داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۰
 
طراحی پیشرفته‌ترین رادیو تلسکوپ جهان
کد مطلب: ۱۶۹۳۴
تاریخ انتشار:شنبه ۹ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۱
اوشیدا:دو گروه تحقیقاتی در نیوزیلند در حال طراحی جنبه‌های مهم بزرگترین و حساس‌ترین رادیو تلسکوپ جهان (SKA) هستند.
طراحی پیشرفته‌ترین رادیو تلسکوپ جهان
پایگاه خبری اوشیدا:محققان دانشگاه فناوری اوکلند و دانشگاه ویکتوریا با همکاری موسسات علمی نیوزیلند، فاز سه ساله طراحی پردازنده سیگنال مرکزی و پردازنده داده علمی رادیو تلسکوپ SKA را آغاز کرده‌اند.

علاوه بر همکاری محققان نیوزیلندی در مراحل طراحی بخش‌های مختلف تلسکوپ، دولت این کشور نیز طی سه سال مبلغ ۱.۴۲ میلیون دلار به توسعه این پروژه اختصاص می‌دهد.

تلسکوپ SKA (آرایه کیلومتر مربع) یک تلاش جهانی برای ساخت بزرگترین و پیشرفته‌ترین رادیو تلسکوپ جهان محسوب می‌شود و اخترشناسان با کمک این رادیو تلسکوپ قادر به بررسی آسمان با جزئیات بی‌سابقه خواهند بود.

کشورهای استرالیا، نیوزیلند، انگلیس، آلمان، ایتالیا، سوئد، هلند، کانادا، چین، هند و آفریقای جنوبی در پروژه ساخت این تلسکوپ مشارکت دارند و ۳۵۰ دانشمند و مهندس از ۱۸ کشور جهان به همراه ۱۰۰ موسسه علمی-تحقیقاتی با این طرح همکاری می‌کنند.

تلسکوپ SKA در استرالیا و آفریقای جنوبی احداث شده و متشکل از هزاران دیش و بیش از میلیون‌ها گیرنده رادیویی دو قطبی خواهد بود که حساسیت این تلسکوپ را هنگام بررسی آسمان ۱۰۰ برابر بیشتر از تلسکوپ‌های موجود می‌کند.

بودجه پیش‌بینی شده برای این پروژه ۱.۳ میلیارد پوند است و کار ساخت آن از سال ۲۰۱۶ میلادی در آفریقای جنوبی و استرالیا آغاز خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
    عکاس :