داخلی آرشيو خبر صفحه 
امتیاز مثبت 
۰
 
شبکه های اجتماعی عامل بی بند و باری در جامعه/ از آرزوی تبدیل شدن به شاخ اینستاگرامی تا گرفتاری در دامی مجازی
کد مطلب: ۶۶۰۳۸
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۴
رشد چشمگیر حضور کودکان و نوجوانان در شبکه های مجازی موجب بروز مشکلات فراوانی شده و آنان را که در آرزوی تبدیل شدن به شاخ اینستاگرامی هستند به طعمه خوبی برای شیاطین مجازی تبدیل می کند.
شبکه های اجتماعی عامل بی بند و باری در جامعه/ از آرزوی تبدیل شدن به شاخ اینستاگرامی تا گرفتاری در دامی مجازی
به گزارش اوشیدا به نقل از عصرهامون، رشدی سریع و لجام گسیخته استفاده از فضای مجازی در جامعه ایران به خصوص در چند سال اخیر موجب شده تا کلید واژه های جدیدی وارد زبان جوانان و نوجوانان شود از سوی دیگر این روزها در هر شهر و دیاری که قدم بگذاریم بی تردید شاهد مشکلات خاص این محیط جدید و ناشناخته فضای مجازی و معضلات ناشی از حضور کودکان، نوجوانان و جوانان ایرانی در شبکه های اجتماعی کنترل نشده خواهیم بود.

از مهمترین مشکلاتی که این محیط نو برای جوانان و نوجوانان ایرانی ایجاد کرده تغییر باورهای فرهنگی و گم شدن در فضای دروغین و خیالی اینترنت است، هر کس قدم به این فضا میگذارد تلاش دارد تا به نوعی خود را از دیگران برتر نشان داده و در رقابتی پوچ به دنبال ارضاء احساسات غیرمنطقی خود می باشد؛ تلاش برای تبدیل شدن به "شاخ مجازی" واژه ای نا ملموس اما مشهور در میان کاربران فضای مجازی در ایران، آری اینجا همه میخواهند زندگیشان را آن طوری که نیست جلوه داده و فخر فروشی کنند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان روانشناسی اجتماعی، همین رشته های دنباله دار دروغ و بیان چیزهای غیرواقعی در فضای مجازی است که موجب شده تا روز به روز جامعه ایران رو به افسردگی رفته و همه به نوعی از زندگی خود ناراضی باشند چرا که در این محیط خاص همواره در حال تماشای دروغ های رنگی و زیبای دیگر کاربران بوده و یا خود در حال دروغ پردازی برای دیگران هستند و همین زندگی دروغین است که شبکه های اجتماعی را تا این اندازه خطرناک کرده است.

از سوی دیگر اینستاگرام باعث شده تا برخی صداهای نامتعارف بلندتر شنیده شوند؛ صدای افرادی که دوست دارند به عنوان «شاخ های اینستاگرام» شناخته شوند و رفتارهای نامتعارفی را به نمایش می‌گذارند، این موضوع تاجایی پیش رفته که حتی در سیستان و بلوچستان نیز شاهد رشد چشمگیر طلاق، بی حجابی و روابط نامتعارف دختر و پسر بوده و حتی گروه های باعنوان مد در شهرستان هایی چون چابهار فعال شده و بی حجابی را تبلیغ کنند.

فضای مجازی محیطی خطرناک برای کودکان و نوجوانان ایرانی
در همین رابطه یک کارشناس ارشد روانشناسی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با تاکید بر اینکه شبکه های اجتماعی عامل بروز مشکلات فراوانی در جامعه می شود، اظهار کرد: امروزه بسیاری از جوانان و نوجوانان کشورمان در شبکه های اجتماعی چون اینستاگرام و تلگرام عضویت داشته و به دور از چشم والدین اطلاعاتی را رد و بدل می کنند که برای آینده روانی آنان بسیار خطرناک است.

وی افزود: حضور دختران و پسران دوازده تا 18ساله در اینستاگرام و مشاهده تصاویر و فیلم هایی از روابط آزادانه دو جنس مخالف، بی بند و باری و پوشش نامناسب، تبلیغ مصرف گرایی و حتی جنسی موجب می شود تا به طور کلی جوانان و نوجوانان امروز ما روز به روز بیشتر شبیه دوستان مجازی خود شوند و از محیط خانه و خانواده دور شوند.

ناصر کرد با تاکید بر اینکه اینستاگرام خطرناک تر از دیگر شبکه های اجتماعی است، بیان کرد: به طور کلی یک عکس و فیلم هزاران برابر بیشتر از متن روی روان فرد اثر میگذارد و با توجه به این حقیقت که همه در این فضا به دنبال نمایش دادن و بزرگ نشان دادن خود هستند و تلاش دارند تا زندگیشان را آنگونه جلوه دهند که نیست و با تصاویر ساختگی همه را فریب دهند کودکان ما به دور از چشم خانواده ها وارد این فضایی پر از دروغ شده و در آن غرق می شوند.

وی ادامه داد: همین کاربرد تصویری موجب شده تا به دلیل باز نبودن شبکه‌های اجتماعی دیگر، اینستاگرام طرفداران زیادی پیدا کند اما متاسفانه تاثیر بد آن بر روی جوانان و نوجوانان ما غیرقابل جبران است.

این کارشناس ارشد روانشناسی با گلایه از عدم توجه مسئولین به مشکلات ناشی از شبکه های اجتماعی، خاطرنشان کرد: مسئولین ما عادت کرده اند که فقط آمار بدهند و از مشکلات گلایه کنند اما هیچ گاه به دنبال ریشه یابی مشکل نبوده و نیستند، همین مشکلات ناشی از شبکه های اجتماعی باعث شده تا امروزه شاهد افزایش خودکشی، طلاق، مشکلات روانی و دیگر معضلات از این دست در سطح کشورمان باشیم اما وقتی باید برای پیشگیری از آن کاری شود هیچ اقدامی نمی شود.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark