داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
ملت افغانستان هیچگاه حمایت‌های ایران را فراموش نخواهند کرد
کد مطلب: ۷۲۲۸۳
تاریخ انتشار:دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۷
سفیرافغانستان در دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ملت افغانستان هیچگاه حمایت­‌های مادی و معنوی مردم ایران در دوران جنگ و بعد از آن در حمایت از قانون اساسی افغانستان را فراموش نخواهند کرد.
ملت افغانستان هیچگاه حمایت‌های ایران را فراموش نخواهند کرد

به گزارش اوشیدا به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در کشورمان صبح امروز دوشنبه ۳  آذر با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کرد. 

 
قالیباف در این دیدار با اشاره به ارتباطات دیرینه و اشترکات فرهنگی ایران و افغانستان، گفت: همواره روابطی برادرانه میان مردم دو کشور برقرار بوده و این پشتوانه محکمی برای توسعه و گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین می­باشد.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز تأسف از وقایع تروریستی اخیر در کابل بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره بر ایجاد امنیت و برقراری صلح و آرامش در افغانستان تأکید دارد و امیدواریم شاهد تکرارحوادث تلخ روزهای اخیر نباشیم.
 
وی با تأکید بر ضرورت تدوین سند جامع همکاری میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و افغانستان، افزود: توسعه همه جانبه همکاری های دو کشور مورد تأکید ما است و مجلس شورای اسلامی از آن حمایت می کند.
 
قالیباف با اشاره به نقش موثر مجالس در ارتقا سطح مناسبات فیمابین گفت: ارتباطات پارلمانی نقش تعیین  ­کننده و تسهیل­ کننده­ای در فرآیند تعاملات دوستانه دو کشور دارد.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت گفت وگوهای صلح در این کشور، گفت:  گفتگوهای بین‌­الافغانی و بدور از فشار کشورهای ثالث با محوریت دولت قانونی افغانستان می­تواند به روند برقراری صلح و ثبات منجر گردد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: حمایت از اتباع افغان در جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یک وظیفه اسلامی مورد توجه جدی می­باشد. 
 
عبدالغفور لیوال نیز در ابتدای این دیدار با قدردانی از حمایت­های جمهوری اسلامی ایران در مقاطع مختلف تاریخی از مردم افغانستان اظهار داشت: ملت افغانستان هیچگاه حمایت­های مادی و معنوی مردم ایران در دوران جنگ و بعد از آن در حمایت از قانون اساسی افغانستان را فراموش نخواهند کرد.
 
وی همچنین افزود: از همدلی و همدردی دولت و مردم ایران در حوادث تروریستی اخیر در دانشگاه کابل و نیز حمایت های صورت گرفته از مهاجران و پناهندگان افغان در چهل سال گذشته توسط جمهوری اسلامی ایران سپاسگزاریم.
 
سفیر افغانستان در پایان با اشاره با شیوع بیماری کرونا خواستار همکاری بیشتر میان مراکز بهداشتی و درمانی دو کشور شد.
 
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark