داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
کارشناس رسانه:
تغییر باورهای مردم هدف دشمن درجنگ شناختی/تحریف واقعیت مهم ترین هدف در عملیات روانی دشمنان انقلاب است
کد مطلب: ۷۴۷۱۷
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۳
قاسم زاهدی با اشاره به اینکه هدف از جنگ شناختی تغییر باورهای مردم است، گفت: سلاح جنگ شناختی اعتمادزدایی،قداست زدایی، مشروعیت زدایی و از بین رفتن امید است.
تغییر باورهای مردم هدف دشمن درجنگ شناختی/تحریف واقعیت مهم ترین هدف در عملیات روانی دشمنان انقلاب است
قاسم زاهدی کارشناس رسانه و معاون اطلاع رسانی بین الملل بنیاد فرهنگی صبح قریب در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: دشمن با استفاده از تمام امکانات خود جنگ شناختی و تمدنی را علیه ملت ما به کار گرفته و همه ۸۰ میلیون جمعیت ما را هدف قرار داده است، البته این جنگ هم مانند هر جنگ دیگری ابزار خود را می‌خواهد که ابزار این جنگ و امپراطوری رسانه دشمن، جهاد تبیین است.

وی افزود: پس از گذر و تجربه جنگ های متفاوت از جنگ سخت تا جنگ اقتصادی علیه کشور این روزها وارد فاز جدیدی از جنگ با عنوان جنگ شناختی یا جنگ ترکیبی شده ایم که تعریف جنگ شناختی برای درک صحیح از آن در نگاه عام مهم ترین اصل در دوران تجربه و گذار این جنگ است.

زاهدی تصریح کرد: مهمترین اهداف دشمنان در جنگ نرم و عملیات روانی تحریف واقعیت‌ها، ایجاد یأس و ناامیدی، نادیده گرفتن دستاوردها و پیشرفت‌های عظیم انقلاب، خدشه‌دار کردن غیرت دینی و زیرسوال بردن سنت‌های الهی است و اینجاست که جهاد برای خنثی کردن توطئه های دشمنان معنا پیدا می کند.

وی ادامه داد: جنگ شناختی فهم و شناخت ما را نسبت به تمام باورهای ریز و درشت مان مورد هدف قرار میدهد و گلوله های جنگ ترکیبی دشمن بر باور انسان ها اصابت می کند و هیچ دردی در بدن احساس نمی شود، از این جنگ با اصطلاح جنگ موریانه ای هم در تعاریف و تحلیل های مختلف آن یاد می شود.

معاون اطلاع رسانی بین الملل بنیاد فرهنگی صبح قریب با اشاره به استفاده دشمن از تکنیک جنگ شناختی در حوادث اخیر، خاطرنشان کرد: با هوش مصنوعی در فضای شبکه‌های اجتماعی، ۵ میلیون نفر را ساماندهی و با استفاده از ربات‌ها به ۸۰ میلیون هشتگ تبدیل می‌کند و وایرال‌سازی می‌کند.

این کارشناس رسانه تاکید کرد: جنگ شناختی، جنگی نوین و تکامل یافته تر از جنگ نرم با اثرگذاری عمیق و موثرتر است که متاسفانه این جنگ با اتکا به فضای پیشرفته و زیرساخت های رسانه ای باور افراد را مورد حمله و تخریب قرار می دهد اما با همان اهداف جنگ سخت پیشروی می کند و در نهایت حریف را از پای در می آورد که هدف اصلی دشمن همین است، حذف حریف به هر قیمتی با استفاده از روش های پیشرفته رسانه ای.

وی تاکید کرد: نکته حائز اهمیت در جنگ شناختی که تفاوت آن را با دیگر جنگ های گذشته مشخص می کند شیوه تهاجم آن است، روش نفوذ و عملکرد در جنگ شناختی با محورهای ناامید سازی، قداست زدایی، اعتماد زدایی، اعتبار زدایی و مشروعیت زدایی برای از بین رفتن ارکان وسرمایه های اجتماعی در جوامع مختلف کشور است، دشمن با این چارچوب سازی امیدوار است که بتواند سبب رویگردانی مردم از کشور و باورهای اصلی و اصیل مردم کشور شود.

قاسم زاهدی ادامه داد: انسان ها وقتی با موضوعی برخورد می کنند و شناخت کافی نسبت به آن موضوع ندارند، تعادل شناختی آنها به هم میخورد و تا رسیدن به تعادل شناختی آرام نخواهند بود و لذا تلاش میکنند با یافتن پاسخ، تعادل شناختی را در خود به وجود بیاورند و هر چه قدر در طول فعالیت های روزانه با این دست موارد روبرو شویم و از عدم تعادل به تعادل برسیم واکنش عالی در وجود ما و ذهن فعال و پرورش پیدا خواهد کرد .


وی تصریح کرد: پیچیدگی های جنگ شناختی نسبت به جنگ سخت آن را تبدیل به جنگی دلهره آور و مرموز کرده است، شاید در یک لغت آن را "جنگ وحشتناک" معنا کرد، جنگی که از پیش اعلام نمیشود و آغاز آن را نمیتوان پیش بینی کرد، زمانی متوجه میشویم که درگیر این جنگ هستیم و از دست ما کاری بر نمی آید.

این کارشناس رسانه با تصریح به اینکه فضای آشکار جنگ شناختی ترکیبی دشمن تبدیل به قتلگاه جوانان و نوجوانان و حتی زنان با محوریت اقوام شده شده است افزود: از این جهت جنگ شناختی را جنگ دلهره آور تلقی می کنم که تلفات انسانی آن کاملا با جنگ سخت متفاوت و عجیب است، زمانی که در جنگ سخت یک نیروی خودی مورد اصابت دشمن قرار میگیرد یک نفر از نیروهای خودی کم میشود، ولی در جنگ شناختی وقتی یک نیروی خودی مورد اصابت دشمن قرار میگیرد، یک نفر از نیروهای خودی کم میشود و یک نفر به نیروهای دشمن اضافه می شود، حتی بدترین از این آنکه فرد مورد اصابت قرار گرفته شاید گروهی را از نیروهای خودی به جبهه دشمن بیفزاید.

زاهدی گفت:در حال حاضر مهم ترین و شاید گفت بهترین راه برای ایستادگی در برابر جنگ شناختی و اقدام مقابل با این نوع جنگ، افزایش آگاهی در بین قشر خاکستری جامعه و هوشیاری عمومی می باشد و این موضوع را با توجه به اتفاقات تازه شکل گرفته شده از نگاه عام در این ایام همه به آن واقف هستیم که هنوز قانونی برای مبارزه و جلوگیری از جنگ شناختی در بسترهای فضای مجازی شکل نگرفته تا کار را برای مقابله و عدم نفوذ دشمن تسهیل کند.


وی تصریح کرد:روش خنثی نمودن این جنگ شناختی و امثال آن پرورش نسلی ماهر در زمینه های مختلف زندگی توسط نظام تعلیم و تربیت است که متاسفانه نظام تعلیم و تربیت ما با غفلت از این امر مهم دچار روزمرگی و سیاست زدگی شده و اوقات مهم و سرنوشت ساز تربیت و چشم انداز رسیدن به حیاط طیبه را صرف تحمیل دانش حفظی به دور از مهارت های لازم و ضروری نموده است.

وی با اشاره به شرایط حساس کشور و نقش مسئولان تعلیم و تربیت گفت: لازم است تا در شرایط اضطرار فعلی تصمیم گیرندگان نظام تعلیم و تربیت در دولت با نگاه تخصصی و اولویت به نظام تعلیم و تربیت فارغ از رانت و نگاه سهم خواهی به مدیریت های نظام تعلیم و تربیت با استفاده از ظرفیت تخصصی متعهد و مقید به آرمان های ملت تربیت نسلی با مهارت های سیاسی، اجتماعی و غیره بر اساس مبانی دینی و فرهنگی خود مانع اثر گذاری مخالفین در انحراف فرزندان این مرز و بوم شده و نسلی تربیت شده و لایق فرهنگ ایرانی اسلامی تحویل جامعه دهند.

زاهدی ادامه داد: در این صورت است که می توان امید داشت نگرانی ها از این همه سم پاشی مضر در جنگ شناختی و ترکیبی فعلی برای دین و اخلاق و اجتماع به حداقل برسد و در مجموع این خود ما هستیم تا به دشمن فرصت سو استفاده ندهیم و باید در عصر جدید و تحولات زندگی اجتماعی مراقب باشیم و در دوران این جنگ، نسل چهارم و پنجم اطراف خود را مراقبت کنیم.

انتهای پیام/
سردبیر:فرشته عسکری
Share/Save/Bookmark