داخلی آرشيو خبر صفحه 
امتیاز مثبت 
۰
 
موج جدید مهاجرت در راه است؛
"بیکاری" حلقه مفقوده جوانان در سیستان و بلوچستان
کد مطلب: ۷۳۰۹۶
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۹
بیکاری دغدغه اصلی جوانان سیستان و بلوچستان است که در برخی از شهرهای این استان باعث مهاجرن خانواده ها نیز شده است.
"بیکاری" حلقه مفقوده جوانان در سیستان و بلوچستان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛یکی از مهمترین مسائلی که باعث ایجاد بیکاری و گسترش فقر در شمال سیستان و بلوچستان شده تصمیمات نادرست دولتی ها در اجرای برخی از پروژه ها در این منطقه بوده است.

مثلا احداث دیوار امنیتی در مرز ایران و افغانستان باعث شد تا علاوه بر خشکسالی ۲۰ ساله معیشت مردم که در تبادل کالا با افغان ها شکل گرفته بود به طور کل از بین برود و مردم یک بار دیگر دست به مهاجرت بزنند.


جوانان از مرز هیچ بهره ای نبرده اند

مرتضی کیانی یکی از شهروندان مرزنشین شمال سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: بسیاری از اهالی شهر قرقری که در گذشته وابسته به مرز بوده اند امروز بار سفر به مناطقی همچون شمال کشور بسته اند.

وی افزود: شهرستان هیرمند به عنوان قطب اقتصادی ایران نتوانسته است مردم خود را به یک درآمد ساده برساند و تنها عده ای از افراد خاص در آن پولدارتر از قبل شده اند.

کیانی بیان کرد: بسیاری از مشکلات حتی با تصمیمات مسئولان دولتی حل خواهد شد، مثلا اگر همین مرز ایران و افغانستان را برای کوله بری بازگشایی کنند مردم دیگر دغدغه معیشت را نخواهند داشت.


اجرای پروژه های مهم سیستان را متحول می کند

محمد سرگزی نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در همین خصوص به خبرنگار ما گفت: ایجاد منطقه آزاد در سیستان امروز به یک ضرورت تبدیل شده است و ما در مجلس پیگیر این مسئله هستیم.

وی افزود: در سیستان پروژه های مهمی وجود دارد که اتما آنها می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار باعث رشد و سربلندی منطقه نیز شود.

سرگزی ادامه داد: تکمیل محور چابهار به میلک یکی از پروژه های مهم است که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار دارد این محور می تواند برای مردم سودآور باشد و منطقه را دچار تحول مناسبی از نظر اقتصادی بکند.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین تامین حق آبه تالاب هامون از سمت افغانستان از دیگر برنامه هایی است که در دستور کار قرار داده ایم.

سرگزی افزود: بازپس گرفتن حق آبه قانونی تالاب هامون باعث احیای شغل های از دست رفته ای همچون کشاورزی و دامداری در منطقه خواهد شد.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark