داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۳
 
جلوه ای دیگر از خدمات بی بدیل نظام در جنوب شرق کشور؛
صدای پای آب، بارقه امید را در دل مردم زنده کرد/تابستانی بدون بحران؛ در انتظار پر تنش ترین شهر ایران
کد مطلب: ۷۳۱۲۹
تاریخ انتشار:شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۶
مرکز پهناورترین استان کشور با کمبود ۶۵۰ لیتر در ثانیه آب به یکی از پر تنش ترین شهرهای ایران تبدیل شده است که به یمن خدمات بی بدیل نظام با افزایش ۴۲۰ لیتر در ثانیه ای تابستانی بدون بحران را پیش رو خواهد داشت.
صدای پای آب، بارقه امید را در دل مردم زنده کرد/تابستانی بدون بحران؛ در انتظار پر تنش ترین شهر ایرانبه گزارش اوشیدا به نقل از عصرهامون؛ سال هاست مردم کلانشهر زاهدان با مشکل کمبود آب به ویژه در فصول گرم دست و پنجه نرم می کنند، معضلی که شهروندان را به ستوه درآورده و به دغدغه ای جدی برای مسئولان امر تبدیل شده است.

در شرایط فعلی آب شرب زاهدان از چاه نیمه های سیستان تامین می شود که خود وابسته به رودخانه هیرمند است و شرایط پایداری ندارد، با این وجود این کلانشهر با توجه به افزایش جمعیت، ۶۵۰ لیتر در ثانیه کمبود آب دارد.

شرایطی که در تابستان ۹۹ به دلیل شیوع کرونا و افزایش مصرف بحرانی شد و قطعی دامنه‌دار آب زندگی مردم را با مشکل جدی مواجه کرد، در واقع یک روز بدون تنش آبی در روزهای گرم به آرزویی برای بسیاری از شهروندان مبدل شده است.

مشکلی که به اعتقاد مسئولان دلیل بروز آن در سال های اخیر افزایش جمعیت و عدم وجود زیرساخت مناسب بود که به موجب آن تابستان‌ها با توجه به مصرف بالای آب، شهر دچار تنش می شد.

معضلی که نگاه ویژه مسئولان امر را می طلبید تا تصمیمی عاجل برای پایان دادن به این تنش عذاب آور بگیرند که خوشبختانه این مشکل و رفع آن به عنوان دغدغه ای جدی مورد توجه مسئولان هم است و از سال گذشته برای افزایش هر لیتر از آب که در پی آن رضایت شهروندان را در پی داشته باشد، اقدام های زیادی را در دستور کار قرار دادند تا تابستان آینده را با تنش آبی کمتری پشت سر بگذاریم.

اما طی روزهای گذشته باز هم با قطعی آب در این کلانشهر مواجه شدیم، مشکلی که همچنان ادامه دارد، اما گویا این بار دلیل آن نبود یا کمبود آب نیست، بلکه برای پایان دادن به تنش آبی در تابستان آینده، اقدام هایی در دستور کار آبفا قرار گرفته است که برای اجرای عملیات چاره ای جز قطعی آب را نداشتند.60 درصد تنش آبی شهرهای استان در زاهدان

در همین راستا و به منظور تبیین برنامه های آبفا برای پایان دادن به این تنش چند ساله و دلیل مشکلات این روزها، با علیرضا قاسمی، مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان گفت و گویی انجام شده است که به خبرنگار ما گفت: ۶۰ درصد تنش آبی شهرهای سیستان و بلوچستان به زاهدان مربوط می شود، چراکه از هزار و یکصد لیتر در ثانیه کمبود آبی که در حوزه شهری استان داریم، ۶۵۰ لیتر به این کلانشهر اختصاص دارد.

وی با بیان این که اگر این مشکل رفع شود ۶۰ درصد مشکل تنش آبی شهرهای استان حل خواهد شد، اذعان کرد: تابستان امسال به خصوص به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹ و افزایش ۲۳ درصدی مصرف در این کلانشهر، هم همکاران ما تحت فشار قرار گرفتند و هم مردم اذیت شدند.

اضافه شدن مشترکان جدید و افزایش مصرف آب

قاسمی گفت: اگر بخواهیم سال ۱۴۰۰ را با همین روش کنترل و افت فشار شبکه ادامه دهیم، با قطعی های بیشتری مواجه خواهیم شد، چراکه امسال بخشی از حاشیه شمال شهر وارد مدار بهره برداری شده و ۱۰۰ درصد اراضی غرب شامل شهرک الغدیر، مسکن سه خانواری، شهرک جهاد و شهرک برق تا پایان سال انشعاب واگذار می شود.

وی افزود: سعی می کنیم که حداقل به صورت جیره بندی آب سالم در اختیار مشترکان جدید در این مناطق قرار دهیم، چراکه طبق گفته ساکنان، هر خانواده ماهیانه بالای ۴۵۰ هزار تومان هزینه آب پرداخت می کند، این که بهداشتی است یا خیر نیز موضوع و معضلی دیگر محسوب می شود.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به این مهم و برای رفع مشکل این شهروندان، آب سالم را حداقل هفته ای یک روز از طریق کنتور و انشعاب در اختیارشان قرار می دهیم تا مخازنشان را شارژ کنند، قیمت تمام شده آن یک دهم آبی است که با تانکر تهیه می کنند که کمک بزرگی به قشر محروم مردم منطقه است.اجرای ۲ پروژه مهم برای پایان دادن به تنش آبی زاهدان

وی با اشاره به اقدام های انجام شده برای تامین آب مورد نیاز مشترکان جدید و رفع تنش آبی زاهدان، اظهار کرد: در این راستا ۲ اقدام مهم را شروع کردیم، اولی بهره برداری از آب شیرین کن جدید بود که قول دادیم تابستان وارد مدار شود، اما به دلیل تحریم و تعطیلی بازارهای جهانی تا شهریور ماه نرسید.

قاسمی افزود: این پروژه از مهر ماه امسال آماده استارت بود که به دلیل عدم نیاز، تصمیم بر این شد که اسفند وارد مدار شود، ۱۰ هزار متر مکعب آن آماده است و پنج هزار متر مکعب در روزهای پایانی سال آماده می شود که به صورت رسمی در هفته سوم ماه جاری، این پروژه کلید خواهد خورد که به واسطه آن ۱۵ هزار متر مکعب در شبانه روز به ظرفیت موجود اضافه می شود.

10 درصد اعتبارات تنش آبی کشور برای سیستان و بلوچستان

وی با بیان این که با احتساب هر متر معکب برای یک مشترک در تابستان، این پروژه مشکل 15 هزار خانوار را حل خواهد کرد، بیان کرد: سال گذشته نظر مساعدی از سوی شرکت مهندسی آب و فاضلاب به استان صورت گرفت که به واسطه آن ۴۸ میلیارد تومان از محل اعتبارات تنش آبی کشور که مجموع آن زیر ۵۰۰ میلیارد تومان بود، معادل ۱۰ درصد به سیستان و بلوچستان رسید.

مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان گفت: در همین راستا چند پروژه را در استان برای رفع تنش آبی شروع کردیم که شاخص ترین آن طرح آبرسانی از حرمک به زاهدان است که بعد از تخصیص اعتبار، چاه هایی در منطقه حفر و تجهیز شد، در راستای اجرای این پروژه ۲۲ کیلومتر خط انتقال و برق رسانی انجام شد.

به گفته وی، ۲۵۰ لیتر بر ثانیه ظرفیت این خط است که پیش بینی می کنیم تا قبل تابستان وارد مدار شود، ۱۴ بهمن ماه مرحله اول اتصال خط شروع شد که اقدامی ضربتی و جهادی بود و بعد از ۲۴ ساعت کار، اتصال قسمت مشکل دار آن انجام و دو خط اول و دوم به هم متصل شد.رفع نقص نهایی خط انتقال از صبح امروز

قاسمی افزود: دومین مرحله اتصال نیز ۲۹ بهمن انجام و متاسفانه با مشکل اجرایی مواجه شد، ولی به دلیل جلوگیری از تنش و بی آبی مطلق از عصر پنجشنبه پمپاژ آب با ۷۰ درصد ظرفیت انجام شد تا حداقل نیاز شهروندان فراهم شود.

وی تصریح کرد: با توجه به این که در روزهای گرم امکان خاموش کردن خط وجود ندارد، این عملیات لاجرم باید انجام می‌شد، رفع نقص نهایی از چهار صبح امروز آغاز و تا حدود 20 امشب به اتمام می رسد و بعد از آن در کمترین زمان کل شهر کامل آبدار خواهد شد.

این مقام مسئول افزود: در همین راستا با توجه به قطعی آب در برخی مناطق همکاران آبفا در قالب ۶۰ تیم کار آبرسانی سقایی را انجام می دهند و آب در محلات مختلف شهر بر اساس نیاز مردم به صورت رایگان توزیع می شود.افزایش ۴۲۰ لیتر در ثانیه ای آب در تابستان ۱۴۰۰

به گفته وی، با نهایی شدن مجموع این دو اقدام در تابستان ۱۴۰۰ حدود ۴۲۰ لیتر در ثانیه افزایش ظرفیت آب خواهیم داشت و میزان باقیمانده را نیز با مدیریت مصرف و فشار حل می کنیم، سال گذشته پیش بینی کرده بودیم که اگر ۳۰۰ لیتر در ثانیه افزایش ظرفیت داشتیم، مشکل قطعی آب نداشتیم.

قاسمی ادامه داد: امسال با توجه به اضافه شدن حدود هفت هزار مشترک پیش بینی می شود با ۴۲۰ لیتر در ثانیه، زاهدان اولین تابستان بدون قطعی را سپری کند، هر چند همچنان کمبود آب داریم، اما خیلی تلاش می کنیم که تابستان بهتری نسبت به هر سال داشته باشیم که مجموع این اقدام ها از خدمات بی بدیل نظام در این خطه است.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark