داخلی آرشيو خبر صفحه مشکلات مردم
امتیاز مثبت 
۰
 
حادثه نطنز قطعا خرابکاری بوده است/ کشف سرنخ هایی از سوی دستگاه های امنیتی
کد مطلب: ۷۳۳۹۰
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۹
علی اکبر صالحی با بیان اینکه سرنخ‌های خرابکاری در سایت نطنز پیدا شده است، گفت: سیستم برق اضطراری سایت همین امروز راه اندازی شده و بقیه امور هم پیش خواهد رفت.
حادثه نطنز قطعا خرابکاری بوده است/ کشف سرنخ هایی از سوی دستگاه های امنیتی

به گزارش اوشیدا به نقل از دانا؛ علی اکبر صالحی امروز (دوشنبه) و در حاشیه افتتاح  مرکز ملی فناوری‌های کوانتومی با اشاره به عملیات خرابکاری در سایت شهید احمدی روشن نطنز گفت: دشمن می‌خواهد یاس و ناامیدی را در دل ملت ما بکارد اما کور خوانده است‌.

 وی اضافه کرد: آنها در گزارش‌های خود گفته اند که فعالیت‌های هسته ای ما را در نطنز ۹ ماه عقب انداخته‌اند. اما تاکید می‌کنم بخش قابل توجهی از خرابکاری‌های دشمن جبران خواهد شد و این کاروان از حرکت بازنخواهد ایستاد.

صالحی بهترین نوع بازدارندگی را حفظ نشاط و روحیه عنوان کرد و با بیان اینکه به دشمن نشان می‌دهیم که ملت ایران تسلیم ناپذیر است، گفت: سالن مدرن مونتاژ سانتریفیوژ که سری قبل از بین رفت، امروز بخش قابل توجهی از آن را سرپا کرده ایم. ضمن اینکه در دل کوه سالن‌های بسیار پیشرفته‌ای را به بهره برداری رساندیم.

 رییس سازمان انرژی اتمی  گفت: این حادثه قطعا خرابکاری بوده و سیستم‌های امنیتی ما به ریشه‌یابی اتفاق اخیر رسیدند. سرنخ‌ها پیدا شده و سیستم امنیتی این مسئله را با قدرت و قوت پیگیری می‌کند و خودشان به موقع اطلاع رسانی می‌کنند.

صالحی با تاکید بر اینکه این گونه کارهای ایذایی به هیچ عنوان ما را متوقف نخواهد کرد، گفت: اهل شعار و گزافه گویی نبودم و نیستم همین امروز سیستم برق اضطراری راه اندازی شده و بقیه امور هم پیش خواهد رفت.

وی افزود: غنی سازی در نطنز متوقف نشده و با قوت جلو می‌رود البته برخی ماشین‌هایی که از مدار خارج شده اند باید بازنگری شود هر اتفاقی که افتاد جبران ‌آن چندین درصد بالاتر بوده است

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: راه مقابله ما راه شرافتمندانه علمی و تلاش و کوشش است اما راه آنان زبونانه و خبیثانه است اقدام ما تنها جبران گذشته نیست بلکه جبران گذشته بعلاوه اقدامات دیگر است.

رییس سازمان انرژی اتمی با رد این اظهارات که اقدامات خرابکارانه را باید با مذاکرات وین جواب دهیم و آن را متوقف کنیم، تصریح کرد:  هر چیزی جای خود دارد و اقدامات ایذایی دشمن همانطور که دیشب هم به استحضار ملت رساندم، نشان از توفیقات فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان داشته که به عنوان یک پشتوانه قوی برای مذاکره کنندگان در نظر گرفته می‌شد.

وی افزود: آنها فکر می‌کردند  این کارشان این پشتوانه را تضعیف می‌کند که قطعاً اشتباه کرده‌اند و پشتوانه ما قوی تر شد و مذاکرات سر جایش است و هیچ ربطی به هم ندارند.

صالحی در پاسخ به پرسش دیگری که آیا این موضوع خرابکاری بود یا اتفاق فنی، گفت: قطعاً خرابکاری بود و این یک حادثه اتفاقی فنی نبود. سیستم‌های امنیتی به آن ورود و ردپای مسئله را روشن کردند؛ فعلاً بیش از این راجع به این موضوع نظر نمی‌دهم و سیستم‌های امنیتی در صورت مصلحت در آینده اطلاع رسانی می کنند.

رییس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: سانتریفیوژهای صدمه دیده در نوع خود جبران می‌شود  و با اصلاحاتی، کیفیت و کارآمدی سانتریفیوژها حداقل ۵۰ درصد بالا می رود.

 وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا همان سالن قبلی در این اتفاق آسیب دیده است، گفت: حادثه قبلی مربوط به سالن سانتریفیوژ بود که جبران کردیم و تعداد مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید ما در حد قابل قبولی بالا رفته است و نمی‌خواهم عدد بدهم اما عملاً اتفاقی را که قبلا افتاد را جبران کردیم و این حادثه ربطی به حادثه تیرماه ندارد.

صالحی با بیان اینکه سانتریفیوژهای آسیب دیده عمدتاً IR1  بوده است، گفت:سانتریفیوژهای IR1 جایگزین با یک راندمان بالا و ارتقای کیفیت بالای ۵۰ درصد خواهد بود و دشمن بداند هر قدم ایذایی که بردارد ما به حالت قبل برنمی‌گردیم بلکه به یک حالت بسیار بالاتر می‌رویم.

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا با آژانس درباره این خرابکاری ها صحبت کرده اید یا نه، گفت: با آژانس در این زمینه صحبتی نداشتیم اما شب گذشته اعتراض کردیم .

صالحی درباره اینکه آیا ساخت سوخت راکتور با اورانیوم فلزی یک ساختار جدیدی است که ایران انجام می دهد یا اینکه قبلا در دنیا بوده است، گفت: دنیا تازه وارد این عرصه شده است و همزمان با دنیا نوع جدیدی از سوخت ۲۰ درصد را استفاده می کنیم .

وی درباره مطابقت این ساخت با استانداردها ادامه داد: مرکز نظام ایمنی ما همه ملاحظات ایمنی و فنی را در نظر می‌گیرد و تاب‌آوری آن مدتی در راکتور اندازه گیری می‌شود.

صالحی همچنین با اشاره به افتتاح نخستین مرکز پزشکی هسته‌ای اطفال در بیمارستان امام خمینی در اوایل اردیبهشت امسال گفت: این تنها مرکز هسته‌ای اطفال در کودکان خواهد بود که سازمان انرژی اتمی برای راه‌اندازی آن کمک فراوانی کرده است.


رییس سازمان انرزی اتمی همچنین با تشریح اتفاق در نطنز برای آقای کمالوندی گفت:  حادثه ناگواری بود به همراه برادر گرانقدر مان  آقای کمالوندی صبح اول وقت برابر برای بازدید رفتیم و آنجا ایشان ناگهان کنترل خود را از دست داد آسیب دید که پایش و قسمتی از سر نزدیک چشم آسیب دید.  اقدامات در کاشان انجام شد و الان به تهران دارد منتقل می شود و حال عمومی او خوب است.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark