داخلی آرشيو خبر صفحه 
امتیاز مثبت 
۴
 
دغدغه روزهای سرد مردمان جنوب شرق که خیال رفع شدن ندارد ؛
سریال پر تکرار قصه توزیع گاز مایع در سیستان و بلوچستان/ راهکار مسئولان؛ افزایش ناوگان حمل گاز مایع در مرز
کد مطلب: ۷۴۸۰۴
تاریخ انتشار:يکشنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۴۳
مردم سیستان و بلوچستان در حالی به استقبال زمستان می روند که همچون سال های گذشته قصه پر تکرار صف های طولانی تهیه سیلندر گاز مایع را تجربه می کنند.
سریال پر تکرار قصه توزیع گاز مایع در سیستان و بلوچستان/ راهکار مسئولان؛ افزایش ناوگان حمل گاز مایع در مرز
به گزارش اوشیدا، در حالی روزهای اخر پاییز در حال سپری شدن است که در جای جای شهرهای سیستان و بلوچستان صف های طولانی را می توان دید که مردم سیلندر به دست و بر دوش به دنبال خودروهای حمل سیلندر گاز مایع برای دریافت نیاز گازی خود هستند تا بتوانند از سرمای زمستان در امان بمانند.
 
در این بین مشکلات بسیاری برای شهروندان به وجود آمده است، از جمله انتظار ساعت های طولانی برای دریافت سیلندر گاز مایع آن هم با قیمت های سرسام آوری که در بازار دلالان برای خود نرخ گذاری کردند و به گفته شهروندان هیچ گونه نظارتی هم انجام نمی شود.
 
 به گفته برخی شهروندان نرخ گذاری برای  تهیه سیلندر گاز مایع در استان ثابت نیست و قیمت ها برای یک سیلندر گاز مایع از سی هزار تومان شروع و تا ۲۰۰ هزار تومان ادامه دارد.
 
این نرخ بالای تهیه سیلندر در بازار آزاد نیز حتی گلایه نماینده مردم ایرانشهر در مجلس را در برداشته است و در روز های گذشته در مصاحبه با یکی از رسانه ها گفته بود: عدم گازرسانی به این منطقه سبب صرف هزینه‌های زیاد برای مردم شده است لذا با توجه به مرزی بودن منطقه و قاچاق سیلندر گاز شاهد کمبود امکانات این بخش در اکثر شهرهای این منطقه هستیم، به طوری که مردم ناچار هستند کپسول به دست به دنبال حل موقتی مشکل تامین سوخت مورد نیاز خود باشند که با وجود تورم و محرومیت، هر کپسول را در بازار آزاد تا بیش از ۲۰۰ هزار تومان خریداری می‌کنند.
 
مسئولین امر با برگزاری جلسات متعدد گویا به دنبال رفع این مشکلات هستند، اما تا کنون برای رفع مشکلات مردم در تهیه سیلندر گاز خروجی مثبتی از این جلسات طولانی مشاهده نشده است.
 
مسئولین دست اندرکار قول این را داده اند تا با افزایش سهمیه گاز استان و تهیه نیاز گازی شهروندان از استان های اصفهان و بندرعباس این معضل و مشکل را تا چند روز آینده حل کنند، حال باید منتظر ماند و دید این وعده مسئولین محقق خواهد شد و صف های طویل سیلندگاز مایع کوتاه و طمع دلالان کم خواهد شد؟
 
سیدحامد هاشمی، مدیر عملیات و گازرسانی شرکت پرسی ایران گاز کشور چند روز گذشته در گفت و گو با یکی از رسانه های خبری بیان کرده بود: به دلیل مسائل خاص، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در ماه اخیر تعمیراتی داشته که همین امر متاسفانه باعث صفر شدن ذخیره گاز مایع سیستان و بلوچستان شده است.
 
وی گفته بود: امسال به دلیل سرمای زودهنگام و برودت هوا، سیاست شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در کاهش ۱۰۰ لیتر سهمیه سوخت بنزین و افزایش ناگهانی حامل‌های انرژی در بازار آزاد سیستان و بلوچستان، متاسفانه مردم با کمبود سیلندر گاز مایع مواجه شدند.
 
هاشمی تصریح کرده بود: از طرفی مردم به دلیل موجود بودن گاز مایع که همیشه در دسترس است، سهمیه نفت خود را به فروش رساندند و برای گرم کردن منازل خود از گاز مایع استفاده می‌کنند که این عامل باعث شده شرکت‌ها از بخش خصوصی نسبت به تامین گاز اقدام ،اما محدودیت سرمایه گذاری دارند و نمی‌توانند جوابگوی اضافه درخواست سهمیه مردم باشند.
 
مدیر عملیات و گازرسانی شرکت پرسی ایران گاز افزوده بود: افزایش مصرف گاز مایع هیچ همخوانی با گاز شهری ندارد و امسال با وجود اینکه نسبت به مدت مشابه سال قبل گاز بیشتری در سیستان و بلوچستان توزیع شده و شنیده‌ها حاکی از آن است که ۳۷ هزار خانوار از گاز طبیعی بهره‌مند هستند، اما همچنان با درخواست‌های بیشتری مواجه بوده ایم که نتوانستیم جوابگوی این میزان گازمایع باشیم.
 
هاشمی گفته بود: از مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان و فرماندار زابل درخواست کردیم تا ناوگان صادراتی که گاز مایع صادراتی را حمل می‌کند و تعداد بسیار زیادی است و گاها به دلیل ترافیک در مرز می‌مانند، ۱۰ دستگاه در اختیار این شرکت قرار دهند که به صورت کوتاه مدت گاز بیشتری را به این منطقه آورده و شاهد صف‌های مردم برای تامین سیلندر گاز مایع نباشیم.
 
 
این مشکلات در حالی در سیستان و بلوچستان در حال رخ دادن است، که پروژه گاز رسانی در این استان ۱۷ سال گذشته کلید خورد اما در این مدت طولانی هنوز به اتمام نرسیده است و شهرهای زاهدان و ایرانشهر هم که گفته می شود عملیات گاز رسانی به اتمام رسیده است، هنوز شعله های آبی گاز گرما بخش منازل شهروندان حاشیه شهرها نشده است.
 
به گفته شهروندان و کارشناسان تنها راه نجات مشکلات تامین گاز شهروندان در  سیستان و بلوچستان تسریع در اتمام  پروژه گاز رسانی است.
 
 انتهای پیام/س
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark