داخلی آرشيو خبر صفحه 
امتیاز مثبت 
۰
 
حاکمان افغانستان ‌به تعهد بین‌المللی خود ‌برای حق‌آبه هامون عمل کنند
کد مطلب: ۷۴۶۰۹
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۳
علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه امروز وضعیت تالاب هامون مناسب نیست، گفت: حاکمان افغانستان ‌به تعهد بین‌المللی خود ‌برای حق‌آبه هامون عمل کنند.
به گزارش اوشیدا، علی سلاجقه در گفت‌وگو با تسنیم بیان کرد: در خصوص برنامه سازمان حفاظت محیط زیست در راستای احیای تالاب هامون اظهار داشت: با توجه به اینکه کشور همسایه ما در بعد تعهدات خود نسبت به پرداخت حق‌آبه تالاب انجام وظیفه نکرده، متأسفانه امروز وضعیت تالاب هامون مناسب نیست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: کشور همسایه مطرح می‌کند که مسائل مربوط به تغییر اقلیم و خشکسالی موجب این شرایط شده اما داده‌های ما و داده‌هایی که خود سیستم حاکمه بر افغانستان ارائه کرده نشان می‌دهد همین امسال چیزی حدود ۳ تا ۴ میلیارد مترمکعب آب وارد هیرمند شده اما متأسفانه با انحرافی که در مسیر آن صورت گرفته وارد شوره‌زار "گودزره" افغانستان شده است.

وی ادامه داد: با توجه به حسن هم‌جواری و اعتماد بین دو کشوری که پیشینه فرهنگی دارند و از جنبه سرزمینی و اعتقادی بسیار به هم نزدیک هستند در این زمینه ما واقعاً از هیئت حاکمه افغانستان انتظار نداریم مسائلی به این شکل مطرح باشد و حتماً به عنوان دولت جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم حاکمان افغانستان هرچه سریعتر نسبت به تحقق این تعهد بین‌المللی خود اقدام کنند و شاهد این باشیم که حق‌آبه وارد تالاب هامون می‌شود.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark