داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۲
 
روایتی از قصه ی پر غصه در سیستان:
توقف لوله گذاری گاز در کوچه پس کوچه های سیستان/ گاز شهری از خراسان جنوبی با تانکر می رسد
کد مطلب: ۷۴۳۶۲
تاریخ انتشار:جمعه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۷
مردم شمال سیستان وبلوچستان در حالی با صف های طولانی فروش گاز مایع دست و پنجه نرم می‌کنند که از توقف لوله گذاری در این منطقه گلایه داشته و خواهان تسریع در عملیات گازرسانی شهری هستند.
توقف لوله گذاری گاز در کوچه پس کوچه های سیستان/ گاز شهری از خراسان جنوبی با تانکر می رسد
به گزارش اوشیدا، به نقل از عصر هامون، پس از گذشت چند سال لوله گاز به سیستان و بلوچستان رسید و شعله امید در زندگی مردم روشن شد که پس از سال ها محرومیت در جنوب شرق کشور اتفاقات و تحولات متفاوتی در زندگی مردم رقم می خورد، این امید و روشنی بعد از گذشت یک سال کم رنگ شد چرا که توسعه گاز رسانی به مردم با سرعت کم و فقط تاکنون شهر ایرانشهر و بخش هایی از شهر زاهدان از این نعمت بهره مند شدند.

مردم سیستان که سالها با خشکسالی و هوای گرد و خاک دست و پنجه نرم می کنند و این روزها مسئولین جزء سخنرانی اقدام جدی ندارند و از اینکه هنوز رنگ شعله آبی گاز در خانه هایشان پس از چندین سال روشن نیست، دل مردم از گلایه و شکایت به درد آمده و نبود گاز باعث می شود تا مردم برای تهیه یک کپسول با مشقت های فراوانی مواجه باشند آن هم در سیستانی که یکی از مشکلات اصلی مردم عدم وجود راه و جاده های مناسب شهر و روستا است.

حمل و نقل یک کپسول گاز برای مردم روستا که بسیاری از آنها فاقد وسیله حمل و نقل مناسب هستند، سخت است و این معضل در کنار راه نامناسب برای مردم چالش ایجاد می کند، اما مشکل دیگر نبود گاز بر عملکرد اماکن عمومی که به مردم خدمت رسانی می کند شامل نانوایی ها تاثیر دارد و در بسیاری از مواقع که شرکت های کپسول گاز با تاخیر به منطقه می آیند، باعث می شود تا مردم ساعت ها منتظر تهیه نان برای خانه باشند.

گلایه امروزی مردم زابل و سیستان از شرکت گاز در خصوص حفاری های معابر سطح شهر برای اجرای پروژه گاز شهری که طی ماه های اخیر باعث شده حجم زیادی نارضایتی و گلایه و رنجش خاطر شهروندان را به دنبال داشته باشد حفاری‌هایی که در خیلی‌ از مواقع پر نمی شود یا فقط با خاک یا شن پر می شود و باعث خسارات به خودروهای شهروندان می‌شود و از سوخت ارزانی که قرار بود برای مردم آسایش بیاورد فقط دردسر چاله هایی که برای خطوط لوله حفر شده برای مردم مانده است.

گاز شهری ۲ محله از خراسان جنوبی با تانکر به سیستان می رسد!

در کل حوزه سیستان فقط روستای سیاه مراد و خیابان باهنر زابل از نعمت گاز بهره‌مند شده اند و علمک گاز به آنجا رسیده که گاز همان ۲ محله نیز با تانکر از استان خراسان جنوبی می‌آید.

رضا میر شهروند زابلی به خبرنگار ما گفت: یکی از مشکلات اصلی مردم برای اجرای لوله کشی منازل تامین هزینه آن است که شرکت گاز به همه مشترکین جهت گاز کشی منزل وام میدهد ولی فقط به مشترکینی این وام تعلق میگیرد که علمک‌ گاز به کوچه آن‌ها رسیده باشد مردم خواستار این هستند که با توجه به روند افزایشی قیمت تجهیزات گاز کشی منازل قبل از رسیدن علمک نیز بتوانند وام خود را بگیرند.

میر افزود: حتی در صورتی که شرکت گاز قبول کند فقط در مناطقی که قرار است علمک به زودی نصب شود مشترکین را به بانک معرفی کند در روند اجرای لوله کشی گاز منازل تسریع زیادی رخ خواهد داد.

حسین‌ جهانتیغ یگ دیگر از شهروندان تصریح کرد: وجود چاله های زیاد ناشی از لوله کشی گاز در کوچه و خیابان‌ها شهر باعث آسیب رسیدن به خودروها و تحمیل هزینه بر مالکان آن‌ها می‌شود، درست نیست که خودروهایی که به صورت چشمگیری گران شده است، این‌گونه آسیب ببینند، چراکه تنها سرمایه برخی از خانواده ها خودرویشان است.

جهانتیغی افزود: عدم هماهنگی دستگاه های خدمات رسان در زابل باعث شده که در زمینه آسفالت خیابان ها علاوه بر دوباره کاری‌هایی که اتفاق بیفتد، حیف شدن بیت المال از پیامدهای آن و دغدغه همه ی مردم این شهر است شهروندان در خصوص عدم هماهنگی اداره آب، اداره گاز، شرکت مخابرات و اداره برق با شهرداری گلایه‌مند هستند و در این مدت که‌ پیمانکاران شرکت گاز تقریبا آسفالت کل حوزه سیستان را از بین برده اند نمود بیشتری پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: با وجود قول هایی که از طرف شرکت گاز داده شده و قرار بود تا قبل از پایان سال گذشته گاز به زابل برسد هنوز مردم منطقه سیستان از نعمت آن بهره مند نشدند و گاز به خطوط لوله تزریق نشده است و فقط تا ایستگاه جزینک رسیده است.

حسین پودینه یکی دیگر از شهروندان زابل در گفتگو با خبرنگار ما گفت: این طرح یکی از نیازهای اصلی استان است که بسیاری ‌از مردم این منطقه محروم به آن نیازمند هستند علی الخصوص مردم روستاهای دور دست با توجه به مشکل رفت و آمد و نداشتن وسیله نقلیه و همچنین فقری که در این مناطق وجود دارد از دردسرهایی که برای تهیه گاز و نفت وجود دارد رهایی پیدا کنند.

وی اضافه کرد: ضعف و تعلل در عملیات اجرایی این پروژه، روند توسعه و آبادانی این منطقه را به تعویق می‌اندازد و با تحمیل هزینه های زیادی برای تهیه سوخت به مردم باعث فقیر تر شدن آن ها می شود.


عملیات گازکشی در حوزه سیستان بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

محمد رضا میرشکاری، سرپرست شرکت گاز سیستان وبلوچستان در گفتگوی با خبرنگار ما با اشاره به آخرین وضعیت گازرسانی در حوزه سیستان بیان کرد: در شمال استان در حوزه سیستان در شهر زابل از ۴۹۸ کیلومتر شبکه تغذیه ۳۹۷ کیلومتر ۸۰ درصد، شهرهای ادیمی و دوست محمد از۱۴۳ کیلومتر شبکه ۱۳۲ کیلومتر معادل ۹۲ درصد، درشهرهای محمدآباد و زهک از ۱۳۵کیلومتر ۱۱۵ کیلومتر معادل ۸۵ درصد اجرا شده است.

میرشکاری با اعلام خبر تزریق گاز در ماه جاری افزود: خط انتقال گاز زاهدان به زابل در چند روز آینده بعد از عید فطر تزریق می شود و مطابق آن، درصدی از شبکه هایی که تا الان در شهر زابل اجرا شده تزریق گاز انجام خواهد شد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark