داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
استاد دانشگاه امام‌حسین(ع) مطرح کرد:
علم در دست دولت‌های استکباری دستاویزی برای قدرت‌طلبی
کد مطلب: ۷۵۵۹۹
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۳۱
استاد دانشگاه امام‌حسین(ع) گفت: متاسفانه علوم‌شناختی در دستان جباران و دول‌های استکباری جهان افتاده و دستاویزی برای قدرت‌طلبی شده است.
علم در دست دولت‌های استکباری دستاویزی برای قدرت‌طلبی
محمد جوانی پیرامون روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه، در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: روز جهانی علم در خدمت توسعه فرصتی برای مؤسسات علمی، دولت‌ها و همچنین دانشمندان فراهم می‌کند تا با نگاهی علمی به حل‌وفصل اختلافات در جهان پرداخته و منظری مشترک برای نگاه به جهان پیدا کنند، نکته مهم این است که باید بدانیم صلح تنها به معنای نبود جنگ میان دولت‌ها نیست و باید دولت‌ها تلاش کنند به‌جای اختلاف بر اشتراک‌ها و کمک به رفاه مردم تمرکز کنند.

جوانی تاکید کرد: امروز جنگی که دارد شکل می‌گیرد روی زمین نیست امروز جنگ، جنگ شناختی است و در قوه شناختی من و شما و در چین و چروک‌های مغز من و شما است که شکل می‌گیرد و می‌خواهند قوه شناختی من و شما را به تسخیر خودشان در بیاورند و همه این‌ها تحت اشراف مدیریت قوه شناختی است که چندین ۱۰ سال است که بر روی آن تحقیق می‌شود و می‌توانند از دو وجه از آن استفاده کنند مثبت یا منفی که باعث ارتقای کارکردهای شناختی می‌شوند.

وی افزود: متاسفانه علوم شناختی در دست جباران و استکباران عالم افتاده است دقیقاً مثل دانش هسته‌ای که که می‌توانست باعث ارتقای کیفیت ما شود اما تبدیل به بمب هسته‌ای و اتمی می‌کنند چندین هزار انسان را به کام مرگ می‌کشاند.

جوانی ادامه داد: دانش شناختی هم متاسفانه جباران و استکبار از جمله آمریکا، انگلیس اسرائیل پیشرو هستند که به واسطه غفلت‌های داخلی رهبری درباره ماهیت علوم شناختی میفرمایند جنایتکاران دنیا که روزی با سلاح نظامی کشورها را تصرف می‌کردند امروزه قطعاً به دنبال علوم شناختی در ذهن‌ها و جوان‌ها هستند لذا امروز یک تیر خلاص می‌زنند بر جوان من و شما که قوه شناختی را تغییر دهند و باعث جهت دهی آینده خودش و جامعه شود.

استاد دانشگاه امام حسین تاکید کرد: علمی که باید در خدمت بشریت باشد متاسفانه کشورهای مستکبر، علم و دانش را ابزاری برای رسیدن به اهداف ضدانسانی خود قرار داده‌اند و از آن سوء استفاده می‌کنند و در انحصار خود قرار دادند.

وی تصریح کرد: علم باید در خدمت صلح و بشریت برای اهداف انسان‌دوستانه باشد، اما برخی کشورها علم را دستاویزی برای قدرت‌طلبی و تحمیل زور بر سایر کشور تعبیر می‌کنند از جمله تحریم های دارویی ایران، جنایات اسرائیل علیه مردم غزه و استفاده از بمب‌های فسفری، بمب‌های هسته ای در کشورهای دیگر خود واقعیتی بر این قدرت طلبی است.

جوانی ادامه داد: امری که نیازمند تغییر روال کنونی و اصلاح روندها برای ایجاد بستری برای استفاده علم در جهت اهداف انسان‌دوستانه است که متاسفانه ابزار علمی در اختیار جنایتکاران قرار دارند و آن‌ها از این مولفه سوء استفاده می‌کنند مطمئنا آن‌هایی که در راستای تولید علم گام برداشتند چنین نیات جنایتکارانه‌ای نداشتند.

وی تصریح کرد: امیدواریم در روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه رویکرد‌ها که در اختیار نهاد‌های بین‌المللی است تغییر پیدا کند هر چند که نهاد‌ها هم کارآمدی خود را از دست داده‌اند و هیچ‌گونه اشرافیتی بر فلسفه وجودی و رسالتشان ندارند.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark