داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
لایروبی چاه نیمه ها مطالبه ای که بر روی زمین ماند
کد مطلب: ۷۴۲۰۰
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۵
شرایط بوجود آمده در چاه نیمه های سیستان مطالبه گران منطقه را به این وا داشته است تا لایروبی این گودال های طبیعی را برای اولین بار از دولت طلب کنند.
لایروبی چاه نیمه ها مطالبه ای که بر روی زمین ماند
به گزارش اوشیدا؛ چاه نیمه های منطقه سیستان تنها تامین کننده آب شرب منطقه سیستان و بخش هایی از مرکز استان است که در سال جاری به دلیل عدم ورود دشتمال و همچنین دخالت های انسانی در بالادست رودخانه هیرمند بیش از نیمی از آن خشک شده است.

چاه نیمه های گودال های طبیعی هستند که پس از خشک شدن تالاب هامون ذخیرگاه آب شیرین شمال سیستان و بلوچستان شدند تا با ورود آب به این گودال ها بتوانند مدت زیادتری آب را در منطقه نگه دارند.

اما در سال جاری برای اولین بار است که سطح آّب چاه نیمه ها به کمترین حالت خود رسیده و در مدت زمان کوتاهی تنها چاه نیمه یک و سه که هر دو تامین کننده آب شهری و روستایی منطقه سیستان است آب کمی در خود نگه خواهند داشت.

شرایط بوجود آمده در چاه نیمه های سیستان مطالبه گران منطقه را به این وا داشته است تا لایروبی این گودال های طبیعی را برای اولین بار از دولت طلب کنند.

با لایروبی چاه نیمه ها که پس از سال ها اکنون موقعیت مناسبی برای آن بوجود آمده است می توان میزان آب بیشتری برای شمال و مرکز استان ذخیره کرد.

لایروبی چاه نیمه ها یک بار هم در سال ۱۳۹۴ مطرح شد و استاندار وقت سیستان و بلوچستان ۶ سال قبل خبر از الزامی بودن لایروبی چاه نیمه ها داده بود.


لایروبی چاه نیمه ها الزامی است


در همین رابطه غلامرضا ضیایی فرماندار سابق شهرستان زهک در اکانت اینستاگرامی خود می نویسد: لایروبی چاه نیمه ها یکی از مهمترین مسائلی است که در سال های گذشته باید انجام می شد اما به دلیل نبود تجهیزات و امکانات مناسب با تاخیر رو به رو شده است.

وی افزود: بحران خشکسالی این روزها فرصت استثنایی را برای اولین بار بوجود آورده است که باید از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

ضیایی بیان کرد: همه مطالبه گران منطقه باید مسئولان امر را برای انجام این امر مهم پای کار بیاورند چرا که فرصت این چنین دیگر برای منطقه محیا نخواهد شد.

وی تصریح کرد: با لایروبی چاه نیمه ها علاوه بر میزان بیشتر ذخیره آب از تبخیر آن نیز پس از آبگیری می توان جلوگیری کرد.

ضیایی گفت: مهمترین مزیت لایروبی چاه نیمه ها حذف رسوبات سیلاب های سال های قبل است که باعث طعم بد آب نیز در یک برهه زمانی نیز شده بود.


تامین آب منطقه سیستان در حال انجام است


حبیب الله دهمرده نمیانده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در این خصوص به خبرنگار ما گفت: برای تامین آب مورد نیاز منطقه سیستان چهار راه حل پیشنهاد داده ایم که یکی از آنها جلوگیری از تبخیر آب چاه نیمه ها است.

وی افزود: تامین آب های ژرف، انتقال آب از دریای عمان و همچنین رایزنی با کشور افغانستان به جهت رهاسازی حق آبه رود هیرمند از دیگر کارهایی است که برای تامین آب مورد نیاز منطقه سیستان انجام خواهیم داد.

دهمرده خاطرنشان کرد: همچنین انتقال آب از چاه نیمه دو و چهار به چاه نیمه های یک و سه به جهت تامین آب شرب مردم سیستان راه حل موقت در سال جاری خواهد بود.

وی گفت: لایروبی چاه نیمه ها یکی از مهمترین فعالیت هایی است که باید انجام شود چرا که باعث جلوگیری از تبخیر آّب و همچنین ذخیره بیشتر آب در این منطقه خواهد شد.انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark