داخلی آرشيو گزارش صفحه 
امتیاز مثبت 
۰
 
گزارشی از وضعیت نابسامان و بغرنج آسفالت در شمال سیستان و بلوچستان؛
آسفالت چهل تکه سهم مردم زابل از خدمات شهری
کد مطلب: ۷۴۵۱۹
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۹ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۰
با گذر تنها از یکی از خیابان های اصلی شهر زابل شاهد محاصره آسفالت در میان چاله ها خواهیم بود؛ موضوعی که سازمان های خدمات رسان نقش مهمی را در آن ایفا می کنند.
آسفالت چهل تکه سهم مردم زابل از خدمات شهری
به گزارش اوشیدا، کمتر معبر و خیابانی درشهرستان زابل یافت می‌شود که اثری از حفاری ، دست انداز و فرسودگی آسفالت به چشم نخورد و در واقع یکی از مهمترین مطالبات مردم شهرستان زابل شده است، معابری که به دنبال حفاری‌های گسترده برخی دستگاه‌های خدمات رسان آسفالت آنها نیم بند دوخت و دوز شده و بنا به گفته شهروندان هزینه‌های زیادی روی دست صاحبان خودروها گذاشته است.

وضعیت معابر و خیابان شهر یکی از عوامل موثر بر کیفیت زندگی شهروندان و رضایت مردم از عملکرد شهرداری ها به حساب می آید، اما در شهرستان زابل سالهاست که این معضل همچنان روز به روز وخیم تر و به یک معضل ناتمام تبدیل شده است و مردم از این وضعیت به ستوه آمده اند و تبدیل به یک مطالبه عمومی شده است.

خیلی از خیابان ها و معابر شهرستان زابل، بارها برای اجرای طرح های گازرسانی، فاضلاب، آب، مخابرات و برق، حفاری شده که نوار حفاری یا بدون ترمیم رها شده و یا بدون زیرسازی به شکل غیراصولی ترمیم شده اند، چاله‌های ایجاد شده در سطح خیابان‌ها و همچنین حفاری‌های انجام شده از سوی شرکت‌هایی چون آب و فاضلاب، مخابرات، گاز که بدون بهسازی رهاشده است، جلوبندی خودروهای سواری را از بین برده و با توجه به وضعیت نامناسب آسفالت خیابان های شهر دارندگان خودروها باید در طول سال یک یا دو بار برای تعمیر جلوبندی خودرو خود به تعمیرگاه مراجعه کنند.

وضعیت آسفالت زابل نابسامان و بغرنج است

شهروندی که یک راننده تاکسی است در این زمینه به خبرنگار اوشیدا بیان کرد: فرسودگی آسفالت خیابان‌ها و معابر شهرستان زابل، یک معضل ناتمام در این شهر است تا جایی که تحقق مطالبه شهروندان مبنی بر رسیدگی به آسفالت به حسرت دیرینه ای برای مردم تبدیل شده ، خیابان‌هایی که زیبایی آنها در پسِ زشتیِ آسفالت‌شان پنهان شده و رانندگانی که سلامت خودروهایشان اسیرِ بی‌کیفیتی آسفالت شده است؛ و این خلاصه‌ای از وضعیت نابسامان و بغرنج آسفالت در خیابان‌های زابل است.

نوذری یکی دیگر از شهروندان زابل در این خصوص گفت:وقتی عملیات کنده کاری و لوله گذاری گاز شهری با این سرعت انجام می شود جای سوال این است که چرا ترمیم آن با وقفه نزدیک به یکسال است انجام می شود و یک روز ترانشه ها را با خاک پر می کنند و روز دیگر خاک ها را تخلیه کرده و ماسه می ریزند و از آسفالت آن خبری نیست.

یک شهروند ساکن در یکی از خیابان های حاشیه شهر نیز با اشاره به وضعیت نامناسب آسفالت محل زندگی خود گفت: مدت زیادی است که وضعیت آسفالت خیابان‌های این منطقه نامناسب است حتی با وجود روکش آسفالت هم به دلیل انجام نشدن زیرسازی مناسب و عدم استفاده از مواد مرغوب در تولید آسفالت این مشکلات مضاعف شده و هزینه ها نیز هدر می رود.

ترمیم آسفالت برنامه امسال شهرداری زابل است

محمد پودینه شهردار زابل در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: از برنامه‌های امسال مجموعه شهری رسیدگی به وضعیت آسفالت و برطرف کردن مشکلات در این زمینه است، چرا که از خواسته‌های بحق شهروندان است و ما شبانه روزی در حال پیگیری مشکلات شهر هستیم.

وی افزود: در حوزه پیاده رو سازی و یکسان سازی در سال گذشته حدود ۱۰ هزار مترمربع موزاییک خریداری شده است و در حال حاضر هم همین مقدار مجدد خرید آن انجام شده تا بتوانیم این معضل را برطرف کنیم و با قدرت در حال اجراست و تلاش جهت جذب پیمانکار خصوصی را داریم.

پودینه ادامه داد: در خصوص آسفالت خیابان ها، آمادگی کامل از طرف شهرداری وجود دارد اما طرح گازرسانی شرکت گاز، حفاری و کنده کاری برای لوله گذاری و اقدام به نصب علمک از طرف این شرکت باعث شده تا آسفالت معابر و خیابان ها به تاخیر بیفتد.

وی تصریح کرد: اثرات حفاری ها و خرابی آسفالت در واقع دو سر زیان برای مردم است چرا که هزینه های آسفالت و دوباره کاری ضمن خسارت به جلو بندی خودروها نیز آسیب مضاعف به سرمایه های ملی و اجتماعی به شمار می رود.

شهردار زابل خاطرنشان کرد: به شخصه از این وضعیت شهر زابل راضی نیستم و با توجه به مشکلاتی که در سطح شهرستان وجود دارد این دغدغه برای شهرداری نیز وجود دارد تا جهت رفع مشکلات شهر از لحاظ مبلمان شهری و زیبا سازی با جدیت پیگیر هستیم تا وضعیت شهر تغییر کند.

محمد پودینه تاکید کرد: یکی از مشکلاتی که ما در شهرداری داریم بحث کمبود نیرو است و متاسفانه خیلی از نیروهای عمرانی دچار مشکلات جسمی هستند و توانایی کار ندارند.

وی ادامه داد: در خصوص پیاده روسازی در حال خرید مصالح هستیم تا یکسان سازی آن انجام گیرد و نسبت به پیمانکار خصوصی اقدامات لازم را انجام و در حال پیگیری هستیم.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark