داخلی آرشيو گزارش صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
امام جمعه زابل:
مسئولین خسارت نکشت کشاورزان را پیگیری کنند
کد مطلب: ۷۵۶۷۸
تاریخ انتشار:جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۵۶
امام جمعه زابل گفت: با توجه به اینکه دوسال آوردی از رودخانه هیرمند حاصل نشده و دولت آب را برای کشاورزی که ضرر کرده فراهم نکرده، مسئولین نسبت به خسارت نکشت کشاورزان پیگیری کنند.
مسئولین خسارت نکشت کشاورزان را پیگیری کنند
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجتبی عزیزی پس از سفارش به تقوای الهی بیان کرد: در سال‌های ۹۹ و ۱۴٠٠دریافتی از آب رودخانه هیرمند نداشتیم و در این دو سال زراعی از چانیمه‌ها مقداری آب برداشت شد و کشت صورت گرفت و دو نوبت هم آبیاری شد اما دو سال است که از سال ۱۴۰۰ هیچ زراعتی صورت نگرفته و آوردی از رودخانه هیرمند حاصل نشد.

وی افزود: مجموع تقریبی اراضی کشت شده در حوزه سیستان ۸۲ هزار هکتار زمین قابل کشت و استفاده بوده و متوسط درآمد هر هکتار بین ۵ تا ۱۰ میلیون در سال است که با حداقل در نظر گرفته شده ۵ میلیون تومان است که بر اساس برآورد ۴۱۰ میلیارد تومان کشاورز ما خسارت نکشت حدود ۸۲۰ میلیارد تومان می‌شود.

وی تاکید کرد: با توجه به پیگیری‌های مسئولین جهاد کشاورزی استان نمایندگان و سازمان جهاد کشاورزی مبلغی که برای نکشت کشاورزان حوزه سیستان برآورد شده حدود ۱۴۰ میلیارد تومان است که ثلث هر سال می‌شود و بسیار مبلغ پایینی است و بر اساس شنیده‌ها این هزینه قابل پذیرش نبوده و سازمان جهاد کشاورزی پیگیر این مسئله هستند تا مبلغ را افزایش دهند.

وی ادامه داد: از همه مدیران و مسئولان استدعا دارم تا با همت عالی خود این مسئله را پیگیری کنند چرا که کشاورزان کسی را ندارند و دو سال است به علت نکشت ضرر و خسارت کرده و با توجه به وظیفه تامین آب از طرف دولت که انجام نشده و زیرساختی اماده نشده تا کشاورز کشت انجام دهد، از مسئولین خواهش می‌کنم تا نسبت به پرداخت کامل خسارات نکشت کشاورزان کوتاهی نشود و اقدام شود.

حجت الاسلام والمسلمین عزیزی تاکید کرد: با توجه به بازدید از طرح انتقال آب دریای عمان به سیستان در چند روز گذشته، کار بسیار خوب پیش می‌رود و با توجه به اینکه چندین کارگاه فعال شده است و این یک ابر طرحی است که به همه مسئولین خدا قوت می‌گوییم و امیدوار هستیم حسب وعده داده شده سریع‌تر انجام شود.

امام جمعه زابل ادامه داد: در اوائل تابستان ما ائمه جمعه به اتفاق فرمانداران، دادستان‌ها، مسئولین اطلاعات، از طرح اضطرار آب شیله بازدیدی داشتیم و با توجه به اینکه در این مقوله زحماتی خوبی کشیده شده اما فارغ از این زحمات با توجه به اینکه در آن جلسه فرماندار زابل تاکید بر صورت جلسه داشتند اما فردی از مسئولین اعلام کردند که نیاز نیست، ما تعهد اخلاقی می‌دهیم که این کار را انجام دهیم که قرار بود تا انتهای شهریور آب به سیستان تزریق شود اما این مورد انجام نشد و با توجه به تذکر چندین باره ائمه جمعه به این تذکرات توجه نشد و تاکید بیشتر ائمه جمعه حضور استاندار محترم را در منطقه داشتیم و ایشان توضیحاتی دادند که تشکر می‌کنم.

مسئولین از مردم عذرخواهی کنند

امام جمعه زابل افزود: با توجه به پیگیری‌های چندین باره فرماندار زابل و درخواست ایشان از مسئولین که شفاف برای مردم توضیح دهند اما متاسفانه کسی از مسئولین استان اجابت نکرد و توضیحی داده نشده است و این حمل بر بی‌اعتنایی به مردم گذاشته می‌شود تا جایی که گروهی از صدا و سیما که اطلاعاتی از منطقه سیستان نداشتند جهت تهیه گزارش به منطقه می‌آید و سخنگوی آب می‌گویند این آمادگی وجود دارد تا فراهم می‌شود که آب خام به سیستان برسد.

وی افزود: مسئولین به جای اینکه به تعهد خود عمل کنند، عمل نمی‌کنند و اینکه چرا با مردم حرف نمی‌زنند و نیامدند حرف بزنند آیا ولی نعمتان خود را قابل نمی‌دانید چرا پاسخگوی مطالبات مردم نیستند ما نمی‌پذیریم بهانه‌های بیاورند.

وی ادامه داد: از استاندار مجدد استدعا دارم و به ایشان عرض می‌کنم که مدیران استانی بعضاً نیاز به پالایش‌هایی دارند چرا که به جای عذرخواهی کردن صورت مسئله را پاک می‌کنند منحرف می‌کنند مسائل را و حداقل توقع ما که به مردم اعتنا نکردند این است که بیایند این مدیران از مردم عذرخواهی کنند.


انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark