داخلی آرشيو خبر صفحه اقتصادی
امتیاز مثبت 
۰
 
کاهش ۱۵ درصدی قیمت آجیل و خشکبار در بازار/ کمبودی در عرضه وجود ندارد
کد مطلب: ۶۶۵۹۱
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۲
ارزانی ممقانی گفت: ثبات نرخ ارز، کاهش فروش و نیاز به نقدینگی منجر به کاهش ۱۵ درصدی قیمت آجیل در بازار شد.
کاهش ۱۵ درصدی قیمت آجیل و خشکبار در بازار/ کمبودی در عرضه وجود ندارد
علیرضا ارزانی ممقانی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از کاهش ۱۵ درصدی قیمت آجیل و خشکبار در بازار خبر داد و گفت: ثبات نرخ ارز، کاهش فروش مغازه داران و نیاز فعالان صنف به نقدینگی بر کاهش قیمت آجیل و خشکبار در بازار دامن زد.

وی افزود: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا در چند روز مانده به ایام پایانی سال نه تنها افزایشی در بازار آجیل و خشکبار نخواهیم داشت، بلکه قیمت محصولات خشکبار حداقل ۵ درصد در بازار کاهش می‌یابد.

ارزانی ممقانی از بهبود نسبی تقاضا برای خرید آجیل و خشکبار نسبت به ماه‌های قبل در بازار خبر داد و گفت: با توجه به آنکه قیمت آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است، از این رو میزان خرید آجیل و خشکبار از نظر حجمی کاهش یافته است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه آجیل و خشکبار وجود ندارد، بیان کرد: در سال‌های گذشته به سبب ازدیاد تقاضا، گاهی بازار با کمبود‌هایی مواجه بود، در حالیکه هم اکنون اعضا با چنین تنش‌هایی روبرو نیستند، ضمن آنکه کیفیت آجیل و خشکبار بسیار مناسب است.

بیشتر بخوانید: ارزانی اقلام آجیل و خشکبار در راه است/ گرانی‌های اخیر ارتباطی به کاهش تولید ندارد

وی با اشاره به اینکه قیمت هیچ یک از اقلام آجیل و خشکبار حباب ندارد، افزود: همه ساله در ایام پایانی سال، قیمت اقلام آجیل و خشکبار به سبب ازدیاد تقاضا با نوساناتی روبرو می‌شد که در بسیاری از موارد قیمت‌ها بیش از نرخ واقعی بود.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار قیمت مصوب هر کیلو آجیل مخلوط را ۶۵ تا ۱۸۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت هر کیلو تخمه کدو گوشتی ۴۵ تا ۵۵ هزار، تخمه ژاپنی ۳۰ تا ۴۵ هزار، بادام زمینی ۲۰ تا ۳۸ هزار، بادام درختی ۸۰ تا ۱۵۰ هزار، پسته فندقی ۱۴۰ تا ۱۵۵ هزار، پسته اکبری ۱۸۰ تا ۲۵۰ هزار، پسته اکبری دستچین ۲۸۰ هزار، پسته احمد آقایی ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار، بادام هندی ۱۸۰ تا ۲۴۰ هزار، فندق ۶۰ تا ۸۰ هزار، مغز فندق ۱۳۰ تا ۱۸۰ هزار، آجیل چهار مغز ۱۸۰ هزار، مغز گردو ۱۳۰ تا ۱۶۰ هزار، تخمه آفتابگردان ۳۰ تا ۳۵ هزار، نخودچی ۱۵ تا ۲۵ هزار و کشمش ۳۵ تا ۴۵ هزار تومان است.

ارزانی ممقانی افزایش نرخ ارز و کاهش حداقل ۶۰ درصدی تولید را عامل اصلی گرانی اقلام آجیل و خشکبار در بازار اعلام کرد و افزود: بر این اساس افزایش قیمت آجیل و خشکبار هیچ ارتباطی به گران فروشی ندارد، در حالیکه در سال‌های گذشته بحث گران فروشی در ایام پایانی سال مطرح بود.

وی در توصیه‌ای به افراد گفت: به خانوار‌ها توصیه می‌شود به هیچ عنوان خرید خود را به روز‌های پایانی سال موکول نکنند، ضمن آنکه تمام هدف اعضا جلب رضایت مشتری است.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در پایان با اشاره به اینکه همکاری لازم برای واردات تخمه کدو و آفتابگردان به منظور تنظیم بازار شب عید انجام نشده است، تصریح کرد: با توجه به آنکه قیمت آجیل و خشکبار تابع نرخ عرضه و تقاضاست، از این رو تشدید بحث‌های بازرسی به منظور اعمال نظارت بر کنترل و به عبارتی قیمت‌های دستوری بر تنش بازار بیش از پیش دامن می‌زند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark