داخلی آرشيو خبر صفحه 
امتیاز مثبت 
۰
 
حقایق جالب درباره سیاره سرخ
کد مطلب: ۱۱۵۹۶
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۳
اوشیدا: سیاره مریخ مانند زمین دارای چهار فصل بوده و طول یک روز مریخی نیز تقریبا مشابه یک روز زمینی است.
حقایق جالب درباره سیاره سرخ
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: تا کنون بیش از ۱۰۰ هزار داوطلب برای حضور در جمع پیشگامان نخستین مستعمره انسانی بر سطح مریخ ثبت‌نام کرده‌اند.

این گزارش برای آگاهی از شرایط دومین سکونت‌گاه احتمالی بشر، اطلاعاتی در خصوص این سیاره ارائه می‌کند.

نام این سیاره از خدای جنگ روم باستان (Mars)‌ گرفته شده است؛ این سیاره بدلیل وجود اکسید آهن بر سطح آن، قرمز رنگ دیده می شود و به همین دلیل به سیاره سرخ نیز شهرت دارد.

مریخ چهارمین سیاره نزدیک به خورشید و کوچکترین سیاره در منظومه شمسی محسوب می شود؛ قطر سیاره سرخ یک دوم زمین (شش هزار و ۸۰۰ کیلومتر) و مساحت آن برابر مساحت خشکی های روی زمین است.

طول شب و روز در مریخ کمی طولانی تر از زمین یعنی معادل ۲۴ ساعت و ۳۷ دقیقه است و چرخش سیاره بدور خورشید یا هر سال مریخی نیز ۶۸۷ روز زمینی بطول می انجامد؛ این سیاره مانند زمین دارای چهار فصل است.

نخستین رصد تلسکوپی این سیاره توسط «گالیلئو گالیله» ریاضیدان و ستاره شناس ایتالیایی در سال ۱۶۱۰ میلادی انجام شد.

شواهد مستدلی از جریان داشتن آب به شکل مایع در گذشته باستانی این سیاره بدست آمده است و مشاهدات صورت گرفته توسط مدارگرد اکتشافی مارس (MRO)‌ ناسا حاکی از احتمال جریان داشتن آب در گرم ترین ماه ها در این سیاره است.

دومین کوه بلند در مجموعه سیارات منظومه شمسی در مریخ وجود دارد؛ کوه المپ (Olympus Mons) به ارتفاع ۲۲ کیلومتر، جوانترین کوه آتشفشانی این سیاره محسوب می شود.

فوبوس و دیموس دو قمر شناخته شده مریخ هستند که اندازه ای کوچک و شکل نامنظم دارند؛ این دو قمر نخستین بار در سال ۱۸۷۷ میلادی شناسایی شدند.

سیاره سرخ دارای جو نازکی است که متشکل از ۹۵ درصد دی اکسید کربن، سه درصد نیتروژن، ۱.۶ درصد آرگون و مقداری آب و اکسیژن است.

در حال حاضر سه مدارگرد شامل مارس اودیسه، مارس اکسپرس و مدارگرد اکتشافی مریخ (MRO) به همراه دو مریخ نورد فرصت و کنجکاوی در حال بررسی و جمع آوری اطلاعات از فضا و بر روی سطح سیاره هستند.
Share/Save/Bookmark
    عکاس :