داخلی آرشيو خبر صفحه 
امتیاز مثبت 
۰
 
امام جمعه زابل
حق آبه سیستان باید اولویت مسئولین باشد/ مهم بودن تجارت مرزی در سیستان
کد مطلب: ۷۴۳۴۷
تاریخ انتشار:جمعه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۶
حجت الاسلام و المسلمین مجتبی عزیزی گفت:همه موافق مزیت های مختلف برای اقتصاد سیستان هستند اما حق آبه جای خودش محفوظ است و مطالبه آن باید در اولویت مسئولین باشد.
حق آبه سیستان باید اولویت مسئولین باشد/ مهم بودن تجارت مرزی در سیستان
به گزارش اوشیدا ،حجت الاسلام و المسلمین مجتبی عزیزی امام جمعه زابل بیان کرد: همه موافق مزیت های مختلف برای اقتصاد سیستان هستند اما حق آبه جای خودش محفوظ است. گرفتن حق آبه باید اولویت باشد، می خواهد اقتصاد مبتنی بر آب باشد و یا نباشد. گرفتن حق باید اولویت اول ما باشد. این حق آب است و یا هر چه. قبل از اینها معیشت و زندگی مردم است.

وی افزود: بعضی از برادران دلسوز و دغدغه مند و مومن پیشنهاد می دهند که وقتی در نمازجمعه از حق آبه سخن می گویید از این هم سخن بگویید که ما باید به فکر اقتصادی باشیم که اتکای به حق آبه نداشته باشد. نظیر اینکه ما مزیت های اقتصادی متنوعی را در سیستان ایجاد کنیم.


امام جمعه زابل با بیان اینکه مزیت مرز در هر متر مربع آن برای مملکت سرمایه است، ادامه داد: تجارت مرزی فرصت است. مزیت منطقه آزاد تجاری و صنعتی بسیار مهم است البته اگر آسیب های آن درست شناسایی و رفع شود. فردا مردم سیستان کارگر دیگران نشوند کما اینکه در بعضی جاها متاسفانه ممکن است شده باشد. مزیت معدن بسیار مهم است. مزیت صنعت ، صنایع تبدیلی مهم است.

حجت الاسلام و المسلمین مجتبی عزیزی اضافه کرد: مزیت کشاورزی گلخانه ای بسیار مهم است، امروز باید از کشاورزی سنتی کوچ کنیم. اینکه پدران ما غرق آبی گندم را آبیاری می کردند گذشت، امروز روزی است که باید از قطره قطره آب مانند جواهر استفاده کرد.

امام جمعه زابل خطاب به مسئولین گفت: شما آدم مردم هستید و وظیفه دارید که حقابه را مطالبه کنید. به وظیفه تان درست و قوی عمل کنید. بارها گفتیم که این مسلم است که حق آبه حق ما است و ضرورت و حیثیتی است و این حق باید گرفته شود.

حجت الاسلام و المسلمین عزیزی خاطر نشان کرد: ما می دانیم که این از سر حسن همجواری نیست و از سر نگاه عدوانی است. از طرفی می دانیم که رفتار طرف مقابل خلاف تمام موازین بین المللی است. وزارت امور خارجه ما چقدر در مجامع بین المللی در این مسئله ورود کرده است؟ آیا در سازمان ملل شکوائیه ای تنظیم کرده است؟ حال الان می گوییم که گروهی معلوم الحال بر افغانستان حاکم شده است قبلا که دولت بود و آن هم گفت که آب نمی دهم. آیا در مجامع بین المللی پیگیری و شکایت کردید؟ اگر این کار را کردید به مردم گزارش بدهید. الحمدلله رسانه ها هم هستند ظرف کمتر از چند دقیقه می توانید مطالب را منتقل کنید.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark