داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
مدیر آموزش‌وپرورش شهرستان هامون:
معلم مهمترین عامل در نظام تعلیم و تربیت است
کد مطلب: ۷۶۲۸۲
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۲۲:۴۳
مدیر آموزش‌وپرورش شهرستان هامون گفت: معلم الگویی است برای دانش‌آموزان و به عنوان مهمترین عامل در نظام تعلیم و تربیت نقش پر رنگی در تربیت آنان می‌تواند داشته باشد.
معلم مهمترین عامل در نظام تعلیم و تربیت است
حسن یاسینی در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: روز معلم مصادف با سالگرد شهادت استاد مرتضی مطهری است، شهید مطهری استاد حوزه و دانشگاه بود و کتاب‌های زیادی از ایشان در زمینهٔ تعلیم‌وتربیت اسلامی به‌جامانده است که در مراکز دانشگاهی موردتوجه خاصی قرار دارد و تدریس می‌شود. حضرت امام خمینی (ره) دربارهٔ مقام شامخ معلم می‌فرماید: نقش معلم در جامعه نقش انبیاست.

وی خاطرنشان کرد: معلم به‌عنوان مهم‌ترین عامل نظام تعلیم‌وتربیت، از نقش و جایگاه بسزایی برخوردار است؛ او علاوه بر هدایت، حمایت و تقویت، در رشد و پرورش ابعاد وجودی دانش‌آموزان نقش مهمی را ایفا می‌کند در جامعه امروزی معلمان جایگاه مهم و ویژه‌ای دارند؛ زیرا امروزه باید جامعه‌ای باسواد پرورش دهند، شخصی که سواد دارد توانا است و رسالت یک معلم هیچ‌وقت تمامی ندارد و حتی اگر بازنشسته هم باشد باز هم دلسوزی وصف‌ناپذیری برای یاددادن دارد.

وی افزود: حدیثی از امام علی علیه‌السلام نقل شده است که معلم فقط آموزش‌دهنده نیست؛ بلکه الگوی بانفوذ در تعلیم‌وتربیت است. نقش معلم در تمام نظام‌های آموزشی به‌عنوان رکن اصلی تعلیم‌وتربیت است پایه و اساس هر جامعه‌ای وابسته به تعلیم‌وتربیت افراد آن جامعه است.

یاسینی در خصوص رابطهٔ استاد با دانشجو نیز بیان کرد: استادی موفق است که در کارهای خود صبوری را پیشه کند تا صبور نباشد نمی‌تواند به احساسات و افکار دیگران توجه نماید.

طرح الگو معلم خوب باتکیه‌بر سند تحول بنیادین باید به الگوی آموزش‌وپرورش تبدیل شود و بهره‌مندی از الگویی پویا، اثربخش و هوشمند باید مدنظر قرار گیرد.

وی در خصوص خانه دوم بودن دانش‌آموزان بیان کرد: دومین محیط اجتماعی که دانش‌آموز در آن قرار می‌گیرد؛ مدرسه است، معلم خود را الگو قرار می‌دهد و می‌تواند نقش پر رنگی در تربیت دانش‌آموزان داشته باشد و ارتباط مدرسه و والدین نقش بسیار مهمی در تربیت آن‌ها دارد تعامل بین مدرسه و خانواده از طریق دفتر رابط معلم و ارتباط تلفنی با خانواده نقش مؤثری در تربیت و آموزش دانش‌آموزان دارد.

یاسینی تأکید کرد: نوشتن و خواندن را دو نعمت پُر اهمیت برای تداوم زندگی معنادار و جهت‌دار دانست و برقراری ارتباط نوشتاری موجب انتقال تفکر، اندیشه، فرضیه و نظریه‌های زیادی در طول تاریخ گردیده است. گاه هر یک از آنها تحول کوچک یا بزرگی در ژرفای زندگی بشری به وجود آورده است. اگر هنر نوشتن و انتقال آن از نسلی به نسل دیگر نبود، امروز فرهنگ و تمدنی برای زیستن یا تداوم حیات بشری وجود نداشت.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark