داخلی آرشيو گفتگو صفحه اقتصادی
امتیاز مثبت 
۰
 
کارشناس اقتصادی:
مقاوم سازی اقتصاد در بیانیه گام دوم انقلاب ترسیم شده است/افزایش بهره‌وری و تولید داخلی در گروه دانش‌بنیان شدن اقتصاد
کد مطلب: ۷۴۳۸۱
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۱۷
ملیحه رضایی گفت:مقام معظم رهبری، اقدام به تقویت کشور از جمله مقاوم سازی اقتصادی را با عزم جهادی جوانان با امید به انگیزه و معتقد به باور ما میتوانیم تولید و اقتصاد دانش بنیان را یک هدف گذاری از جنس گام دوم انقلاب معرفی کرده است.
مقاوم سازی اقتصاد در بیانیه گام دوم انقلاب ترسیم شده است/افزایش بهره‌وری و تولید داخلی در گروه دانش‌بنیان شدن اقتصاد
ملیحه رضایی کارشناس اقتصادی و عضو قرارگاه جهادی بیانیه گام دوم استان سیستان و بلوچستان در گفتگو با اوشیدا بیان کرد:گام دوم انقلاب فراخوانی است که جهت حضور تمامی اقشار مردم وبطور خاص جوانان انقلابی با عمل جهادی صادر شده است.محتوای غنی این بیانیه از زوایای مختلفی قابل بررسی و ارزیابی است.

وی افزود: در بیانیه گام دوم،از اقتصاد قوی در مقابل اقتصاد ضعیف نام برده شده است. و دلیل تاکید بر تشکیل اقتصاد قوی مستقل، از طرفی ایجاد رفاه برای مردم است و از طرف دیگر ایجاد زمینه برای تمدن‌سازی اسلامی است. اگر اقتصاد ما به گونه‌ای باشد که به خواست و اراده دشمن به‌هم بریزد و بی‌ثبات گردد، در تمدن‌سازی اسلامی موفق نخواهیم شد، همچنین اقتصاد ضعیف موجب نفوذ و در مرحله بعدی دخالت و در نهایت سلطه دشمنان خواهد شد.

رضایی ادامه داد: بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب توسعه شتابان در کشور اتفاق افتاده ویازده برابر شتاب رشد متوسط علم در جهان پیش رفته است بطوری که جایگاه علمی کشور به رتبه شانزدهم درمیان بیش از ۲۰۰ کشور جهان رسیده است امروزه توسعه دانش بنیان جنبه ی فضای پیدا کرده ودر خوشه های خاصی در شهر ها تمرکز می یابد.

ملیحه رضایی با اشاره به اینکه اقتصاد دانش بنیان یکی از هفت محور بیانیه گام دوم انقلاب است تصریح کرد: مقصود از اقتصاد دانش‌بنیان آن است که تمام فعالیت‌های اقتصادی در حوزه تولید، توزیع و مصرف در همه بخش‌های اقتصادی، مبتنی بر جدیدترین دانش آن حوزه شکل گیرد. این امر ممکن است با دو نوع رویکرد صورت گیرد: اول نهادینه شدن دانش در بدنه اقتصادی، دوم ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از نتایج علمی آنها در فرایند اقتصادی. هر دو نوع رویکرد در اقتصاد مقاومتی و این موضوع باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
این کارشناس با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ با محوریت تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین تصریح کرد: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری و توجه به شرایط حاکم اقصادی کشور بر جامعه وکشور راهکارهایی نشان دادند که باید تلاشی داشته باشیم تا بتوانیم در دهه بعدی انقلاب یعنی دهه پنجم این نواقص را برطرف و نقاط قوت را تقویت کنیم. در واقع این بیانیه راهکاری برای آینده با توجه به تجربه گذشته بود. ضرورت دارد تا مسؤلان این مهم را سرلوحه برنامه ریزی های کشور قرار دهند.

عضو شورای هم اندیشی قرارگاه جهادی گام دوم‌ انقلاب استان خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب مبادرت به ترسیم مسیر آینده انقلاب و کشورکرده است واقدام به تقویت کشور از جمله مقاوم سازی اقتصادی با عزم جهادی جوانان با امید به انگیزه و معتقد به باور ما میتوانیم تولید و اقتصاد دانش بنیان را یک هدف گذاری از جنس گام دوم انقلاب معرفی کرده است.

وی گفت: در این بیانیه آمده است که انقلاب موتور پیشران کشور در عرصه ی علم و فناوری وایجاد زیر ساخت های حیاتی واقتصادی وعمرانی شده که تا کنون ثمرات بالنده ی آن روزبه روز فراگیرتر می شود.

رضایی تاکید کرد: اقتصاد ایران برای تثبیت نقش تمدن سازی نوین خود در جهان و احیای همه مزیت‌های نسبی و مطلق اقتصادی خود باید نهضت توسعه اقتصادی دانش محور را به فرایندی پایدار تبدیل کند و نقشه راه علمی برای تحقق آن هم در کنار بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ترسیم شده است.

وی ادامه داد: با توجه به توانمندی شرکت‌های دانش بنیان، هزاران طرح زیر ساختی وضروری کشور در حوزه عمران، حمل و نقل وصنعت، نیرو ومعدن وکشاورزی وآب وغیره ،میلیون ها تحصیل کرده دانشگاهی در سراسر کشور ده ها طرح بزرگ اقتصادی از قبیل سلول های بنیادی، فناوری نانو و...با رتبه های نخستین در کل جهان را داریم.

وی با اشاره به سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: قطعا مشکلاتی را نیز در این مسیر متحمل می شویم و با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در بیانبه گام دوم انقلاب ضرورت دارد برای خروج از مشکلات اقتصادی، هم دانش لازم تولید شود و هم دانش تولید شده به نحو صحیح مورد استفاده قرار گیرد. دانش‌بنیان شدن اقتصاد آثاری همچون افزایش بهره‌وری، تولید داخلی و رشد اقتصادی، کنترل تورم و ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از کم‌فروشی و اثرات جانبی مثبت دانش را دربردارد.

اتتهای پیام/
Share/Save/Bookmark