داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل:
پرندگان مهاجر عامل آنفولانزای مرغی/مردم گوشت مرغ را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند
کد مطلب: ۷۲۹۵۰
تاریخ انتشار:شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۸
هادی میرزایی گفت: با توجه به شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی و وارد کردن مرغ از بیرجند به سیستان توصیه می شود تا مردم فعلا از خریدن مرغ زنده پرهیز کنند.
پرندگان مهاجر عامل آنفولانزای مرغی/مردم گوشت مرغ را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند
هادی میرزایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل در گفت و گو با اوشیدا گفت: بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان یکی از بیماری های خطرناک مشترک میان انسان و پرندگان است.

وی افزود: این بیماری خطرناک از پرندگان مهاجر پدیدار می شود و رفته رفته شیوع گسترده ای بین تمام پرندگان از جمله مرغ های مصرفی انسان می کند.

میرزایی بیان کرد: با توجه به شیوع این بیماری در مرغداری های خراسان جنوبی و همچنین انتقال عامل بیماری زا از یک منطقه به منطقه دیگر ممکن است مرغداری های منطقه سیستان نیز با این بیماری درگیر شوند.

وی تصریح کرد: آنفولانزای مرغی درصد مرگ و میر بالایی در انسان نیز دارد و این توانایی را دارد که خود را با انسان تطبیق دهد و به عنوان یک عامل بالقوه بیماریزا برای انسان ترکیب و موجب پدیدار شدن یک عامل بیماریزا با توانایی ایجاد پاندمی شود.

میرزایی خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع این بیماری در خراسان جنوبی و وارد کردن مرغ از بیرجند به سیستان توصیه می شود تا مردم فعلا از خریدن مرغ زنده پرهیز کنند و گوشت سفید را از فروشگاه های معتبر که مهر دامپزشکی دارند تهیه کنند.

وی گفت: اگر این بیماری در بین مرغداری های سیستان شیوع پیدا کند خسارات جبران ناپذیری به تولیدکنندگان مرغ وارد خواهد کرد.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark