داخلی آرشيو گزارش صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
معمای حل‌نشدنی «سگ‌های ولگرد»؛
جولان سگ های ولگرد در زابل/ساماندهی سگ های ولگرد یک ضرورت است
کد مطلب: ۷۴۴۷۰
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۲۰
افزایش سگ ها در مرکز و حاشیه شهرها می تواند به طور طبیعی موارد حیوان گزیدگی را هم افزایش دهد به گونه ای که اکنون در بسیاری از مناطق حاشیه ای سیستان شاهد جولان سگ هایی هستیم که بی هیچ ممانعتی در شهر پرسه میزنند.
جولان سگ های ولگرد در زابل/ساماندهی سگ های ولگرد یک ضرورت است
به گزارش اوشیدا، مردم سیستان که در سال‌های اخیر با مشکلات فراوانی از جمله خشکسالی، ریزگردها و بحران زیست‌محیطی دست و پنجه نرم می‌کنند، در ماه‌های اخیر با معضل جدید "حمله سگ‌های ولگرد" مواجه هستند که این حملات در ۵ ماه اخیر در سال جدید مشکلاتی را برای شهروندان سیستانی ایجاد کرده است.

سالانه موارد زیادی از حمله سگ‌ها به انسان‌ها به ویژه کودکان گزارش می‌شود که در بسیاری از موارد منجر به زخمی شدن فرد شده است برای مثال چند روز پیش بود که رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی شهرستن زابل از زخمی شدن پیرزنی ۸۰ ساله به‌دنبال حمله سگ‌های ولگرد خبر داد.

جمعیت "سگ‌های ولگرد" در مناطق مختلف کشورمان در پناه اقدامات افراد مدعی حمایت از حقوق سگ‌ها به‌صورت وحشتناکی در حال افزایش است و هرروز شاهد انتشار اخباری از دریده‌شدن کودکان و حتی بزرگ‌سالان توسط این سگ‌ها هستیم، روندی که درحال تبدیل به فاجعه ملی است.

عبور سگ‌های ولگرد و پرسه‌زدن آنها در میادین، کوچه‌ها و خیابان‌های شهرهای مختلف منطقه سیستان به‌ویژه شهرستان زابل به معضلی جدی برای شهروندان تبدیل شده که علاوه بر ایجاد رعب و وحشت، سلامت شهروندان را نیز تهدید می‌کند.

خطر هاری سگ‌های ولگرد به حیوانات وحشی تالاب بین‌المللی و در حال خشک شدن "هامون" هم رسیده، یعنی دیگر باید از "شغال و روباه" تالاب هم ترسید و دام‌هایی که به هزاران مشقت از خشکسالی نجات یافتند، حالا اطراف تالاب به خاطر هاری تلف می‌شوند و البته باید اشاره داشت این خطر یک شبه به این حد بحران نرسیده است.

معضل حضور سگ‌های ولگرد در سطح شهرها افزایش بی سابقه یافته است

یکی از شهروندان سیستانی در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار بیان کرد:: معضل حضور سگ‌های ولگرد در سطح شهرهای منطقه سیستان حدود چندین سال است که جدی شده و به ویژه در ماه‌های اخیر با توجه به اینکه تعدادی قربانی در پی داشته، موجی از نگرانی را میان مردم ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: در بسیاری از مواقع مشاهده می‌شود که سگ‌های ولگرد به صورت گله‌ای در محله‌ها و خیابان‌ها تردد می‌کنند که این امر تصویر بسیار وحشتناکی در ذهن کودکان ما ایجاد کرده به طوری که در بسیاری از مواقع از بیرون رفتن از منزل جهت بازی خودداری می‌کنند.

کریمی، از دیگر شهروندان سیستان ضمن گلایه جدی از حضور این سگ‌ها در سطح شهرستان، گفت: شب‌ها شاهد جولان سگ ها در برخی معابر به ویژه پارک های درون محله ای هستیم لذا از مسئولان درخواست می‌شود این موضوع را به طور جدی پیگیری کنند.

یکی دیگر از اهالی شهرستان زابل با ابراز تاسف از حادثه رخ داده در چند روز گذشته گفت: حضور سگ‌های بی صاحب در بلوار شهید نوری شهرستان زابل باعث گازگرفتگی پیرزنی ۸۱ به نام صاحبجان و همچنین دردسر برای مردم به ویژه زنان و کودکان شده است.

وی با بیان اینکه مسئولین توجهی به این موضوع ندارند و عملکرد موفقی برای جمع آوری سگ های ولگرد نداشته اند، افزود: اگر این موضوع برای مسئولین مهم بود قطعا شاهد تکرار این رویداد ناگوار نبودیم.

ثبت۵۵۰ نفر حیوان گزیدگی در سیستان در چهار ماه نخست جاری
جواد اکبری‌زاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه در سال جاری حیوان گزیدگی در منطقه سیستان گزارش شده، گفت: این روند در سال جاری نیز ادامه داشته تا جایی که در ۴ ماه نخست سال حدود ۵۵۰ نفر دچار حیوان گزیدگی در سطح منطقه سیستان شده‌اند و بیماران سریع به مراکز درمانی منتقل شده‌اند که این آمار در سیستان در حال افزایش است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل افزود: این موارد هیچکدام مشکوک به هاری نبوده‌ و فوت افراد را به دنبال نداشته ‌است.

محمدپودینه شهردار زابل در گفتگو با اوشیدا اظهار داشت: با توجه به برگزاری جلسات متعددي در اين خصوص جمع آوری سگ های ولگرد و اهمیت این موضوع برای شهرداری زابل، تمام اقدامات در خصوص کنترل و پیشگیری این موضوع در حال انجام است، ومقرر شدضرب العجل دوهفته ای، دو اکیپ مخصوص جمع آوری سگ های ولگرد در شهرستان زابل و روستاهای اطراف جهت جمع آوری و اتلاف تعیین شده و در حال انجام و پیگیری این مورد هستند.
وی افزود: جمع آوری این حیوانات یک مطالبه و خواسته عمومی است که شهرداری زابل برای اجرایی کردن آن ورود کرده چرا که حضور این سگ ها در داخل شهر موجب سلب آرامش و امنیت شهروندان شده و مکرر گزارش هایی از سگ گرفتگی مردم مخابره می شود.

بی‌شک مردم رنج دیده سیستان که با وجود مشکلات متعدد همچنان محکم و استوار و امیدوار به وعده مسئولان و فردایی روشن از مرزهای کشور پاسداری می‌کنند، سزاوار چنین شرایطی نیستند و مسئولان نباید اجازه دهند رنجی به رنج‌های این مردم ولایت‌مدار افزوده شود؛ بنابراین انتظار می‌رود مسئولان به سرعت برای حل مشکل جولان سگ‌های ولگرد در منطقه سیستان چاره اندیشی کنند.

خبرنگار:فرشته عسکری
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark