داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
پیروزی‌های جبهه مقاومت؛ تداوم خط فکری فتح خرمشهر/ اقتصاد خودکفا و خرمشهری که باید فتح شود
کد مطلب: ۷۳۷۰۹
تاریخ انتشار:سه شنبه ۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۹
جانشین شهید سردار حاج قاسم سلیمانی در عملیات بیت المقدس گفت: این خرمشهر و این پیروزی ها بود که ما را در بین جهان اسلام به جایی رساند که از دل جنگ و دفاع مقدس سردار بزرگ دلها سردار سلیمانی آن خدمات عظیم و بزرگ را به جهان اسلام انجام داد.
پیروزی‌های جبهه مقاومت؛ تداوم خط فکری فتح خرمشهر/ اقتصاد خودکفا و خرمشهری که باید فتح شود

به گزارش اوشیدا به نقل از  راه آرمان؛ سردار رحیمی جانشین شهید سردار حاج قاسم سلیمانی در عملیات بیت المقدس در میزگرد تخصصی که به مناسبت هفته مقاومت و پیروزی برگزار شد اظهار کرد: این خرمشهر و این پیروزی ها بود که ما را در بین جهان اسلام به جایی رساند که از دل جنگ و دفاع مقدس سردار بزرگ دلها سردار سلیمانی آن خدمات عظیم و بزرگ را به جهان اسلام انجام داد و امروز  در جامعه مقاومت اثرات آن را می بینیم که نشأت گرفته از همان پایداری و مقاومت در خرمشهر بود.

 

درخشش تیپ ثارالله با فرماندهی حاج قاسم در فتح خرمشهر 

وی گفت: همانطور که سردار حاج قاسم سلیمانی بارها می گفت؛ من هر چه دارم از دفاع مقدس است و تجربه دفاع مقدس و جنگ باعث شد که در آن زمان لشکر 41 ثارالله با عنوان تیپ ثارالله ایفای نقش کند و در پیروزی و فتح خرمشهر حماسه ساز بود و این پیروزی با فرماندهی بی بدیل سردار سلیمانی و سایر فرماندهانی که در کنار سردار بودند از جمله شهید عرب نژاد، شهید غلامی و سایر شهدا این ها همه کسانی بودند که حماسه آفریدند و ایفای نقش کردند.

جانشین شهید سردار حاج قاسم سلیمانی در عملیات بیت المقدس  ادامه داد: تیپ ثارالله از زمانی پا به عرصه وجود گذاشت تحت فرماندهی شهید سردار سلیمانی توانست در عملیات های متفاوت شرکت و به پیروزی های پی درپی دست یابد.

سردار رحیمی عنوان کرد: شهید سردار سلیمانی بعد از جنگ با فرماندهی در قرارگاه قدس  در جنوب شرق کشور  ماموریت خطیر سرکوب اشرار را به عهده داشت و پس از آن به دستور مقام معظم رهبری فرماندهی سپاه قدس را به عهده گرفت، بالاخره اینکه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی هر کجا فرماندهی را به عهده می گرفت با نام قدس بود و تنها آرزویش رسیدن به قدس و آزادی آن بود و سرانجام نام او در رده سیدالشهدای مقاومت ثبت شد و این افتخاری است که نصیب هر شخصی نخواهد شد.

وی تصریح کرد: سردار سلیمانی با فرماندهی و تدابیر نظامی و روحیه الهی و ولایت پذیری حتی توانست در کنار رزمندگان مقاومت لبنان در جنگ 33 روزه به پیروزی نائل شوند و یا در غزه، فلسطین، یمن، سوریه و عراق که در این کشورها همگی به طور واضح و روشن حضور سردار سلیمانی سبب پیروزی می شد.

جوانان دیروز با توکل بر خدا فاتح خرمشهر شدند و امروز با توکل بر خدا مدافع حرم می شوند

جانشین شهید سردار حاج قاسم سلیمانی در عملیات بیت المقدس اذعان کرد: در زمان فتح خرمشهر جوانان و نخبه گان زیادی بودند که با درایت و همدلی و توکل بر خدا توانستند با دست خالی اما با سختی در مقابل هزاران نفر از دشمنان بعثی ایستادگی کنند و  شهری را از دست دشمن آزاد کند و امروز نیز چنین جوانانی وجود دارند که امروز با شرکت در جنگ سوریه، لبنان و عراق به عنوان مدافع حرم شرکت می کنند و جوانمردانه می جنگند تا دشمن نتواند وارد مرز کشور شود.

سردار رحیمی عنوان کرد: در زمان فتح خرمشهر جوانان نخبه ای همچون شهید حمید عرب نژاد حضور داشتند که وسایل و تجهیزات به غنیمت گرفته شده آن را بازسازی و مجددا  بر علیه خود دشمن استفاده می کردند.

وی افزود: امروز نیز جوانان  و دانشمندان نخبه ای داریم که در همه عرصه های سیاسی، فرهنگی و بویژه اقتصادی و انرژی مشغول به فعالیت هستند و سبب شده اند تا کشور را در برخی از حوزه ها خودکفا کنند.

توجه به اقتصاد و معیشت مردم، خرمشهری دیگر است

جانشین شهید سردار حاج قاسم سلیمانی در عملیات بیت المقدس اذعان کرد: بارها و بارها حضرت آقا در حوزه اقتصاد و معیشت مردم تاکید بسیار کرده اند و از مسئولان خواسته اند که در این زمینه بیشتر فعالیت داشته باشند که این امر مهم می تواند خرمشهری دیگر باشد که برای رسیدن به اقتصادی خودکفا به تولید داخل توجه بیشتری داشته باشیم.

 

 

واگذاری ماموریت سخت به فرمانده تیپ 41 ثارالله در عملیات بیت المقدس

عباس ایرانمنش معاون فرماندهی خط عملیات بیت المقدس  نیز در این نشت بیان کرد: در عملیات بیت المقدس، حاج قاسم فرمانده تیپ ۴۱ ثارالله و به عنوان یکی از تیپ های قرارگاه قدس بود و ماموریت سختی به وی واگذار شد که با عمده قوای دشمن درگیر شود و نیروهای دیگر با عبور از کارون بتوانند خود را به جاده اهواز خرمشهر برسانند.

وی ادامه داد: بعد از عقب نشینی دشمن به پشت مرزها، یکی از نقاط مرز که دشمن اصرار داشت اجازه چسبیدن به مرز را ندهد، منطقه کوشک یعنی محل عملیات تیپ ۴۱ ثارالله بود و از جبهه مقابل، فشار زیادی از لشکر ۵ عراق به حاج قاسم و بچه های تیپ کرمان وارد شد.

ایرانمنش عنوان کرد: در ابتدای وقوع جنگ تحمیلی صدام علیه ایران، وجود اختلاف و تفرقه از عرصه تصمیم‌سازی تا مراحل اجرایی در مسائل سیاسی، دفاعی و نظامی منجر به بروز نابسامانی و بی‌ثباتی در داخل کشور و عدم تحرک بازدارنده و پشیمان کننده در میادین نبرد شده بود.

معاون فرماندهی خط عملیات بیت المقدس  تصریح کرد: چنین وضعیتی به‌طور نسبی تا پایان سال اول جنگ ادامه داشت و مقاومت‌های مردمی و نیروهای مسلح سد پیشروی و توقف دشمن را به دست آوردند. اما بعد از پس از عزل و فرار بنی‌صدر که با اتخاذ سیاست‌های ستیزه‌گرایانه، ناهماهنگ و مقابله جویانه‌اش، منجر به بروز تشتت و شکاف در اداره امور کشور شده بود و به‌طور مشخص بر مقاومت مردم و نیروهای مسلح در جبهه‌های جنگ تأثیر منفی گذاشته بود. با ایجاد هماهنگی بین ارتش و سپاه، طراحی و اجرای نبردهای مشترک نیروهای مسلح، شکل جدیدی از تلاش‌ها در جبهه‌های جنگ با انجام عملیات‌های ثامن‌الائمه (ع) و طریق‌القدس به دنبال داشت.

ایرانمنش خاطرنشان کرد: در پی موفقیت عملیات شکست حصر آبادان تحت عنوان ثامن‌الائمه (ع) که در ابتدای سال دوم جنگ اجرا شد و مهم‌ترین تحول نظامی تا آن زمان بود، زمینه‌های لازم برای صورت‌بندی و تدوین راهبرد دفاع با هدف آزادسازی مناطق اشغال‌شده به دست نیروهای صدام فراهم شد.

به رخ کشاندن اراده و خودباوری جوانان ایرانی در فتح خرمشهر 

وی ادامه داد: جبهه ایران با اعتماد به خودباوری جوانانش و تقویت وحدت و انسجام ملی با طراحی و اجرای ۴ عملیات پیروز در سال دوم جنگ، توانست ضمن تغییر شرایط به نفع ایران، اراده و خودباوری جوانانش را به رخ جهانیان بکشد.

معاون فرماندهی خط عملیات بیت المقدس اذعان کرد: ایثارگری های جوانان در فتح خرمشهر می تواند تلنگری در جوانان ایجاد کند تا با نگاه به گذشته نسبت به آینده کشور احساس مسئولیت کنند و برای تحقق و رسیدن به آرمان های مطلوب تلاش و مجاهدت کنند.

این ایثارگر بیان کرد: رزمندگان ایران با اجرای موفقیت‌آمیز عملیات‌های بزرگ ثامن‌الائمه (ع)، طریق‌القدس، فتح‌المبین و بیت‌المقدس ضمن تحمیل اراده به دشمن و شکست دادن راهبرد جنگ سریع و کوتاه‌مدت صدام، توانستند در یک بازه زمانی کوتاه پیروزی‌های دلچسبی را به ارمغان آورده و بذر امید را در جامعه بکارند. شاه‌بیت این پیروزی‌های دلچسب که اکنون با عنوان دوره آزادسازی سرزمین‌های اشغالی مشهور است، «فتح و آزادسازی خرمشهر» پس از ۱۹ ماه اسارت بود.

اشغال خرمشهر با بی تدبیری های بنی صدر رئیس جمهور وقت

ایرانمنش افزود: خرمشهر که در همان ابتدای جنگ، پس از یک دوره مقاومت ۳۴ روزه جانانه، رزمندگان و جوانان خرمشهری، با بی‌تدبیری‌های بنی‌صدر سرانجام در اوایل آبان ماه ۱۳۵۹ به اشغال دشمن درآمده بود، در سوم خردادماه ۱۳۶۱ به دست رزمندگان مردمی و نیروهای مسلح ایران آزاد و موجی از امید، خودباوری، شادی و غرور در کشور ایجاد کرد.

فتح خرمشهر تا ابد در حافظه مردم باقی خواهد ماند

وی با اشاره به اینکه  فتح خرمشهر باعث تغییر معادلات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی مهمی در داخل کشور، محیط منطقه‌ای و بین‌المللی شد، اذعان کرد: بنابراین فتح خرمشهر به‌عنوان پدیده‌ای تاریخی، موضوعی نیست که بیاید و بگذرد و با گذر زمان فراموش شود، بلکه این حادثه مهم تاریخی همچنان در تاریخ پرافتخار ملت ایران دوام خواهد داشت و اثراتش در حافظه مردم تا ابد باقی خواهد ماند.

فتح خرمشهر فقط آزادسازی سرزمین نیست بلکه نمایش اقتدار یک ملت است

ایرانمنش گفت: امروز هر ایرانی آزاده‌ای فتح خرمشهر را نماد سرافرازی و سربلندی ملتی می‌داند که در اوج تحریم‌های ظالمانه با قوی شدن و در سایه خودباوری ملی توانست از یک پیچ مهم تاریخی با موفقیت عبور کند و نسل‌های حال و آینده ایران همواره به فاتحان این پیروزی بزرگ ادای احترام خواهند کرد.

وی ادامه داد: فتح خرمشهر فقط آزادسازی سرزمین نیست بلکه به نمایش گذاشتن اقتدار و خواست و اراده ملتی است که به‌رغم تحمل شرایط سخت، تحریم شدید در همه ابعاد نظامی، اقتصادی و سیاسی، شکل‌گیری هویت تاریخی جدیدی را، به ارمغان آورد. محصول فتح خرمشهر شکل‌گیری اندیشه و اراده و عزم جوانان ایران برای فائق آمدن بر مسائلی است که ناممکن بوده و امروز بخش‌هایی از آن در محور مقاومت کشورهای اسلامی رشد یافته و شکوفا شده است.

اعتماد به نسل جوان و توجه به فرمان رهبری دو عامل غلبه بر دشمن شد

این ایثارگر 8 سال دفاع مقدس تصریح کرد: فتح خرمشهر به‌عنوان یک پدیده ماندگار تاریخی و به‌عنوان یک درس عملی نشان داد که ملتی با وجود تحریم‌های ظالمانه و کم‌سابقه و با کم‌ترین تجهیزات و امکانات، در سایه اعتماد به نسل جوان با انگیزه و توجه به فرمان رهبرش توانست بر تمام قدرت‌های پشتیبانی‌کننده صدام غلبه کند و یک پیروزی مهم، تاریخی و عبرت‌آموز را به دست بیاورد.

معاون فرماندهی خط عملیات بیت المقدس  گفت: با فتح خرمشهر خودباوری ملی به اوج خود رسید و یک حادثه تاریخی کم‌نظیر اتفاق افتاد و ملت ایران با سربلندی از مقابله با اردوگاه استکبار جهانی بیرون آمد. حلاوت و شیرینی فتح خرمشهر در سایه خودباوری ملی همواره باعث سربلندی ملت ایران خواهد بود.

با همدلی و توکل بر خدا با حضور در پای صندوق های رأی خرمشهری دیگر بیافرینیم

ایرانمنش خاطرنشان کرد: یکی از آن خرمشهرهایی که حضرت آقا بیان کردند می توان به مسئله مهم امروز همانا انتخابات اشاره کرد که مردم فهیم ایران باید با همدلی و توکل بر خدا و گوش به فرمان ولایت در پای صندوق های رأی حاضر شده خرمشهری دیگر را فتح کنند.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark