داخلی آرشيو خبر صفحه ورزشی
امتیاز مثبت 
۰
 
اولین برد 3 امتیازی ایران /پر افتخارترین تیم والیبال جهان مقابل بلند قامتان ایران حرفی برای گفتن نداشت
کد مطلب: ۲۷۹۴۳
تاریخ انتشار:شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۵۰
اوشیدا: دومین دیدار تیم‌های ملی ایران و برزیل از هفته سوم مسابقات لیگ جهانی امروز ساعت 17:30 برگزار شد و تیم ملی کشورمان توانست با نتیجه 3 بر صفر قهرمان 9 دوره رقابت های لیگ جهانی را در خانه خودش شکست دهد.
اولین برد 3 امتیازی ایران /پر افتخارترین تیم والیبال جهان مقابل بلند قامتان ایران حرفی برای گفتن نداشت
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: دومین بازی تیم‌های برزیل و ایتالیا در شرایطی برگزار شد که زرد‌پوشان برزیلی در دیدار نخست به سختی توانستند از سد شاگردان کواچ عبور کنند.

ملی پوشان کشورمان توانستند نتایج ست‌های دوم و سوم را با پوئن‌های (۳۰بر۲۸) و (۲۸بر۲۶) به نفع خود رقم بزنند اما در سه ست دیگر به ترتیب با پوئن‌های‌ (۲۵بر۲۳)،(۲۵بر۲۳) و(۱۵ بر۱۳) مقابل حریف شکست خورده بودند.

در بازی امروز برزیلی‌ها باز هم پيراهن زرد پوشيده بودند و ملی‌پوشان ایران با پیراهن‌های یکدست‌ قرمز مقابل حریف صف آرایی كردند.

شاگردان کواچ در بازی شب گذشته با دفاع روی تور حملات قدرتمند خود نشان دادند که در والیبال حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و اگر در دیدار مقابل ایتالیا‌ باز هم موفق به خلق شگفتی نشدند فقط یک اتفاق بود و بازی به بازی عملکرد بهتری را به دلیل هماهنگ شدن با شرایط مسابقات به نمایش خواهند گذاشت.

از طرفی شاگردان برناردو رزنده‌ پر افتخار ترین تیم در والیبال جهان که سه شکست سنگین را مقابل تیم‌های ایتالیا و لهستان کسب کرده بودند شب گذشته به طور میلی متری‌ جبران مافات کردند اما هنوز به دنبال کسب امتیاز و رساندن به کورس مدعیان هستند زرد پوشان برزیلی با آن جثه و قامت‌های خاص در بازی شب گذشته به خوبی از توپ‌های پاسور خود استفاده کرده و با اسپک‌های طوفانی و قدرتمند خود امتیازآوری کردند.

مهمترین مشکل بازیکنان تیم ایران که در ۳ بازی انجام شده درطول لیگ جهانی بسیار مشهود و بارز بود بالا رفتن خطاهای فردی آنها در پوئن‌های ۲۰ به بالاست.حساسیت‌های مسابقات لیگ جهانی بسیار بالاست اين موضوع بایددرک شود امانه آنقدر که بازیکنان با استرس کار را دنبال کنند و همین امر باعث شود تا پوئن‌هایی راکه به سختی به دست آوردند ، به راحتی ازدست بدهند.

ملی پوشان باید آرامش واجرای بازی دور از احساس را سرلوحه کار خود قراردهند آنها پتانسیل بردبرزیل را در خانه مقابل چشمان هزاران تماشاگر برزیلی را دارند.

** کارنامه تیم ملی والیبال برزیل؛

برزیل یکی از پرافتخار‌ترین تیمهای والیبال جهان است. ۲ مدال طلا و سه مدال نقره در المپیک، کسب سه طلا، یک نقره درمسابقات قهرمانی جهان، ۲ طلا وسه برنز در پیکار های جام جهانی، ۴طلا و ۲نقره درمسابقات جایزه بزرگ جهان؛ ۴طلا ، ۶نقره و ۴ برنز در بازیهای جام قاره‌ای واز همه مهمتر ۹طلا، ۴نقره و ۴ برنز در مسابقات لیگ جهانی از مهمترین افتخارات تیم ملی والیبال برزیل است.


** والیبال برزیل از نگاه فنی؛ دریافت ضعیف ۲۰۱۴

سبک و ساختار والیبال برزیل در تمامی کشورهای جهان به عنوان یک الگوی مدرن استفاده می شود. اجرای تاکتیک ها و برنامه های سرعتی و کم اشتباه یکی از شاخصه های اصلی والیبال این کشور است در اکثر مسابقات در تیم ملی برزیل بازی خوب بلند زنهای تیم نقش قابل توجهی در کسب امتیاز از حریف داشته است. نمایش زیبای والیبال از سوی ملی پوشان این کشور تا حدی است که اگر نتیجه را به حریف واگذار کنند بازهم تماشاگران و حامیان برزیلی از باخت ناراضی نیستند چون شاهد یک نبرد زیبا و جذاب بوده اند.

"برناردو رزنده " سرمربی تیم ملی والیبال برزیل سالهای بسیار زیادی است که هدایت تیم ملی این کشور را بر عهده گرفته است و در طول این مدت توانسته تمامی تفکرات و شیوه اجرای تاکتیکهایش را در ذهن شاگردانش دیکته کند ترکیب این تیم در لیگ جهانی امسال و به طور کلی سالهاست که تغییر چندانی نکرده است و آنها تیمی یک دست و هماهنگ را روانه این دوره از مسابقات لیگ جهانی کرده اند.

** کارنامه تیم ملی والیبال ایران
ایران به عنوان قدرت نو ظهور والیبال قاره کهن بعد از نایب قهرمانی در بازی های آسیایی گوانگ جو، دو مدال طلا در مسابقات قهرمانی آسیا را کسب کرد .ملی پوشان کشورمان دو مدال طلا و یک نقره را در کاپ آسیا کسب کرده اند. آن ها برای نخستین بار در سال ۲۰۱۳ به لیگ جهانی راه یافتند و رده نهم جهان را به خود اختصاص دادند. در مسابقات جام جهانی و قهرمانی قاره های جهان توانستند تیم های بزرگ والیبال جهان مثل لهستان ،‌صربستان، ایتالیا و امریکا را شکست دهند.

**والیبال ایران از نگاه فنی؛ مشکل دفاع کناری که حل شد

تیم ایران مهره قدرتمند و باهوشی چون "سعید معروف" را در اختیار دارد وی می‌تواند در این بازی هم مثل شب گذشته با پاس‌های بی‌نقص و بلند خود از اسپکرها و سرعتی زن های تیم ملی به خوبی استفاده کرده و از این طریق مشکل دریافت اول را بپوشاند. به طور حتم آبشارهای بدون نقص "شهرام محمودی" امشب هم باعث خواهد شد تا دیوار دفاعی برزیلی ها فرو بریزد. همچنین محمد موسوی یکی از محکم ترین مدافعان روی تور جهان می تواند در بازی دوم مقابل برزیل نقش موثری در تیم ایران ایفا کند. خوشبختانه در این دیدار مشکل دفاع کناری تیم ایران تا حد قابل توجهی حل شد و به طور حتم امشب وضعیتمان در این بخش به مراتب بهتر از بازی اول مقابل برزیل خواهد بود.

**بازی خوب خواسته اکثریت جامعه والیبالی ها

به طور قطع کواچ هم متوجه مشکل تیم ایران در دریافت شده که در آخرین جلسه تمرین در برزیل به طور خصوصی با "علیزاده" لیبروی تیم تمرین کرده است.

بازهم ما در آستانه باز دوم ایران و برزیل خطاب به ملی پوشا کشورمان می گوییم که فقط در فکر اجرای یک بازی خوب و دور از استرس باشند به طور قطع در چنین شرایطی نتیجه هم به دست خواهد آمد.

**ترکیب ایران

تیم ملی والیبال کشورمان امروز با ترکیب: معروف - موسوی - محمودی - قائمی - تشکری - میرزاجانپور و علیزاده به میدان خواهد رفت.

بازی ساعت ۱۷:۳۰ آغاز شد.

**باخت شیرین نماینده کشور قهوه در ست اول

تیم ملی والیبال کشورمان در دومین دیدار خود از هفته سوم رقابتهای لیگ جهانی ۲۰۱۴ امروز به مصاف تیم برزیل رفت و نتیجه ست اول را با پوئن ۲۵بر۱۸ به نفع خود به پایان رساند.ارنج اصلی تیم ملی والیبال کشورمان در ست نخست این دیدار را آرمین تشکری، سعید معروف، محمد موسوی عراقی، شهرام محمودی، فرهاد قائمی، مجتبی میرزاجانپور و عبدالرضا علیزاده تشکیل داد. تغییری که در تیم والیبال ایران در این ست رخ داده این است که میرزاجانپور به جای "میلاد عبادی پور" در ترکیب قرار دارد.

قضاوت اول این دیدار برعهده داور ترکیه ای و داور دوم از اسلواکی است.
این دیدار در حالی در برزیل آغاز شد که زردپوشان میزبان نخستین بازی خود را با نتیجه ۳ بر۲ به نفع خود به پایان رساندند. این نتیجه باعث شد تا شاگردان "کواچ" با انگیزه بالاتری در برابر حریف خود صف آرایی کنند.

در ست اول این بازی حساس و مهم ملی پوشان کشورمان که به قول "سعید معروف" به تجربه برزیلی ها نتیجه بازی قبل را واگذار کرده بودن امروز با شروع طوفانی خود به حریف نشان دادند که می توانند آنها را شکست دهند.

سانتوز که روز گذشته بهترین بازیکن برزیلیها لقب گرفت امروز هم در ترکیب اصلی قهرمان آمریکای جنوبی است. بازی با سرویس برزیلی ها آغاز شد اما اولین امتیاز با اسپک "شهرام محمودی" برای تیم ایران به دست آورد وقتی دومین امتیاز هم برای تیم ایران رقم خورد ملی پوشان کشورمان با روحیه بالاتری کار را دنبال کردند. آرمین تشکری سرویس خود را به خوبی زد ولی به دلیل برخورد توپ به سردفاع بازیکنان تیم ایران امتیاز۳ برای برزیلی ها رقم خورد. بازی خوب ملی پوشان حاکی از آن است که تیم ما به انسجام تیمی مطلوب دست پیدا کرده است.

"میرزاجانپور" که در بازی روز گذشته هم عملکرد خوبی داشت امروز هم توانست به خوبی در دفاع کناری نقش آفرینی کند. تک دفاع "سعید معروف" یک امتیاز دیگر برای تیم ایران به همراه داشت. وقت استراحت فنی نخست این ست با نتیجه ۸ بر۵ به نفع ملی پوشان کشورمان رقم خورد.

برای نخستین بار است که رزنده از پسر خود در ترکیب شروع کننده استفاده نکرده است و به جای وی از "رافائل" در ترکیب استفاده کرده است." لوکارلی" یکی از بازیکنان خوب برزیل در این دیدار هم عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشت. آرامش و تمرکز ملی پوشان در این ست حاکی از آن وبد که آنها به خوبی با شرایط مسابقات هماهنگ شده اند.

"ویستو نوس" بازیکن بلند قامت برزیلی با دفاع وری تور خوب خود امتیاز ۸ را برای تیمش به همراه داشت وی باز هم مانع از به امتیاز رسیدن آبشار "محمودی" شد و برزیلیها امتیاز برابر ۹ را کسب کردند.

۲ تیم در این دیدار به خوبی سعی کردند اشتباهات خود را به حداقل رسانده و امتیازات را افزایش دهند. برزیلیها با روی آوردن به کارهای سرعتی امتیاز ۱۱ را کسب کردند. ملی پوشان کشورمان از ابتدای بازی اجازه ندادند که حریف در کسب امتیاز از آنها پیشی بگیرد و هوشمندانه کار را دنبال می کردند. دریافت خوب "فرهاد قائمی" مانع از به ثمر رسیدن ضربات سرویس زرد پوشان می شود.


وقت استراحت فنی دوم این ست با نتیجه ۱۶ بر ۱۳ به نفع تیم ایران ثبت شد.

در این ست تیم ایران در توپ گیری و استفاده از توپ برگشتی عملکرد موفقی داشت ملی پوشان کشورمان با بازی خوب خود نشان دادند که به یک خود باوری خوبی دست پیدا کرده اند.

سرویس "محمد موسوی" پس از برخورد با تور امتیاز ۱۴ را برای تیم برزیل به همراه داشت. پاس خوب "معروف" برای "فرهاد قائمی" امتیاز ۱۷ به نام ایران ثبت کرد."لوکارلی" که نتوانست مقابل اسپک شهرام محمودی توپ را کنترل کند امتیاز تیم ایران به عدد ۱۸ رساند.

امتیاز ۱۹ با پاس علیزاده به "محمودی" به دست آمد این نتیجه "رزنده" را وادار کرد تا وقت استراحت بگیرد. با توجه به این که پاس های رافائل بیشتر قدرتی است باعث شده تا بازیکنان ایران که به خوبی با عملکرد بلند زن های برزیلی آشنا هستند آنها را مهار کنند.
خروج توپ "ویستو نوس" از زمین امتیاز ۲۱ را برای تیم ایران همراه داشت و اختلاف امتیاز را به عدد ۴ رساند. محمد موسوی" امتیاز ۲۲ را به دست آورد و مربی عصبانی زرد پوشان را مجبور به گرفتن وقت اضافه کرد. در این دیدار ملی پوشان کشورمان به خوبی "ویستو نوس" را مهار کردند.آرمین تشکری به طور مستقیم امتیاز ۲۴ را از سرویس برای تیم ایران به دست آورد. برخورد "مارسلو سیلوا" با میله های تور باعث توقف بازی برای دقایقی شد وی از ناحیه مچ پا دچار مشکل شد.

ست اول با حساب ۲۵ بر ۱۸ به سود ایران تمام شد.

**دومین امتیاز برای ایران با برد ست دوم مقابل برزیل در لیگ جهانی

تیم ایران ست دوم را با نتیجه ۲۵ بر ۲۱به نفع خود به پایان رساند و یک گام تا کسب ۳ امتیاز کامل بازی فاصله داشت.

ست دوم این دیدار در حال آغاز شد که ملی پوشان کشورمان پس از گرفتن نتیجه ست نخست با اختلاف فنی بالا (۷) امتیاز با روحیه بالا وارد زمین شدند. در پایان ست ال شهرام محمودی با کسب ۶ پوئن امتیازآورترین بازیکن تیم ایران بود.

در ترکیب تیم ایران تغییر ایجاد نشده بود و در ترکیب تیم حریف "مورالیو آندرس" به جای"سیلوا" وارد زمین شد. دریافت نه چندان خوب قائمی اسپک "شهرام محمودی" را به امتیاز دوم برای تیم ایران را به ارمغان آورد. سرویس "سیلوا" به خارج از زمین رفت و امتیاز ۵ را برای تیم ایران به دست آورد. بازکنان با تجربه برزیلی تا اینجای کار مقابل ملی پوشان کشورمان حرفی برای گفتن نداشتند.آنها مانند ست اول هنوز نتوانسته امتیاز برتر را نسبت به ایران کسب کند. تک دفاع "محمد موسوی" مقابل "ساتکم" بازیکن بلند قامت برزیلی امتیاز ایران را به عدد ۷ رساند. وقت استراحت فنی اول با نتیجه ۸ بر۶ به نفع ایران رقم خورد.

بازیکنان ایران در این بازی به خوبی از سیستم های دفاعی مختلف مقابل بازیکنان با تجربه برزیل استفاده کردند و به آنها اجازه استفاده از ضربات پایپ را نداد. زرد پوشان میزبان مقابل جاخالی "فرهاد قائمی" جا مانده و امتیاز ۹ را به نام ایران ثبت کرد. "مورالیو آندرس" با بهره گیری از تجربه خود امتیاز ۸ را به برزیل داد.

"لوکارلی" توانست با بهره گیری از توپ های بلند امتیاز برابر ۹ را کسب کرد. امروز دریافت های خوب بازیکنان تیم ایران به خوبی به دست "سعید معروف" کاپیتان تیم ملی رسید و وی توانست بازیکنان برای اجرای تاکتیک های مورد نظر به خوبی تغذیه کند.


تلاش برزیلیها در این ست بی ثمر نبود و امتیازات به طور پایاپای دنبال شد و آنها نمی خواستند اجازه دهند که باز هم اختلاف امتیازشان با تیم ایران افزایش پیدا کند اما پس از دقایقی که امتیازات به طور مساوی دنبال می شد بازهم ۲ امتیاز اختلاف میان ۲ تیم به وجود امد. دفاع ۳ نفره محمودی، موسوی و میرزاجانپور امتیاز ۱۴ را برای تیم ایران به همراه داشت.

ملی پوشان کشورمان امروز در توپ گیری به خوبی عمل کرد و با بازی خوب خود حریف را مجبور به اشتباه کرده و از این اشتباه نهایت استفاده را کرد. سرویس پرشی موجی "آرمین تشکری" این بار هم به طور مستقیم به امتیاز تبدیل شد.

قوت استراحت فنی دوم این ست با نتیجه ۱۶ بر ۱۲ به نفع تیم ایران رقم خورد.

برناردو رزنده" مربی متعصب برزیلی در این دیدار شاگردانش را با عصبانیت هدایت می کرد نوع رفتار وی حاکی از آن بود که عملکرد شاگرداانش رضایت چندانی ندارد. وی پس از پایان وقت استارحت فنی دست به ۲ تعویضه زد و از "برنو رزنده" به عنوان پاسور استفاده کرد این تعویض حاکی از آن بود که می خواهد شاگردانش تاکتیکهای سرعتی را پیش روی خود قرار دهند.

خطای ۲ ضرب برزیلی ها امتیاز ۱۸ رابا اختلاف ۴ امتیاز از حریف برای تیم ایران به همراه داشت. سرویس پرشی موجی"آندرس" به خارج از زمین رفته و امتیاز ۱۹ به نام ایران رقم خورد.

کواچ در این دقایق بازی برای تقویت سیستم دفاعی تیم ایران از "مهدی مهدوی" در ترکیب استفاده کرد. "لیپی " که از سرویس زنان خوب برزیلی محسوب می شود به زمین آمد ولی نتوانست در این لحظات سخت سرویس خوبی بزند و امتیاز ایران به عدد ۲۰ رسید.

"رزنده" سرمربی تیم برزیل که با این تیم کلکسیونی از افتخارات را به دست آورده بود به نوعی بازی را با تحیر از کار بازیکنان تیم ایران دنبال می کرد."شهرا محمودی" امتیاز ۲۱ را برای ایران کسب کرد.برتری ۳ امتیازی از سوی بازیکنان ایران دنبال می شد آنها نمی خواستند با کاهش اختلاف امتیازات برای برد ست اذیت شوند. امتیاز ۲۳ برای ایران از سرویس "تشکری" به طور مستقیم به دست آمد. سرویس های خوب این بازیکن شیرازه تیم برزیل را بهم ریخت.
اولین وقت استراحت فنی را کواچ در پوئن ۲۴ بر ۲۰ گرفت و با صحبت کردن با شاگردانش نکات فنی را به آنها گوشزد کرد.

ست دوم بازی با حساب ۲۵ بر ۲۱ به سود ایران تمام شد.

**قهوه تلخ برزیل به کام والیبالی ها شیرین شد/اولین برد ۳ امتیازی ایران

ست سوم این بازی با نتیجه ۲۵ بر ۲۲به نفع تیم ایران رقم خورد.

تیم ایران با همان ترکیب نخست بازی ست سوم را شروع کردند اما ترکیب برزی به جز موریلیو اندرس، واردیسی سوزا هم به زمین آمده است.

اولین امتیاز را برخلاف ۲ ست قبلی تیم برزیل گرفت آنها برای نخستین بار در این دیدار۱ امتیاز از ایران پیش افتاند اما فرهاد قائمی با دفاع خوب خود اجازه افزایش این اختلاف امتیاز را به آنها نمی دهد.


"شهرام محموی" با ضربه عالی خود امتیاز برابر ۲ را برای تیم ایران به دست آورد. مجتبی میرزاجانپور امتیاز برتر ۳ را کسب کرد اما برخورد سرویس "قائمی" با تور ۲ تیم را در امتیاز به تساوی رساند.

همان طور که پیش از بازی گفته بودیم اگر امروز ملی پوشان کشورمان به خوبی مقابل برزیلی ها آرامش خود را حفظ کنند شگفتی ساز خواهند شد خوشبختانه این اتفاق هم افتاد و آنها با تمرکز بالا تاکتیکهای ارائه شده از سوی سرمربی را در طول دیدار به مرحله اجرا درآوردند و برزیلیها را به زحمت انداختند. کار سرعتی "برنو رزنده" باعث می شود تا برزیلیها امتیاز ۷ را به دست آورند. اولین وقت استراحت فنی اول این ست با نتیجه ۸ بر ۶ به نفع تیم میزبان رقم خورد.

در این ست درصد اشتباه تیم ایران بالا رفت و این مسال باعث شد تا برزیلی های باتجربه از این مساله به بهترین نحو استفاده کنند. در بازی امروز"عبدالرضا علیزاده" مانند بازی روز گذشته در دریافت عملکرد قابل قبولی داشت. توپ "فرهاد قائمی" امتیاز ۹ را برای ایران به همراه داشت.

زردپوشان میزبان در این ست به خود آمده و نمی خواستند در خانه خود ۳ امتیاز کامل را به تیم ایران بدهند پس با نهایت توان و قدرت خود بازی کردند و اجازه ندادند بازیکنان تیم ایران اختلاف ۲ امتیازی را از بین ببرند. "شهرام محمودی" توانست به خوبی از پاس "معروف" استفاده کند و امتیاز ۱۰ را برای تیم ایران به همراه داشت. اثابت توپ برزیلیها با تور پوئن ۱۲ برای ما به همراه داشت. خروج توپ "لوکارلی" از زمین امتیاز ۱۳ را به ایران داد.

"محمد موسوی" پاس سرعتی "معروف" را به خوبی به امتیاز ۱۴ تبدیل کرد. رزنده سرمربی تیم برزیل با تعویض های مکرر خود سعی داشت شاگردانش را به بازی برگرداند.

وقت استراحت فنی دوم این ست با امتیاز ۱۶ بر۱۵ به نفع ایران رقم خورد. آرامش از دست رفته تیم در این ست پس از وقت استراحت فنی اول باز هم به تیم ایران بازگشت و بازیکنان بازهم با دریافتهای خوب خود توپ را به دست "سعید معروف" رساندند.

بلند قامتان ایران نمی خواستند به این راحتی ست را به حریف بدهند. امتیاز ۱۸ با سرویس مستقیم "سعید معروف" به دست آمد.

بازی جذاب و خوب تیم ها در این دیدار باعث شد تا تماشاگران حاضر در سالن به خوبی از یک والیبال حرفه ای و سطح بالا لذت ببرند. "معروف" به عنوان کاپیتان تیم ملی ایران بازیکنان را به آرامش و تمرکز دعوت کرد.

استرس بازیکنان برزیلی در طول ست مشهود بود آنها می خواستند با برد ست از بحران باخت خارج شوند اما اسپک "میرزاجانپور" امتیاز ۲۱ را برای تیم ایران به همراه داشت.

ضربه "سوزا" به خارج از زمین رفت و امتیاز ۲۲ را برای تیم ایران به همراه داشت به نظر می آید که رزنده تنها کسی است که زیر فشار پوئنهای ایران قرار گرفته است و نمی تواند در این لحظات سخت کاری از پیش ببرد چون هیچ یک از تعویض هایش هم جواب نداد. میلاد عبادی پور و سامان فائزی در دقایق پایانی بازی به زمین آمدند.
ایران با این برد نشان داد که می تواند به خوبی شکستهای گذشته را جبران کند.

ست آخر بازی با نتیجه ۲۵ بر ۲۲ به سود ایران تمام شد تا تیم ملی کشورمان پر افتخارترین تیم والیبال جهان را در خانه خودش با نتیجه ۳ بر صفر شکست دهد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : باشگاه خبرنگاران
    عکاس :