داخلی آرشيو گزارش صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
امام‌جمعه شهرستان هامون:
عیدقربان، عید قربانی کردن هواهای نفسانی است
کد مطلب: ۷۶۳۷۲
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۴۵
امام‌جمعه شهرستان هامون گفت: عید سعید قربان نماد ایثار و از خودگذشتگی حضرت ابراهیم و اسماعیل(ع) و عید قربانی کردن هواهای نفسانی است.
عیدقربان، عید قربانی کردن هواهای نفسانی است
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا، حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم گزمه با تبریک عید سعید قربان پس از سفارش به تقوای الهی بیان کرد: در عید سعید قربان ، قربانی کردن واجب و مستحب است .قربانی کردن برای حجاح در ماه ذی الحجه برای کفارات حج و کسی نقض کند واجب است.

وی تصریح کرد: قربانی مستحب همهٔ انسان‌ها در هر منطقهٔ دنیا حضور داشته باشند در روز عید سعید قربان به خاطر خدا قربانی می کنند قربانی کردن ظاهر سر بریدن یک حیوان است اما باطن این عمل نهایت تصمیم در مقابل خداوند متعال عشق و علاقهٔ بنده به مولا است.

امام‌جمعه شهرستان هامون گفت: حضرت ابراهیم یکی از انسان هایی است که در این عمل سر فراز شد دل را به دریا زد و تصمیم امر الهی شد فرزندی که خداوند در پیری به حضرت ابراهیم داده شده بود باید برای خدا قربانی می کرد این تصمیم بسیار مهم بود.

وی ادامه داد: حضرت ابراهیم خدمت فرزندش آمد و گفت: فرزندم من در خواب دیدم تو را قربانی خواهم کرد نظرت چیست جواب شما برای من خیلی مهم است . فرزند ایشان گفتند پدر جان هر آنچه خداوند به شما امر فرموده انجام دهید و فرزند هم تصمیم امر خدا می شود قربانی شدن یعنی تصمیم شدن امر الهی است.

گزمه تأکید کرد: داستان قربانی هابیل و قابیل در قرآن آمده است به تعبیر قرآن کریم یک قوچ و مقداری گندم در راه خدا قربانی کردند به دستور الهی صاعقه ای آمد قربانی هابیل را سوزاند و از قابیل سالم ماند سوختن یعنی قبولی قربانی هابیل بود از برادری که قربانی او قبول نشد به برادرش گفت تو را خواهم کشت.


وی خاطرنشان کرد: خداوند قربانی را از متقین قبول می‌کند ممکن است هر دو برادر یک کاری انجام دهند خداوند از یک بنده قبول و از بنده دیگر قبول نکند چون یک برادر نفر در راه خدا قربانی می‌کند و دیگری خیر ، آن چیزی که لازمه قربانی کردن است تقوای نفس و تقوای الهی است.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark