داخلی آرشيو گفتگو صفحه اقتصادی
امتیاز مثبت 
۰
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری سیستان و بلوچستان:
فرصت مبادلات کالا در مرزهای سیستان برای مردم منطقه ایجاد شد
کد مطلب: ۷۵۴۳۷
تاریخ انتشار:دوشنبه ۶ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۵۲
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری سیستان و بلوچستان گفت: مبادلات کالا از طریق مرز افغانستان در منطقه سیستان برای کمک به معیشت مرزنشینان ایجاد شده است.
فرصت مبادلات کالا در مرزهای سیستان برای مردم منطقه ایجاد شد
داوود شهرکی در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: مصوبات دولت فرصتی را برای حوزه سیستان ایجاد کرد تا کالاهایی از طریق مرزهای رسمی و تجاری در این حوزه ورود کنند و این کار را انجام دهند.

وی افزود: تشریفات این واردات به این صورت است که باید کارگزارانی ورود پیدا کنند و کالاها را به‌صورت تجمیعی وارد و با اختیاری که برای هر مرزنشین تعریف شده ترخیص این کالاها توسط کارگزاران انجام شود.

شهرکی تأکید کرد: سازمان صمت فهرست کالاها را در اختیار فرمانداران و کارگزاران مورد تأیید قرار می‌دهد و ادارات شهرستان از طریق فرمانداران به بخشدار و در حوزه بازارچه‌ها در اختیار مسئولین مربوطه قرار خواهد گرفت و همچنین از طریق شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی نیز قابلیت اعلام هم می‌تواند داشته باشد.

معاون اقتصادی استاندار با اشاره به اینکه شناسایی مرزنشینان در اختیار فرمانداران، اداره صمت و افراد کارگزار هم از طریق دسترسی به سامانه که قبلاً کارگزاران تایید شدند و کد تابیده دارند صورت می‌گیرد تصریح کرد: به میزان کالایی که وارد کرده می‌تواند تنظیم کند که چند نفر مرزنشین از این ظرفیت مرتفع شوند و امتیاز خودش را در اختیار کارگزار قرار دهد.

شهرکی ادامه داد: باتوجه‌به مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد تجار باید وارد این حوزه شوند و همچنین تشکل‌هایی همچون فروشگاه‌های زنجیره‌ای، اتکا و تعاونی‌های ادارات ورود پیدا کنند.

معاون اقتصادی استاندار اظهار کرد: فرمانداران می‌توانند با افراد واجدالشرایط نشست و جلساتی برگزار کنند تا این موضوع در ادامه سرعت بگیرد چرا که با پیگیری استاندار و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مرحله‌ای رسیده که ابهام قانونی ندارد و این فرایند در فاز عملیاتی وارد شده و اثر این مبادلات در سفره مردم و بازار دیده شود.

وی خاطرنشان کرد: می‌توانیم کالاهای مجاز را وارد کنیم، و کالاهایی که سود بازرگانی بیشتری دارد و معافیت بیشتری تعلق می‌گیرد استفاده شود تا هم بازار رونق بیشتری داشته باشد و هم تنوع و جذابیت بیشتری وارد بازار شود.
شهرکی افزود: کالاهای غیرمجاز که در مصوبه اجازه واردات داده شده است فرصتی است تا هم تجار، مرزنشینان و هم بازار استفاده کنند.

معاون استاندار تأکید کرد: برای انجام فعالیت کارگزار وقتی مصوب می‌شود که کار را با اداره صمت شروع کند و مراجعه اولیه به اداره صمت است و کارگزارانی که کد فعالیت گرفتند پس از مراجعه به صمت فهرست کالاهای خود را به‌صورت ثبت سفارش درخواست می‌دهند و اظهار می‌کنند و بعد اقدام به و ادارات این کالاها به بازارچه می‌کنند.

وی تأکید کرد: فرایند ترخیص این کالاها از طریق گمرک توسط مرزنشین‌هایی است که کارگزار انتخاب می‌کند و از طریق فرمانداران، صمت، ارتباط مردمی لیست مرزنشینان در اختیار کارگزار می‌تواند قرار بگیرد تا به نیابت از مرزنشین و کارت مبادلات مرزنشینی این کالاها را ترخیص و منفعت این ترخیص به مرزنشین بازمی‌گردد.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark