داخلی آرشيو خبر صفحه 
امتیاز مثبت 
۰
 
​​​​​​​هزینه های گزاف درمانی همچنان گریبان گیر مردم سیستان و بلوچستان؛
کمبود پزشک؛ از واقعیت تا انکار/ تمرکز پزشکان متخصص در کلانشهرها
کد مطلب: ۷۴۴۶۱
تاریخ انتشار:جمعه ۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۴
دسترسی عادلانه به پزشک مهمترین اصل در نظام سلامت کشور است که این روز ها چالش برانگیز شده چرا که بسیاری از مردم برای درمان باید صد ها کیلومتر را برای رسیدن به پزشک متخصص و درمان طی کنند.
کمبود پزشک؛ از واقعیت تا انکار/ تمرکز پزشکان متخصص در کلانشهرها
به گزارش اوشیدا، سلامتی، محور توسعه اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کلیه جوامع بشری بوده و اهمیت ویژه ای در توسعه زیرساخت بخشهای مختلف جامعه دارد. هدف نهایی نظام ارایه خدمات بهداشتی و درمانی هر کشور، ارتقای سطح سلامت آحاد مردم است.

دسترسی عادلانه به خدمات درمانی و توزیع برابر منابع سلامت یکی از اهداف اصلی برنامه‌ریزان و سیاستگذاران بخش سلامت در هر کشوری است. بی‌عدالتی در توزیع منابع بخش سلامت در کشورهای در حال توسعه مانند ایران در مقایسه با کشورهای توسعه یافته دارای شدت بیشتری است. تخصیص نامناسب و کم بودجه به بخش سلامت، نبود برنامه‌ریزی مناسب و بلندمدت از دلایل عمده این نابرابری‌ها است.

اگرچه خدمات ارزنده‌ای برای محرومیت‌ زدایی در کشور انجام گرفته است، اما خدمات ارائه شده درسیستان در عرصه پزشکی نتوانسته در حد مطلوب، مشکلات مردم را برطرف کند که در نهایت این موضوع سبب تحمیل هزینه‌های سنگین و گاهی خسارت‌های جبران‌ناپذیری به مردم شده است.

از مهم‌ترین مشکلات مردم در شهرستان هامون، دهستان لوتک طی چندین سال گذشته، با نبود پزشک متخصص و تجهیزات پزشکی مناسب روبرو هستند، مشکلاتی که خود را در انواع حوادث جانی و یا بیماری‌ها به مردم این شهر نشان داده و باعث شده تا مشکلاتی بر مشکل بیمار افزوده شود و دغدغه‌های خانواده‌های بیماران را بیشتر کند.

۱۱ هزار نفر جمعیت بدون یک پزشک

در دهستان لوتک شهرستان هامون یک درمانگاه وجود دارد که اکثریت مردم هم به آن‌جا مراجعه می‌کنند، این در حالی است که دهستان در محور مواصلاتی زابل و زاهدان بوده و علاوه بر ۱۱ هزار نفرجمعیت تحت پوشش خود، به روستاهای همجوار دیگر نیز خدمات پزشکی را ارائه می‌دهد.

مردم این منطقه از نبود پزشک متخصص و دندانپزشک در این درمانگاه رنج می برند و گلایه مند هستند و خدمات ارائه شده به مردم بیشتر اوقات با پزشک عمومی انجام می‌گیرد و در بخش‌هایی مثل اورژانس  که اصلا فعال نیست و خیلی از مواقع حتی پزشکی در حد عمومی هم در درمانگاه وجود ندارد و مسئولینی که پاسخگو نیستند.

در این راستا مردم با عدم رضایت کافی و با طی کردن ساعت‌ها و کیلومترهای زیادی از روستاهای با مسافت دور، به پزشکان متخصص در کلینیک‌های ‌بیمارستان مرکز شهرستان زابل مراجعه می‌کنند.

طی تماس‌های فراران و مکرر شهروندان دهستان لوتک به خبرنگار ما و بازدید میدانی و حضور خبرنگار در درمانگاه، مشاهده شد که مدت هاست اورژانس  بدون پزشک و کاملا تعطیل بوده و درمانگاه پزشک متخصص ندارد و تنها یک پزشک عمومی بیماران را ویزیت می‌کند که با توجه به حجم کار شهروندان این منطقه ساعت‌ها منتظر و سرگردان می‌شوند.

همچنین به گفته اهالی لوتک، بیش از سه ماه است که دندانپزشک در درمانگاه حضور ندارد و باز هم باعث زحمت شهروندان این منطقه شده تا جهت نیاز به دندانپزشک به شهرستان زابل مراجعه کنند.

دندانپزشک نداریم

یکی دیگر از شهروندان دهستان لوتک در گفتگو با خبرنگار ما بیان کردکرد: متأسفانه نبود پزشک عمومی به تعداد کافی و همچنین پزشک متخصص در درمانگاه مشکلات درمانی را دو چندان کرده است، علاوه براینکه طول درمان بیماران افزایش یافته، هزینه‌های زیادی را نیز بر دوش خانواده بیماران تحمیل می‌کند.

یکی دیگر از شهروندان می گوید: بارها دندان درد داشته ولی متأسفانه چون مرکز دندانپزشک در درمانگاه وجود ندارد مجبور شدیم به مطب های دندانپزشکی زابل مراجعه کنیم و در این میان علاوه بر تحمل رنج بیماری کلی هزینه رفت و آمد را متحمل شدیم که از نظر اقتصادی برای مان سخت بود.

جمعی از والدین ساکنین روستا توابع دهستان لوتک افزودند: وقتی کودکان و بچه های ما بیمار می شوند پزشک متخصص و عمومی در درمانگاه نیست تا خدمات بهتری به شهروندان ارائه دهد و گاها ما بر اثر یک بیماری جزئی باید با گذر مسافت طولانی به شهر مراجعه کنیم.

داروخانه دارو ندارد!

شهروندی دیگر در گفتگو با خبرنگار ما گفت: با وجودی که درمانگاه نوساز هست و دندانپزشک داشته اما متاسفانه چند ماه است که دندانپزشک به منطقه محمدآباد منتقل شده و کسی پاسخگو نیست.

وی در ادامه افزود: متاسفانه داروخانه این درمانگاه که مردم با خیال راحت جهت تهیه نسخه درمانی دارو تهیه میکردند ۵ ماه است که دارو ندارد و مردم از این وضعیت خیلی ناراحت شدند چون باید به شهرستان زابل مراجعه کنند و جهت دریافت دارو و هزینه رفت و آمد در این شرایط متحمل رنج بیشتر می شوند کاش مسئولین فکری کنند.

رئیس شبکه بهداشت: پزشک داریم، مرخصی است

نیما وثیقیان رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان هامون اما در پاسخ به گلایه های مطرح شده از طرف خبرنگار ما بیان کرد: دندانپزشک به مرخصی رفته و حتما بعد از اتمام مرخصی به درمانگاه بازخواهد گشت و مشکلی در این درمانگاه نداریم.

اما با وجود مدت زیادی از زمان اعلام شده رئیس شبکه بهداشت و درمان، دندانپزشک هنوز به درمانگاه بازنگشته و مردم همچنان با مشکلاتی مواجه هستند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark