داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سیستان و بلوچستان خبر داد:
افتتاح ۶ پروژه محیط زیستی در تالاب بین‌المللی هامون
کد مطلب: ۷۶۳۵۵
تاریخ انتشار:جمعه ۱۸ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۵:۲۳
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سیستان و بلوچستان از افتتاح ۶ پروژه محیط زیستی هم‌زمان با آغاز هفته محیط‌زیست خبر داد.
افتتاح ۶ پروژه محیط زیستی در تالاب بین‌المللی هامون
محمدرضا علیمرادی در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: هم‌زمان با آغاز هفته محیط‌زیست شاهد افتتاح ۶ پروژه زیست‌محیطی در منطقه سیستان هستیم که مرتبط به تالاب هامون است و یکی از این پروژه بحث ایجاد هامونک در تالاب هامون هیرمند با ظرفیت نگهداری ۴۵ هزار مترمکعب آب در کنار کوه خواجه و همچنین یک پروژه دیگر هم در منطقه هامون صابوری با ظرفیت ذخیره ۱۶۵ هزار مترمکعب آب جهت ذخیره آب باتوجه‌به تبخیر بالایی که در منطقه داریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان افزود: پروژه دیگری هم که امروز شاهد افتتاح آن هستیم پروژه کاشت ۶ هزار نهال در منطقه صابری از گونه بومی گز شاهی و همچنین یک پروژه دانش‌بنیان هم امروز افتتاح خواهد شد که کشت نهال در این منطقه را داریم.

علیمرادی تصریح کرد: در منطقه هامون صابری با استفاده از واترباکس که یکی از طرح‌هایی است که سازگاری با تغییر اقلیم که راندمان مصرف آب بالایی خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: پروژه بعدی هم که به‌عنوان ششمین پروژه است پروژه غروق حفاظت و پایش منطقه است، این پروژه‌ها مستلزم نگهداری است در کنار اینکه ما یک بخش آبی در سطح محدودی در جنگل‌های طبیعی و نهال‌هایی که توسط ما و همکاران ما در سازمان منابع طبیعی کشت شده به‌وسیله پخش آب و بخش خصوصی آن هم نیز شاهد افتتاح آن امروز هستیم.

وی ادامه داد: این پروژه‌ها بتواند بخشی از نیازمندی‌های منطقه را تأمین کند و مستلزم این است که این پروژه‌ها ادامه داشته باشد و در سنوات عادی باتوجه‌به محدودیتی که در بحث ورود به آب داریم و سیلاب‌ها مثل سنوات گذشته نیست و در زمانی که ۱۷ میلیارد مترمکعب آب نیاز داشته‌ایم برای تالاب ولی اکنون این میزان آب اندک شده است برنامه ما در بحث مدیریت آب است و ماندگاری این آب‌ها و حد استفاده حداکثری بتواند تمام ذی‌نفعان به‌نوعی از این آب استفاده کنند.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark