داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
دو هزار کیلومتر آن طرف تر از مجلس/چشم امید سیستانیان به تصویب لایحه منطقه آزاد
کد مطلب: ۶۴۶۵۱
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۳
منطقه آزاد تجاری که یک بار در مجلس کلیات آن به تصویب رسید، اکنون با ایراد شورای نگهبان بار دیگر موجی از نا امیدی در دل سیستانیان ، به وجود آورده است.
دو هزار کیلومتر آن طرف تر از مجلس/چشم امید سیستانیان به تصویب لایحه منطقه آزاد
به گزارش؛ پایگاه خبری اوشیدا، با بسته شدن مرز به وسیله دیوار بتنی در شمال سیستان و بلوچستان بسیاری از مشاغل غیر قانونی اما بی خطر، و پر رونق برای سیستانیان از بین رفت، سیستانی ها در برهه ای از زمان و با از دست رفتن معیشت سنتی به دلیل خشکسالی به فروش سوخت به کشور افغانستان روی آورده بودند.
از این رو دیوار بتنی باعث شد تا معیشت از مرز برای همیشه از آنها گرفته شود، و آنها چشم امید ی به بازارچه های مرزی داشته باشند، بازارچه هایی که طبق شنیده ها تنها چند تاجر بیشتر در آن فعالیت نمی کنند، و مردم عادی یا سهمی در آن ندارند و یا توان داد و ستد ندارد.
به هر حال بازارچه های مرزی هم برای مردم نتوانست جای خالی فعالیت در مرز را بگیرد، تا اینکه زمزمه های منطقه آزاد تجاری در سیستان شنیده شد.
بیش از نیم دهه است که سیستانی ها چشم امید به تصویب منطقه آزاد تجاری در سیستان دارند، هر سال نماینده ای به مجلس می فرستند تا بتواند نظر دیگر نمایندگان را به تصویب این لایحه جلب کنند، اما هر سال با شکست مواجه می شوند و هزاران کیلومتر آن طرفتر از مجلس امید از سیستانی گرفته می شود.
اما دراین دوره سیستانیان به تنها روزنه امید پیشرفت در سیستان رای دادند و آن را به مجلس فرستاند تا بتواند برای این منطقه پیام آور شادی و امید باشد، دکتر حبیب الله دهمرده که در گذشته استاندار سیستان و بلوچستان نیز بوده است، در مجلس شورای اسلامی دستاورد های بزرگی داشته است.
وی لایحه منطقه آزاد زابل را مجلس مطرح کرد و توانست رای موافق نمایندگان نیز بگیرد، از دیگر اقدامات دکتر دهمرده می توان به، دستیابی به آب های ژرف دانست.
با این حال ، منطقه آزاد تجاری که یک بار در مجلس کلیات آن به تصویب رسید، اکنون با ایراد شورای نگهبان بار دیگر موجی از نا امیدی در دل سیستانیان ، به وجود آورده است.
شورای نگهبان به ارسال نامه ای به رئیس مجلس طرح لایحه هشت منطقه آزاد تجاری صنعتی، اصلاح محدوده سه منطقه ازاد تجاری، صنعتی و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی را مغایر با اصل ۷۴ قانون اساسی دانست.این موضوع  باعث شده است تا در فضای مجازی کاربران سیستانی واکنش نشان بدهند و خواستار تصویب تنها روزنه امید به زندگی در سیستان شوند.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark