داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
امام جمعه زابل:
حق‌آبه خط قرمز مردم سیستان است
کد مطلب: ۷۵۶۰۴
تاریخ انتشار:جمعه ۲۶ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۵۴
امام جمعه زابل گفت: حق‌آبه حق طبیعی و خط قرمز مردم سیستان است و باید به طور جدی پیگیری شود.
حق‌آبه خط قرمز مردم سیستان است
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجتبی‌عزیزی در خطبه‌های این هفته نماز پس از سفارش به تقوای الهی بیان کرد: با توجه به فصل باران و ریزش‌های آسمانی مسئولین امر، بارش‌ سرچشمه‌های هیرمند را ابتدا بررسی و بصورت جدی و حساس‌تر و بهتر از قبل حق‌آبه مطالبه شود تا آب وارد هامون و سیستان شود.

وی افزود: افغانستانی‌ها ادعا می‌کنند و یک قول دادند ادعایشان این است که ما بند کمال‌خان رو اصلاح کردیم دیگر هرگز آب به سمت گودرزه نمی‌رود و آن زمان هم که می‌رفت برای دولت قبل بود و این ادعایی بیش نیست و اما قولی که داده بودند این است که به محض اینکه آب داشته باشیم ما حقابه را تقدیم می‌کنیم که در همان زمان هم عرض کردم باید راستی آزمایی کنیم.

امام جمعه زابل تاکید کرد: اکنون که فصل باران‌ها آغاز شده و یک تا دو ماه است از فصل بارش گذشته است کارشناسان ما و کسانی که در این حوزه مسئولیت دارند باید لحظه به لحظه بارش‌های سرچشمه های هیرمند را بررسی کنند و نگذارند در فصل تابستان مذاکره کنند، امروز زمان مناسبی برای بررسی سرچشمه های هیرمند است دقت کنند بارش‌ها را محاسبه کنند ابزار و فناوری هم وجود دارد و بر اساس محاسبات حقابه را باید مطالبه کنند.

وی تصریح کرد: اگر قول و وعده افغان‌ها و ادعای آنها درست باشد تا یک دوماه آینده در نهایت آب می‌رسد و اگر خدعه‌ای باشد مشخص می‌شود و اگر به عهد خود وفا نکردند کسانی که اینها را قبول داشتند که درست می‌گویند باید پاسخگوی مردم باشند و ما تعارف هم نداریم، حقابه خط قرمز سیستان است و آب حقابه هیرمند حیثیتی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین عزیزی تاکید کرد: ما در هفته گذشته گلایه از طرح اضطراری انتقال آب به سیستان با توجه به قول مسئولین که قرار بود تا تاپایان شهریورماه مشکل حل شود ازمسئولین داشتیم که مسئولین با مردم شفاف صحبت کنند، از استاندار محترم و جهادی که نیروی زحمتکش هستند تشکر می‌کنیم که حضور پیدا کردند در منطقه و توضیحاتی در این زمینه ارائه کردند و با تواضع حضور پیدا کرد و صحبت کرد اما بعضی مدیران که وظیفه مستقیم دارند باید پاسخگو باشند و به مردم توضیح دهند که طرح اضطراری آب در چه مرحله ای است آیا به سرانجام می‌رسد یا خیر.

در مورد طرح رزاق پاسخ قانع کننده‌ای از مسئولین دریافت نشد

وی ادامه داد: به استاندارمحترم استان هم عرض کردم که بعضی از مدیران نیروی جهادی نیستند باید فکری به حالشان بکنید چرا که این مدیر ممکن است نتواند کارش را انجام دهد استاندار محترم از نخبگان سیستان شورای مشورتی برای شفافیت اولویت‌های زیر ساخت‌ها و اشتغال بهره گرفته شود.

وی افزود: از دستگاه‌های امینتی و اطلاعاتی خواستار روشن شدن ابعاد ایجاد ذهنیت مخرب و دوگانه طرح رزاق و مدیریت ذهن مردم هستیم چرا که سود حاصل از فروش سوخت باید در منطقه سیستان هزینه شود و از سوء استفاده افراد و گروه‌ها، پیشگیری و برخورد شود.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark