داخلی آرشيو خبر صفحه 
امتیاز مثبت 
۰
 
آینده مریخ نورد ناسا پس از فرود موفقش چه خواهد شد؟
کد مطلب: ۷۳۱۱۵
تاریخ انتشار:شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۳
شب گذشته مریخ نورد ناسا، با موفقیت در سیاره مریخ فرود آمده و آماده آغاز ماموریت خود شد.
آینده مریخ نورد ناسا پس از فرود موفقش چه خواهد شد؟

به گزارش اوشیدا به نقل از خبرنگاران جوان، مریخ نورد پرسیورنس ناسا شب گذشته پس از چند ماه انتظار سرانجام در مریخ فرود آمد. پرسیورنس در داخل دهانه جزرو به عرض ۴۵ کیلومتر فرود آمد و یک ماموریت بلندپروازانه را با هدف کشف نشانه‌هایی از حیات در سیاره سرخ و جمع آوری اطلاعات از آن آغاز کرد. اما گفته می‌شود احتمالا چند ماه طول می‌کشد تا مریخ نورد پرسیورنس این ماموریت  ۲.۷ میلیارد دلاری ناسا در مریخ  بتواند به اصطلاح دندان‌های خود را در کار علمی مدنظر فرو برد.

مریخ نورد پرسیورنس در چند روز آینده مراحل مختلفی را سپری می‌کند تا تیم ویژه در حفر‌های جدید، سرعت و استقامت آن را افزایش دهد. این تیم قدرت، حرارت و سیستم‌های ارتباطی ربات شش چرخ را تثبیت می‌کند تا نرم افزار پرواز متناسب با سطح مریخ بارگذاری شود. اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، بارگذاری نرم افزار جدید در sol ۴ آغاز می‌شود که انجام این مرحله مهم مدتی طول خواهد کشید.

معاون مدیر این پروژه می‌گوید: هنگامی که شروع به انجام این کار کردیم، حدود چهار روز انتقال به نرم افزار جدید را انجام می‌دهیم. ما این کار را بسیار دقیق انجام می‌دهیم تا مطمئن شویم مشکلی پیش نخواهد آمد. در آخر پس از استقرار بازوها، حدود پنج متر به سمت جلو و عقب، اولین حرکت مریخ نورد انجام خواهد شد. رانندگی آزمایشی، پرسیورنس را برای اولین سفر بزرگ خود یعنی سفر به یک فرودگاه هوایی مریخ آماده می‌کند. تیم ماموریت مریخ نورد را به یک مکان مناسب و باز هدایت می‌کند. در این مرحله هلیکوپتر همراه آن به عنوان یکی از بخش‌های مهم این ماموریت می‌تواند چیز‌های اصلی را به دست آورد. پرسیورنس همچنین دارای یک نسخه آزمایشی فنی است که برای تولید اکسیژن از جو غالب دی اکسید کربن مریخ طراحی شده است، دنده‌ای که می‌تواند به مهاجران انسانی آینده در سیاره سرخ کمک کند.

مقامات ناسا گفته‌اند اگر این ابتکار موفق عمل کند، بالگرد‌ها می‌توانند به زودی به اکتشاف مریخ دست یافته، داده‌ها را جمع آوری کنند و یا به عنوان پیشاهنگی برای مریخ نوردان خدمت کنند.

به گفته معاون مدیر این پروژه انتظار می‌رود پرواز‌های آزمایشی در مجموع ۳۰ حلقه طول بکشد. پس از انجام این کار، تیم، توانایی ناوبری خودکار مریخ نورد را ارتقا می‌دهد و سپس پرسیورنس شروع به رانندگی به سمت اولین سایت اصلی علمی خود می‌کند. چارچوب زمانی پیش بینی شده، آماده سازی هلی کوپتر و پرواز‌ها در بهار است و کار‌های علمی آن به طور جدی در تابستان آغاز می‌شود.

دهانه‌ای که پرسیورنس در آن فرود آمد زمانی یک دریاچه داشته است و شواهد کشف شده به خوبی صحت این موضوع را تایید می‌کند. تصدیق وجود دریاچه در مریخ می‌تواند موید وجود حیات در میلیارد‌ها سال پیش در این سیاره باشد. در منطقه جزرو به احتمال زیاد یکی از زیباترین دلتا‌های آبرفتی وجود داشته که مکان بسیار مناسبی برای زندگی میکروارگانیسم‌ها برای محافظت بوده که آن‌ها را تاکنون حفظ کرده و حالا پس از میلیارد‌ها سال در اختیار ما قرار داده است. اصلی‌ترین ماموریت پرسیورنس بررسی اختر زیست شناسی روی مریخ و به طور عمده پاسخ به سوال وجود حیات در مریخ است. این مریخ نورد شباهت زیادی به مریخ نورد قبلی دارد با این تفاوت که در طراحی پرسیورنس یک میکروفون تعبیه شده است به همراه یک سرویس کامل از ابزار‌های علمی جدید که کار کاوش را سرعت می‌بخشد. این اولین بار است که می‌توان احساسات انسانی را روی یک کره دیگر تجربه کرد.

کار پرسیورنس در ماموریت ۲۰۲۰ مریخ این است که با عملکرد خودکاری که دارد، بخشی از سطح مریخ را کنده و به زمین بیاورد. دانشمندان امیدوارند این اتفاق تا سال ۲۰۳۰ بیفتد. این اولین تجربه عمیق بشری در مریخ خواهد بود.

Share/Save/Bookmark