داخلی آرشيو خبر صفحه 
۱۵
امتیاز مثبت 
۸
 
طایفه سرحدی از طوایف سیستان
کد مطلب: ۵۳۰۷
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۱۷
اوشیدا: طایفه سرحدی، نام این طایفه برگرفته از مکان زیست آن‌ها یعنی منطقه سرحد سیستان و بلوچستان ایران است که در شمال شهرستان خاش واقع شده است.
طایفه سرحدی از طوایف سیستان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: شغل اصلی این طایفه دامداری بوده که شرایط زیستی آن‌ها ایجاب می کرده است تا به بیشتر به کار دامداری بپردازند و کمتر به کشاورزی روی بیاورند. افراد این طایفه از نظر مشخصات بارز ظاهری دارای قدهای بلند استخوانی، بینی کشیده و دارای لهجه خاصی می‌باشند که دلالت بر اصالت ریشه دار آنهاست. مردم این طایفه، تیز هوش ونیز تبحر خاصی در امر ردیابی دارند.این خصیصه به دلیل نوع زندگی ومکان زیست آن هابطورفطری و اکتسابی تقویت شده است. که بدون تردید همواره دستخوش حمله وهجوم قبایل ناامن همجوار قرار می‌گرفته اند. درکتاب احیا الملوک در مورد سرحد چنین بیان شده است. چون ملک را از سپردن وکالت امور سیستان به سلطان احمد گران آمد، ترک ترقون کرده، راهی سرحد شد و دو سال در آنجا ماند وعاقبت به هند رفت احمد سلطان مدت هشت سال در سیستان حکومت کرد و همواره سرحدیان با وی جنگیدند تا از حکومت خلع و به جای وی محمد سلطان اولاش اغلی به حکومت رسید. تعدادی ازسرحدی‌های سیستان سنی مذهب وشماری نیز شیعه هستند.در سال‌های ۵-۱۹۰۳ میلادی حسینا، سیاه مرد، شیردل سرحدی از بزرگان و ریش سفیدان این طایفه بوده اند. در این زمان سرحدی‌ها در روستاه‌های سیاه مرد، حسین، زینل، لطف ا... و همچنین روستای دیوانه سکونت داشته اند در حالی که تعداد قابل توجهی از آنان در کوهپایه‌های قائنات و حاشیه پشت دریاچه هامون مستقر بوده و همانند دامداران کوچ کننده، روزگار می‌گذرانند. در اواخر دوران حکومت زندیه و اوایل دوره قاجاریه، زمانی که دامنه ناامنی به منطقه سرحد رسید، این طایفه ترجیح داد تا به مکان‌های امن تری در داخل سیستان کوچ کنند.اما تعداد قابل توجهی نیز به زادگاه اولیه خویش بازگشتند وبا سرسختی تمام در تنازع بقای خویش کوشیدند.

معمرین طایفه، تیره‌های وابسته به سرحدی را اینگونه بر می شمارند :

تیره سرحدی
تیره یارمحمد زائی
تیره جنابادی یا جون آبادی
تیره تمندانی

اکنون طایفه سرحدی در سیستان، از روستای سرحدی تا منطقه شیخ علی و همچنین در اطراف منطقه لوتک پراکنده و اکثر آنان به کار دامداری و کشاورزی مشغول هستند.


بازدید کننده گرامی شما میتوانید جهت تکمیل و بروز رسانی اطلاعات طوایف سیستان مارا یاری نمایدایمیل:info@oshida.ir
Share/Save/Bookmark
مرجع : ویکی پدیا
    عکاس :
رضا
Romania
۱۳۹۴-۰۶-۲۴ ۲۳:۲۱:۰۴
فامیل های نیکبخت و بندهی و ملک رییسی و کردتمینی از تیره های اصلی طایفه سرحدی می باشد که متاسفانه ذکر نشده است. (9273)
 
Romania
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۲۱:۳۴:۵۰
بنا به گفته بزرگان طایفه بسیار بزرگی از سرحدی درجنوب استان کرمان درشهرستان کهنوج وجیرفت که جزطایفه تمندانی میباشند سکونت دارند که نام جده انها میرجودان میباشد (9760)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۱۲:۴۷:۴۰
بزرگ سرحدی ها شیخ نوروز سرحدی مباشد (9635)
 
مجتبی
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۱۴:۵۲:۰۷
فامیل بندهی نیکبخت و کرد اینجا نوشته نشده (9742)
 
عثمان ملک رییسی
۱۳۹۴-۱۱-۰۶ ۱۹:۲۳:۳۲
طایفه ملک رییسی بندهی سرحدی رییسی که درجالق زابل سرباز چابهار حاجی ابادبندر زاهدان ایرانشهر خاش سراوان کلا یک فامیل باهزاران تیره (9799)
 
سردار دامن باغ.
۱۳۹۴-۱۱-۲۲ ۰۱:۱۹:۵۳
طوایف دامن باغ که از منطقه سرحد وسرخس.وتایباد وچاله زرد.وسرانجام درفریمان ساکن شدند.وپدربزرگ ایشان فرزند مصطفی با پدرشهید مرتضی مطهری همسایه. اصالتا سیستانی که از پاکستان حدود 5قرن پیش به مناطق فوق امده وبه دامپروری وگله داری مشغول وبه دلیل داشتن باغ های فروان. توسط سجل احوال ان زمان دامن باغ نوشته شده وبه این فامیل شهرت پیدا میکنند.وصاره شناسنامه پدربزرمان از فریمان است در اول حکومت رضاخانی.
ا (9849)
 
مرتضی.
United States
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۰۱:۵۴:۰۹
درود برسردار رشید.اسلام.
سردار دامن باغ. (10280)
 
مجتبی
۱۳۹۵-۰۳-۲۵ ۰۱:۱۹:۲۵
ببخشید این قسمت باید کمی اصلاح شود چون اسمی از تیره بندهی نیکبخت ملک رییسی و جلالزهی برده نشده (10808)
 
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۰۳:۵۹:۴۲
بزرگ زابل شیخ نوروز سرحدی است (11043)
 
عمر تمینی
۱۳۹۵-۰۴-۲۶ ۲۱:۰۳:۲۲
طایفه سرحدی
تمامی طایفه سرحدی در زمان آبادی بیشتر سیستان در دوره های گذشته از تمین و تعدادی از تمندان ب سیستان رفته اند ..،،،نسب اکثر طایفه سرحدی ب میران تفتان همچون میرمحمد و بطور کلی میرعارف و میر عبدالعلی میرسد. (11141)
 
عثمان ملک رئیسی
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۲۳:۰۶:۰۳
بزرگ طایفه ملک رئیسی گرگین خان بوده بعد پسرش محمدرضاخان وبعد سردار حاج خانمحمد معروف به کوره پز و بعد از ان هم نسل برتر محمدرضا زهی (12140)
 
سرحدی
۱۳۹۵-۰۸-۱۴ ۱۷:۵۸:۴۸
شیخ نوروز!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (12256)
 
سردار محمد دامن باغ.
۱۳۹۶-۱۱-۲۸ ۰۱:۳۲:۴۶
گذشته گان ماسند افتخار ما هستند.ودر تاریخ افتخار آفریدند.
اما با گذشت زمان ازنظر طایفه‌ای درجایگاه اصلی خود قرار ندارند. اما آنچه مهم است این است که قوم بزرگ سیستانی وبلوچ ازهند وپاکستان به ایران آمده وبی از هفت هزار سال قدمت درایران دارند ‌وازاقوام اصیل ایرانی ونگین انگشتری ایران.وازاقوام بزرگ آریایی هستند. زنده باد قوم غیور بلوچ وسیستانی
پاینده باد ایران. (15778)
 
جوادسرحدی
Germany
۱۳۹۶-۱۱-۰۵ ۱۰:۰۰:۲۰
بخشی ازطایفه بزرگ سرحدی درجنوب کرمان درمنطقه رمشک وبشاگردمستقرهستندکه از نوادگان کناری سرحدی میباشد ک از ناحیه خاش بودند در اینجا پراکنده هستند (15611)
 
۱۴۰۱-۱۰-۱۷ ۱۲:۰۷:۰۹
سلام طایفه سرحدی با طایفه گرگندی خیلی نزدیک هستن اما کسی این موضوع رو برسی نمیکنه چرا ؟چون طایفه سرحدی با طایفه گرگندی یا همون طایفه گرگیچ یکی می باشند (17890)