داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
امام جمعه شهر بنجار:
امام‌محمدباقر(ع) بنیانگذار انقلاب فرهنگی جهان اسلام است
کد مطلب: ۷۵۴۳۳
تاریخ انتشار:يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۰:۳۳
امام جمعه شهر بنجار گفت: دوران امامت امام محمدباقر(ع) فرصت مناسبی در جهت بیان عناصر علمی و بنیانگذار انقلاب فرهنگی در جهان اسلام به حساب می‌آیند.
امام‌محمدباقر(ع) بنیانگذار انقلاب فرهنگی جهان اسلام است
حجت الاسلام و المسلمین حیدرعلی راشکی در گفتگو با خبرنگار اوشیدا، با تبریک ولادت امام محمدباقر(ع) بیان کرد: ولادت حضرت امام محمدباقر(ع) را، نخسین روز ماه رجب سال ۵٧ هجری ذکر کرده‌اند و عده ای از مورخین در سوم ماه صفر سال ۵٨ هجری گفته‌اند و شهادت ایشان را هم هفتم ذیحجه می‌دانند.

وی افزود: پیروان اهل بیت(ع) و مکتب شیعه اثنی عشری معتقدند، ائمه معصومین(ع) پیشوایان راستین و حجت‌های خدا در زمین هستند و هر کدام از آن بزرگواران، در زمان خود، طبق شرایط و اوضاع و امکانات و مصلحت اسلام و مسلمین و امر خداوند، کاری را که به صلاح اسلام و حفظ آن باشد انجام دادند و اثر همه آنها این بود که دین اسلام و زحمات چندین ساله پیامبر گرامی اسلام(ص) حفظ شده است و در آینده نیز خفظ خواهد شد.

امام جمعه شهر بنجار تصریح کرد: دوران امامت امام باقر(ع) فرصت مناسبی را در جهت بیان عناصر علمی، فلسفی و کلامی در تمدن اسلامی ایجاد کرد، و در واقع ایشان و پدر بزرگوارشان بنیان‌گذاران انقلاب فرهنگی در جهان اسلام به حساب می‌آیند که یک نهضت فرهنگی را پایه‌گذاری کردند و یک مدرسه علمی بزرگ جهت نشر مکتب اهل بیت(ع) را در مدینه تاسیس کردند.

وی افزود: امام محمد باقر(ع) در دوران خود به شکافنده مشکلات فکری و حل کننده مسائل معروف بودند که با گسترش معارف و دانش در عصر خود از یک شخصیت منحصر به‌فردی برخوردار بود.

وی ادامه داد: اوضاع سیاسی در دوران حضرت امام محمدباقر(ع) نیز بهتر از آنچه که در زمان آبا و اجداد طاهرینش(ع) و شیعیان آنها پیش آمد نبود برخی از مسائل دوران امامت آن حضرت، مقارن با حکومت ظالمانه هشام‌بن‌عبدالملک اموی بود.


حجت‌الاسلام‌والمسلمین راشکی خاطرنشان کرد: امام محمدباقر(ع) با وجود همه مشکلات با توجه به سیاست و درایت ایشان در حل مشکلات با پرورش شاگردان متعدد در زمینه‌های مختلف علاوه بر گسترش و تبیین اسلام در سرتاسر جهان، توانست مشکلات سیاسی و اقتصادی زمان خود را مرتفع کند.


راه حل مشکلات جوانان اندیشیدن به شخصیت امام محمد باقر(ع)

این کارشناس مذهبی افزود: ما در مکتب تشیع این افتخار را داریم که امامان ما الگوهایی هستند که ذوالعبادند، به گونه‌ای که در تمامی ابعاد از جمله اقتصاد، سیاست علم ،آزاداندیشی و زندگی مسالمت‌آمیز با گروه‌ها و فرقه‌های مختلف، همه نشان از والایی مقام ایشان در بین مردم می‌دهد.

این استاد حوزه با بیان مشکلات جوانان امروز تصریح کرد: با توجه به روایات، امام محمد باقر(ع) با وجود توان علمی بالایی که داشتند، باز هم به کار در مزرعه و چوپانی مشغول بودند و کار اقتصادی را عار نمی‌دانستند، ولی امروزه در جامعه اگر نگاهی بیندازیم، می‌بینیم تنبلی موج می‌زند و سختی کشیدن و کار با دست را کم شدن شانیت خود می‌دانند.

وی ادامه داد: متاسفانه جامعه امروزی به این باورند که مشکلات تنها با نشستن در پشت میزها حل می‌شود و جوانان نیز به فکر نشستن به پشت میز هستند تا بتوانند گرهی از کار مشکلات مردم در بیاورند، اما اگر ما الگوی مان ائمه اطهار باشند، متوجه می‌شویم که همه کارها در کنار هم حلال مشکلات است و برای رفع باورهای غلط باید شخصیت ائمه را برای جوانان‌مان تبیین کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین راشکی با اشاره به شرایط سخت دوران امام محمد باقر (ع) از لحاظ سیاسی تصریح کرد: در عصر امام محمد باقر(ع)، به دلیل آگاهی اذعان عمومی درباره مسئله امامت و ولایت، حکومت بنی‌امیه به ضعف کشیده و باعث روی کار آمدن حکومت بنی عباس شد.
وی خاطرنشان کرد: امام محمد باقر علیه السلام در روزگار خود، بزرگترین تأثیر علمی و عملی را برای جامعه خویش داشت، حضور در مجامع علمی و پایه‌گذاری نشست‌های فرهنگی، یکی از بهترین و ارزنده‌ترین نوع حضور در جامعه و خدمت به اجتماع مسلمانان بود که آن امام به گونه‌ای بارز و اثرگذار، این نقش را بر عهده گرفت و از دیگر جنبه‌های حضور مؤثر ایشان در جامعه، مرجع بودن و پاسخگویی به پرسش‌های مردمی بود که از دور و نزدیک به حضور ایشان می‌شتافتند و پاسخ پرسش‌های گوناگون خود را از محضر امام دریافت می‌کردند.


وی تصریح کرد: امروز باید راه و روش امام باقر(ع) در ابعاد مختلف زندگی مورد توجه پیروان و دوستداران آن حضرت قرار گرفته و جدا شدن از مکتب اهل بیت، همان چیزی است که دشمن می‌خواهد.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark