داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
در ادامه پیگیری حقابه سیستان صورت گرفت؛
مذاکرات دو کشور همسایه با موضوع آب در مرزی میلک هیرمند
کد مطلب: ۷۴۵۰۰
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۵۵
برای جاری شدن آب در رگهای خشکیده رودخانه هیرمند، دو کشور همسایه پای میز مذاکره رفتند.
مذاکرات دو کشور همسایه با موضوع آب در مرزی میلک هیرمند
به گزارش اوشیدا به نقل از عصر هامون، در جلسه کمیته مشترک فنی کمیساران آب هیرمند به منظور مواضع آبگیری سه گانه و تاسیسات اندازه گیری مشترک برای دریافت حق آبه رودخانه هیرمند با حضور هیات افغانی و جمهوری اسلامی ایران در محل سالن جلسات گمرک مرزی میلک برگزار شد.

جبار وطن فدا مدیرکل دفتر رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک کشور در این جلسه گفت: اولین نشست کمیته فنی کمیساران آب هیرمند در محل پایانه مرزی شهرستان هیرمند با حضور هیات کمیته فنی کمیساران هیرمند متشکل از کارشناسان و مدیران حوزه های مختلف مرتبط با بحث آب های مرزی کشور افغانستان برگزار شد.

وی افزود: این جلسه مبتنی بر توافقاتی بود که در اجلاس های قبلی کمیسارهای آب هیرمند بویژه در صورتجلسه بیست و یکمین اجلاس کمیساران آب هیرمند، تعیین تکلیف برای تعیین نقاطی که محل برداشت و تحویل آب بر اساس معاهده هیرمند به جمهوری اسلامی ایران کرده است.

وطن فدا مدیرکل دفتر رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک کشور بیان داشت: توافقاتی در گذشته شده بود که براساس آن اقداماتی که شده است و در جلسه روز گذشته گزارشی از این اقدامات ارائه شد و این مذاکرات همچنان ادامه دارد و امیدواریم که به توافق خوبی با طرف افغان برسیم.

وی گفت: انتظار ما از طرف افغان این است که کمک بکنند تا مذاکرات به سرانجام برسد و در ادامه بحث ها شرایط به نحوی فراهم شود تا در اولین فرصت حق آبه جمهوری اسلامی ایران به سمت مرزهای ایران روان بشود و تحویل ایران شود.
مدیرکل دفتر رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک کشور افزود: امروز هم جلسه ای در شهر زرنج افغانستان برگزار خواهد شد و صورتجلسه ای تنظیم می شود و این مبنایی برای اقدامات بعدی است.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark