داخلی آرشيو خبر صفحه حوادث
امتیاز مثبت 
۰
 
اتصال گسل تهران به البرز نگران کننده است/۱۲هزار پلاک ساختمانی تهران روی گسل قرار گرفتند
کد مطلب: ۷۲۸۶۰
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۸
نجار گفت: بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در کرج زندگی می کنند که در صورتی که اگر حادثه ای در گسل تهران رخ دهد این منطقه نیز دچار آسیب خواهد شد، هر روز نگران هستیم و هر بار که به اطلاعات مان در این خصوص افزوده می شود نگرانی هایمان نیز بیشتر می‌شود.
اتصال گسل تهران به البرز نگران کننده است/۱۲هزار پلاک ساختمانی تهران روی گسل قرار گرفتند
به گزارش اوشیدا به نقل از راه دانا؛ اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، امروز در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان البرز، با بیان اینکه گسل شمال تهران به کرج وصل است، گفت: این امر نشان دهنده این مهم است که هر اتفاقی که در این گسل رخ بدهد کرج نیز بی نصیب نخواهد ماند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اضافه کرد: بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در کرج زندگی می‌کنند، در صورتی که اگر حادثه‌ای در گسل تهران رخ دهد این منطقه نیز دچار آسیب خواهد شد، هر روز نگران هستیم و هر بار که به اطلاعات مان در این خصوص افزوده می‌شود نگرانی‌هایمان نیز بیشتر می‌شود.

نجار گفت: این مساله واقعیتی است که با آن مواجه هستیم، این در حالی است که یکی از اشکالات ما این است که به مدیریت بحران آنچنان که باید توجه نمی‌کنیم و این یکی از ایرادهای ما در مدیریت بحران است.

بیمارستان‌ها و آتش نشانی‌ها را بر روی گسل نسازیم

وی ادامه داد: باید نگران باشیم، اما به این فکر نیز باشیم که از همین امروز مراکز مهم از جمله آتش نشانی‌ها و بیمارستان‌ها را بر روی گسل‌ها نسازیم، نظارت‌ها باید از سوی به خصوص مهندسان ما در ساخت و سازها بیشتر شود و به جای اضافه کردن به متراژ ساختمان‌ها در ابتدا به فکر کیفیت و استاندارد سازی آنها باشیم.

نجار با اشاره به تجربه حادثه زلزله سرپل ذهاب استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: در منطقه فولادی سرپل ذهاب  که شکننده ترین منطقه بود، یک ساختمان با توجه به اینکه طبق آیین نامه ۲ هزار و ۸۰۰ ساخته شده بود اما حتی یک شیشه آن نشکسته بود؛ این در حالی است که ساختمان دیگری به دلیل انجام ندادن درست محاسبات سبب شد تا در آن زلزله ۲۳ نفر جان خود را از دست بدهند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در ادامه با بیان اینکه پیشگیری مقدم، تصریح کرد: در حالی که طی روزهای آینده در شمال کشور شاهد کاهش ۲۰ درجه سانتی گرادی دما و برف سنگین خواهیم بود اما در این فصول با وجود تمام هشدارهایی که مبنی بر نرفتن به مسافرت و یا همراه داشتن تجهیزات از سوی دستگاه های مختلف می شود اما باز هم شاهد هستیم که از سوی برخی رعایت نمی شود و زمانی که در کولاک گیر می‌افتند با گوشی هایشان عکس و فیلم می‌گیرند که امدادگری نیست در حالی که امدادگران در حال امدادرسانی هستند.

نجار با بیان اینکه برخی اقدامات کوچک تبعات زیادی دارد، گفت: در حوادثی مانند سیل سال گذشته، بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان حاضربه صرف هزینه شدیم اما برای پیشگیری هزینه چندانی  نمی‌شود.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت که ۱۲هزار پلاک ساختمانی تهران که بیشتر آنها ساختمان‌های بلند هستند بر روی گسل قرار گرفته اند.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark