داخلی آرشيو گزارش صفحه استان
امتیاز مثبت 
۵
 
اوشیدا از بحران آب در سیستان گزارش می دهد؛
از وعده استاندار در حل بحران کم آبی در شهرستان نیمروز تا برجا ماندن سایه معضل کم آبی در سیستان
کد مطلب: ۳۹۰۱۰
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۲۳
با آغاز فصل تابستان و همزمانی آن با ماه مبارک رمضان کاهش و افت فشار آب شرایط زندگی را برای شهروندان در برخی از روستاهای سیستان دشوار کرده است.
از وعده استاندار در حل بحران کم آبی در شهرستان نیمروز تا برجا ماندن سایه معضل کم آبی در سیستان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: 16 سال خشکسالی پی در پی به ویژه خشک شدن هامون،انتقال آب از چاه نیمه های سیستان که تنها منبع آبی سیستان بوده است به زاهدان ،عدم پیگیری مدیران استانی و شهرستانی در خصوص انتقال آب از دریای عمان به منطقه باتوجه به اخذ ردیف اعتباری در سال 92،باعث معضلات زیست محیطی فراوانی در سیستان شده به طوری که بسیاری از مردم این منطقه ناگزیر به مهاجرت شده‌اند،با آغاز فصل تابستان و همزمانی آن با ماه مبارک رمضان کاهش و افت فشار آب شرایط زندگی را برای شهروندان در برخی از روستاهای سیستان دشوار کرده است و حاکی از گلایه های شهروندانی است که در برخی از شبانه روز برای چندین ساعات با قطع و افت فشار آب دسته و پنجه نرم می کنند و با شروع فصل وزش طوفانهای 160 روزه و وجود ریزگردها بطور ثابت در هوای سیستان مشکلات بسیاری را برای ساکنان روستاها بوجود آورده است که جهت بررسی بیشتر موضوع کم آبی و افت فشار آب با فرمانداران حوزه سیستان گفتگو هایی در این رابطه انجام شده است.

تا کنون جیره بندی در روستاها نداشتیم
جمشید رخشانی نسب فرماندار شهرستان زهک در خصوص کم آبی و افت فشار آب بخصوص در روستاهای این شهرستان گفت: کاهش رشد آب در شبکه آبرسانی زهک هم وجود دارد که در حال پیگیری برای رفع این معضل هستیم اما بطور کلی حوزه زهک نسبت به دیگر شهرستانهای منطقه سیستان در وضعیت بهتری قرار دارد و قطعی آب در این شهرستان کمتر اتفاق افتاده است.

وی افزود: در روستاها بویژه در بخش جزینک شهرستان زهک مشکل کمبود آب داریم اما جیره بندی آب در این مناطق نداشتیم.


رخشانی نسب با بیان اینکه آب و فاضلاب روستای می تواند با برنامه ای مدون مشکل افت فشار و قطعی آب را کنترل و بطور کلی رفع کند ،افزود: یکی از دلایل افت فشار فرسودگی شبکه های آبرسانی است که با جایگزینی دستگاههای مدرن آبرسانی این مشکلات برطرف و از افت فشار آب جلوگیری و به سرعت آب در اختیار شهروندان قرار بگیرد.

فرماندار زهک گفت: در حال حاضر مشکلات کم آبی در سطح کل کشور وجود دارد و بحران کم آبی تنها مختص حوزه سیستان نیست ،بنابراین دولت وظیفه اش رفع این مشکل و ایجاد رضایتمندی شهروندان است.

وی با بیان اینکه مردم باید بحران آب را درک کنند ،اظهار کرد: شهروندان باصرفه جویی در استفاده از منابع آب می توانند شرایطی را بوجود بیاورند تا آب به سایر نقاطی که در معرض افت فشار آب قرار دارند نیز برسد.

رخشانی نسب همچنین بیان کرد:با توجه به خشکسالی چندین ساله سیستان و رعایت نکردن افغانستان در دادن حق آبه به تالاب هامون ،روند کم آبی و افت فشار با توجه به اینکه بخشی از آب تبخیر می گردد و بخشی هم در خود کشور افغانستان در طول مسیر مورد بهره برداری کشاورزان قرار می گیرد در نتیجه منطقه سیستان بویژه در فصول تابستان با افت فشار آب و کم آبی مواجه می شود.

با رفع مشکل اتصال خط آب شهر ادیمی به زابل ،معضل کم آبی نیمروز حل خواهد شد
محمد حسین دهمرده فرماندار نیمروز نیز با توجه به اینکه اکثر گلایه مندیها از افت فشار و قطعی آب از سوی ساکنان روستاهای این شهرستان مطرح می شود،بیان کرد: با توجه به اینکه شهرستان نیمروز در انتها مسیر آبرسانی قرار گرفته بالطبع با بیشترین مشکلات کم آبی مواجه است .

فرماندار نیمروز گفت: پیگیریهای زیادی صورت گرفته و برای رفع این معضل اتصال خط آب شهر ادیمی به زابل را در هفته جاری در دستور کار قرار داریم و ان شالله معضل کم آبی در این شهرستان کاهش پیدا کند.

دهمرده با بیان اینکه پیگیر رفع کلی مشکل کم آبی در این شهرستان هستیم ،افزود: هماهنگی ها و پیگیریهای با مدیریت آب روستایی استان صورت گرفته است تا مشکل افت فشار آب در این شهرستان حل گردد.

وی تصریح کرد: تا رفع این مشکل در برخی از روستاها از جمله فقیرلشگری،مقصودی وچند روستای دیگر که با افت شدید آب مواجه هستند ،آبرسانی سیار را در دستور کار قرار دادیم .

فرماندار نیمروز خاطرنشان کرد: از مردم می خواهیم که با ما همکاری کنند و در مصرف آب در زمان پرفشاری صرفه جویی نمایند تا آب به نقاط کم برخوردار نیز برسد.
این مقام مسئول یکی از دلایل بوجود آمدن کم آبی را برداشت بی رویه آب از سوی شهروندان دانست و گفت: بسیاری از شهروندان با برداشت بی رویه و استفاده در امورات غیرضروری بربحران کم آبی دامن می زنند که باید استفاده صحیح و بهینه از این نعمت خدادادی کنند تا برای دیگر شهروندان مشکل کم آبی و افت فشار آب بوجود نیایید.

دهمرده تاکید کرد: ان شالله با انتقال و تقویت خط آب به شهر ادیمی مشکل بی آبی دراین شهر برطرف شود چراکه با برطرف شدن معضل بی آبی در ادیمی مشکل بسیاری ازروستاها نیز حل خواهد شد.

کم آبی را باید مدیریت کرد
معصومه پرندوار فرماندار شهرستان هامون نیز در خصوص کم آبی و افت فشار آب در برخی از روستاهای این شهرستان اظهار کرد: در همین خصوص جلسه ای با مدیرکل آب و فاضلاب شهری استان و دو تن از معاونین آبفای روستای در حضور امام جمعه هامون ،ریش سفیدان ،معتمدین و اعضای اداری برگزار کردیم و قرار شد این دوستان بایکدیگر تعامل کنند و مشکل آب مردم را حل کنند .

وی با اشاره به اینکه مشکل کم آبی در کل کشور موج می زند و تنها در شهرستان هامون نیست،افزود: باید همین آب کم را مدیریت کرد تا دست همه مردم برسد.

پرندوار با اشاره به اینکه مردم باید در استفاده از آب به روشی صحیح عمل کنند، بیان داشت: هوا بسیارگرم است ،ماه رمضان ،طوفان و ریزگردها را هم داریم اما ما دوست داریم مشکلات کم آبی را برطرف کنیم و بخشی از این امر با همکاری خود شهروندان در استفاده اصولی از آب محقق خواهد شد.

فرماندار هامون گفت: کل روستاها را شبکه آب و فاضلاب روستایی باید پوشش دهد و علاوه بر شهرهای مثل علی اکبر و محمد آباد ،بقیه شهرهای کوچک را هم آب و فاضلاب روستایی آب می دهد و این مدیریت می خواهد .

وی با بیان اینکه مشکل اساسی قطعی و کم آبی از شکسته شدن خط چاه نیمه به زهک آغاز شده است ،افزود: با شکسته شدن این خط انتقال آب، کل سیستان با مشکل قطعی آب مواجه شدند و تا زمانی که این شبکه دوباره آبگیری شود ممکن است برخی از روستاها چند روز آب نداشته باشند که البته در اینصورت آبرسانی سیار توسط  تانکرها بصورت روزانه صورت خواهد گرفت.

البته شاید معضل کم آبی در شهرستان زابل به اندازه دیگر شهرستانهای حوزه سیستان نباشد اما در بعضی از ساعات روز، برخی از مناطق شهری زابل با مشکل افت فشار آب مواجه بوده و گلایه های بسیاری از سوی شهروندان بویژه در ایام ماه مبارک رمضان و آغاز فصل تابستان به گوش می رسد.

تذکر کتبی نماینده مردم سیستان به وزیر نیرو در خصوص مشکل کم آبی روستاهای سیستان
بحران آب در سیستان به حدی رسیده است که سید باقر حسینی نماینده مردم سیستان طی تذکر کتبی به وزیر نیرو خواستار رسیدگی و رفع این معضل حیاتی ساکنان روستاهای سیستان شد.

وی همچنین بیان کرد: در خصوص توضیح علت ضعف مدیریتی آب و فاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان و لزوم رفع مشکلات غیرقابل تحمل روستاهای منطقه سیستان طی تذکر کتبی به وزیر نیرو این مشکلات که امان مردم روستانشین سیستان را بریده است، مطرح و خواستار پیگیری این مشکلات هستیم.

حسینی اظهار کرد: مشکل کمبود آب و نوع مدیریت آن در منطقه سیستان در شرایط سخت هوا و گرمای طاقت فرسای ۵۰ درجه زندگی را بر همشهریان و خصوصا روستاییان سخت کرده است و در این خصوص و برای حل آن به شکل جدیدی نیاز است توجه شود.

قابل ذکر است، استاندار سیستان و بلوچستان در سفر بهمن ماه سال گذشته خود به منطقه سیستان از رفع و برطرف شدن مشکل کم آبی در شهرستان نیمروز تا قبل از فرارسیدن فصل گرما داده بود.

علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در گفتگو با مهر، با ابراز امیدواری از اختصاص اعتبار هفت میلیاردی به شبکه لوله کشی در این شهرستان بیان کرد: که با اتمام ۳۰ درصد باقی مانده طرح که تنها یک میلیارد اعتبار دیگر نیاز دارد و این هم از سوی استانداری تامین شده، دیگر شاهد دغدغه های مردم این خطه در زمینه کمبود آب یا افت فشار آب شبکه لوله کشی نباشیم.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark