داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
امام جمعه زابل:
امام رضا(ع) نفش چشمگیری در شکل‌گیری تمدن اسلامی داشتند
کد مطلب: ۷۶۲۸۱
تاریخ انتشار:يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۲۲:۴۲
امام‌جمعه زابل گفت: امام‌رضا(ع) در شکل‌گیری و ایجاد تمدن‌سازی اسلامی نقش چشمگیر و بسزایی داشتند.
امام رضا(ع) نفش چشمگیری در شکل‌گیری تمدن اسلامی داشتند
 حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجتبی عزیزی با تبریک دهه کرامت و ولادت باسعادت امام رضا(ع) در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: خصوصیات اخلاقی و زهد و تقوای آن حضرت به‌گونه‌ای بود که حتی دشمنان خویش را نیز شیفته و مجذوب خودکرده بود. با مردم در نهایت ادب تواضع و مهربانی رفتار می‌کرد و هیچ‌گاه خود را از مردم جدا نمی‌نمود.

وی ادامه داد: نقش امام رضا (ع) در تمدن اسلامی، برای شکل‌گیری یک تمدن، بسترهایی باید وجود داشته باشد و حضرت امام رضا (ع) در ادامه نهضت امام صادق (ع) و البته با تفاوت‌هایی، بخش مهمی از بسترهای نرم‌افزاری تمدن اسلامی که در قرن چهار و پنج شاهد آن هستیم را به وجود آورند.

وی افزود: امام رضا (ع) در تمدن‌سازی و مبارزه با ارزش‌های انحرافی نقش بسزایی داشتند دورهٔ امامت امام رضا (ع) را از لحاظ سیاسی می‌توان آغازگر دورهٔ تساهل مواجهه حاکمیت با مخالفان دانست مواجهه با انحراف و الحاد یکی از نمونه‌های سیره امام رضا (ع) است که می‌تواند برای جامعهٔ امروز قابل بهره‌گیری باشد.

وی ادامه داد: یکی از بخش‌های حیات پر برکت امام هشتم (ع) چگونگی مدیریت آن حضرت بر فضای نامناسب حکومت آن زمان که عمدتاً به زمان مأمون عباسی منتهی گردیده، است. باتوجه‌به اینکه امام رضا (ع) در پذیرش ولیعهدی مخیر نبوده و نمی‌توانست این مقام را وسیله رسیدن به اهداف مقدس خویش قرار دهد لذا بایستی برنامه‌ای برای خنثی‌سازی توطئه‌های مأمون در پیش گیرد.

امام‌جمعه زابل تأکید کرد: امروزه به جهت گسترش رسانه‌های جمعی و ضریب نفوذ آنها میان اقشار مختلف جوامع انسانی و تسهیل انتقال، تبادل و تعاملات فرهنگی، فرقه‌ها و گروه‌های انحرافی بسیاری امکان تبلیغ اندیشه‌های خود را یافته‌اند؛ ازاین‌رو بر همهٔ افراد جامعه به‌صورت عام و فرهیختگان به‌صورت خاص لازم است تا با بهره‌گیری از وسایل ارتباطی و فضای مجازی و استفاده از قالب‌های گوناگون و جذاب به‌مواجهه با این انحرافات رفته و به وظیفه اجتماعی خود در خصوص جهاد تبیین عمل کند.

وی تصریح کرد: چرا گرفتاران به امام رضا (ع) متوسل می‌شوند؟ چون ندای وجدان و فطرتشان است که آنها را به سمت آرامش گاه راهنمایی می‌کند. زیارت امام رضا غم دل را می‌برد. زیارت در قله حضور است اگر کسی دست به حرم نمی‌رسد از راه دور زیارت کند. نیاز به درد دل داریم خلوت کنیم و امام رضا که ولی‌نعمت و آقا سرور و آقای ماست و به برکت اوست که عالم به حرکتش ادامه می‌دهد برای ما آرامش‌بخش است و احیای امر اهل‌بیت است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عزیزی خاطرنشان کرد: باتوجه‌به پشت سر گذاشتن ولادت باسعادت حضرت معصومه علیه‌السلام و روز دختر، قابل‌توجه است که دختر ما باید با استفاده از ابزار علم دانش با انحرافات و دشمنی رسانه‌های غربی مبارزه کرده و جایگاه ارزشمند زن و خانواده را از دیدگاه اسلام به مردم جهان معرفی نماید.

وی افزود: اسلام به زن جایگاه رفیع و ارزشمندی داده است؛ اما مخالفان اسلام که خود دارای تاریخی سیاه در خشونت علیه زنان بوده با کمک رسانه‌ها جمعی، اسلام را متهم به نگاه تبعیض‌آمیز نسبت به زنان می‌کنند. درصورتی‌که اسلام به‌عنوان آخرین و کامل‌ترین دین الهی معارفی به بشر عرضه کرده است که اگر به آن عمل شود به‌راحتی انسان را به جایگاه حقیقی خود که کمال آدمی است، می‌رساند.


انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark