داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
کارشناس مذهبی:
امر به معروف و نهی از منکر محوری‌ترین پیام قیام امام حسین(ع)/اقناع اندیشه یکی از مراحل امر به معروف و نهی از منکر موفق در جامعه است
کد مطلب: ۷۴۴۸۳
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۵۵
حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین پیریایی گفت: امر به معروف و نهی از منکر محوری‌ترین پیام قیام امام حسین(ع) است و اقناع اندیشه از فرایندهای امر به معروف و نهی از منکر جامعه امروزی است.
امر به معروف و نهی از منکر محوری‌ترین پیام قیام امام حسین(ع)/اقناع اندیشه یکی از مراحل امر به معروف و نهی از منکر موفق در جامعه است
 حجت الاسلام محمد حسین پیریایی کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: یکی از مولفه‌هایی که امام حسین(ع) برای آن قیام کرد، احیای امر به معروف و نهی از منکر بود که بشر امروز بیش از هر زمان به تبیین اندیشه‌های این امام همام در این زمینه نیازمند است.

وی در خصوص ارزشهای عزاداری حسینی برای جامعه ایران اسلامی گفت: هر ساله مردم با حضور در مساجد، حسینیه ها و هیئات مذهبی یک دهه را به بررسی پیام حضرت امام حسین علیه السلام اختصاص می دهند که این بررسی که در ایام و مناسبت های دیگر مذهبی نیز جریان می یابد در افکار، گفتار و رفتار مردم اثر خاصی به جای می گذاردو به عبارت روان تر مردم از هم قدم شدن با امام حسین در جریان عاشورا پیام رفتار درست، محبت آمیز و ایثارگری در قبال حاکمیت ارزشها را در می یابند.

وی ادامه داد: مضاف بر ابعاد تحلیلی واقعه عاشورا، جامعه در حرارت مظلومیت سید و سالار شهیدان به جوش می آید و اشک میریزد، این اشک مانند باران رحمت الهی زشتی ها را از شهرها و آبادی ها می‌ پالاید و غبار ایام را از چهره ها می‌شوید.

حجت الاسلام پیریایی در ادامه با تاکید بر اهمیت و ضرورت رواج امر به معروف و نهی از منکر تصریح کرد: امام حسین(ع) با خون خود امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه آن زمان به جریان انداخت، چرا که از بی تفاوتی و انفعال اجتماعی بر امت اسلامی بیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین فرزند رسول خدا به تابعین خود، اثرگذارترین شیوه ی امر به معروف و نهی از منکر را عملگرایی در این زمینه آموخت و ترکیب عمل صالحانه و سخن صادقانه را به عنوان تنها مسیر نجات بخش جامعه از انفعال، بی تفاوتی و بی هویتی نشان داد.

حجت الاسلام محمدحسین پیریایی اظهار داشت: قرن هاست که ما مسلمانان با انرژی گرفتن از محبت اهل بیت (ع) از آموزه هایشان به اقدام صحیح در امور رهنمون می‌شویم لذا باید باور کنیم جامعه را نمی توان جز با رفتار محبت آمیز و محترمانه به زیبایی ها سوق داد.

وی تاکید کرد: بلکه تعصب محوری و اعمال خشونت جز در موارد ضرورت باب انزوای فرائض را می گشاید و خدمت بزرگی در حق دشمنان ایران و اسلام به حساب می آید از این زاویه میتوانیم به تحلیل دقیقی در مورد علت مقاومت برخی اشخاص در قبال الزامات دینی دست یابیم.

این کارشناس مذهبی افزود: شاید برخی انگاره های غلط و افراطی مانند آنان که هر مصداق ناهنجاری اجتماعی را به ماموریت از محافل بیگانه و بدخواه نسبت میدهند پیش زمینه ی رانش سرمایه های اجتماعی از دامن دین و انقلاب را فراهم می آورد و به تولید چالش های چند وجهی در جامعه می انجامد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark