داخلی آرشيو خبر صفحه سیاسی
امتیاز مثبت 
۰
 
به ادبیات ابر و باد برجامی خاتمه دهید
کد مطلب: ۶۵۹۷۹
تاریخ انتشار:شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۱
حرف‌های عجیب و غریب آقای روحانی، تعجب مردم و ناظران سیاسی را موجب شده است.
به ادبیات ابر و باد برجامی خاتمه دهید
رئیس‌جمهور ۱۷ دی ماه در جمع مدیران جهاد کشاورزی بیان کرد: «هرچه درخت و مرتع بیشتر باشد ابر بیشتر می‌بارد، وقتی شما آنجا را خشک می‌کنید ابر از آنجا رد می‌شود، ابر به پایینش نگاه می‌کند و می‌بیند خبری نیست و کویر است.»

این مسئله بازتاب طنزی از سوی افکار عمومی داشت و برخی با هشتگ ابرتدبیر با آن شوخی کردند. رئیس جمهور بخصوص درباره برجام نیز از این مصداق‌ها استفاده کرده بود.

در آبان ماه سال ۱۳۹۵ آقای روحانی سفری به شهر اراک داشت و در میان مردم استان مرکزی در دفاع از برجام گفت: «ما غاصب را از باغ خود بیرون کردیم و درب باغ به روی مردم باز شده است ولی امروز عده‌ای کودک به درب باغ آمده و می‌گویند، سیب و گلابی کجاست که می‌خواهیم میل کنیم؟ امروز این باغ که نهال‌های آن تازه غرس شده آماده باروری است، اما برای به ثمر نشستن صبر لازم است.


بازتاب سخنان روحانی تا جایی است که امروز هم بسیاری برای نتایج و مواهب برجام از مصداق سیب و گلابی‌های برجام استفاده می‌کنند.

حسن روحانی برای اینکه برجام را یک برنامه و توافق کارگشا در میان افکار عمومی معرفی کند تمثیل‌های دیگری بکار برد.

همچنین حسن روحانی در قصه‌پردازی دیگری در مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای، مورخ یکشنبه ۲۰ فروردین ماه سال جاری گفت: «برجام یک ابر است. این ابر برای اینکه بخواهد ببارد و سرزمین ما را پرآب کند، این جنگل‌ها، سروها و مراتع است که این ابر را وادار به باران می‌کنند. اگر پایین سبزه، گل و درخت نباشد، ابر نخواهدبارید. بارش این ابر با این گل‌ها بود.»

همچنین روحانی در حالی برجام را ابر و باران توصیف کرد که در اسفند ماه سال ۹۴ درباره برجام گفت: «برجام یک، مانند آفتاب تابان بود و اگر کسی چشمانش را می‌بندد و می‌گوید شب است، باید چشمانش را باز کند تا آفتاب را ببیند.»

این روند در زمان ثبت نام کاندیداتوری انتخابات دوازدهم هم ادامه یافت و روحانی در حکایت‌پردازی تازه گفت: «هووهایی که بارها به قصد کشتن نوزاد برجام تصمیم گرفته بودند نمی‌توانند سرپرست خوبی برای این فرزند باشند.»

عاقبت همه این سخنان درباره برجام مشخص شد اما به نظر می‌رسد که مردم از آقای روحانی به عنوان رئیس‌جمهور چیز دیگری انتظار دارند. شاید اینگونه سخنان رئیس‌جمهور را بتوان در حوزه حرف‌درمانی و ایجاد نگرش مثبت از دولت در میان افکار عمومی جای داد، موضوع طبیعی که هر دولتی سعی می‌کند حمایت و رضایت افکار عمومی را جلب کند اما به نظر می‌رسد که پس از ۵ سالی که از ریاست جمهوری روحانی می‌گذرد دیگر جامعه‌پذیرای چنین سخنانی نیست.
منبع: کیهان
Share/Save/Bookmark