نمودن حادثه منا و کشتار خیل عظیمی از حجاج با لب تشنه گفت: بی کفایتی و بی مسئولیتی آل سعود شیرینی عید قربان را به کام مسلمانان جهان تلخ کرد و باعث عزادار شدن امت اسلام شد.

بزرگ طایفه براهویی در سیستان اظهار داشت: کشتار مسلمانان بی گناه با لباس احرام لکه ننگی بر پیشانی عربستان تا قیامت نقش خواهد بست.

وی گفت: عربستان مدیریت مناسبی در خصوص مناسک حج ندارد و باید هر چه سریعتر آن را به دیگر کشورهای اسلامی واگذار کند.انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark